Az 5 testőr

Az elmúlt években többször akadt gond a támadófallal, volt hogy a minőséggel volt a gond, volt hogy a mennyiséggel, a mostani szezon előtt azonban végre úgy tűnt, mind a kettő rendelkezésre áll a csapatnál. Azonban beütött egy olyan sérüléshullám amire nem lehet felkészülni. Ebben a cikkben megpróbálom az egység tagjainak eddigi szezonját összefoglalni.-TORESPONT-Alapvetően 5 falember nyújt védelmet az iránytónak egy játék során és a legtöbb csapat arra törekszik, hogy ugyanaz az ötös szerepeljen a támadófalban ameddig csak lehet. Természetesen közbeszólhatnak a sérülések vagy a nem megfelelő teljesítmény. A Patriots azonban egyedi módon folyamatosan rotálta a játékosokat a szezon elején, gyakorlatilag nem volt két egymást követő támadósorozat amikor ugyanaz lett volna a támadófal összetétele. Meglepő módon mindez nem ment a teljesítmény rovására. És ez a játéklehetőség kulcsfontosságú lett az elmúlt hetekben, ugyanis az egység folyamatosan vesztette el a játékosait sérülés miatt, így a tapasztalatlanabb, fiatalabb játékosoknak kellett beugraniuk mint kezdők. Mindezt ha nem is hibátlanul, de megfelelően tették.

Először is nézzük meg, hogy melyik falembernek mennyi játékidő jutott a mérkőzéseken, ehhez készítettem egy táblázatot:
OL_tablazat
(a számokba beletartoznak a 6. falemberként pályán töltött játékok is)
sárgával azokat a mezőket jelöltem, amely meccs során a falember minden egyes játéknál a pályán volt
pirossal pedig azokat a mezőket, amely meccseken sérülést szenvedtek az adott játékosok

Mint láthatjuk, már 9 játékos kapott szerepet idén a támadófalba, megpróbálom összegezni eddigi teljesítményüket, sérüléseiket, illetve hogy mi várhat rájuk a szezon során.

Nate Solder
Szeptember 9.-én, egy nappal a Steelers elleni szezonnyitó mérkőzés és a februárban megnyert SuperBowl tiszteletére tartott ceremónia előtt, 2 évvel meghosszabbította a csapat a szerződését. Ezzel úgy tűnt, hogy a 2011-es Draft első körében választott játékos fogja őrizni Brady vakoldalát még sokáig. Ennek megfelelően is kezdődött a szezon és ugyan ő sem mentesült a rotáció alól, de az első 3 mérkőzés 228 támadójátékából 205-nél a pályán volt. Nem nyújtott tökéletes teljesítményt, de az elmúlt években nekem az tűnt fel, hogy a szezon során folyamatosan javult a játéka. Erre azonban idén nincs lehetősége, ugyanis október 11.-én, a Cowboys elleni mérkőzésen sérülést szenvedett. Az első hírek még nem szóltak komoly sérülésről, azonban a mérkőzés utáni vizsgálatok során kiderült, hogy nagy a baj, bicepsz-szakadást szenvedett el a játékos és ezzel vége a szezonjának. A csapat ennek megfelelően sérültlistára helyezte és a szezon hátralévő részében már nem láthatjuk a pályán a csapat egyik kapitányát.

Marcus Cannon
Vele 2014 decemberében hosszabbított 2 évvel szerződést a csapat. Az előző szezonokban többnyire jó teljesítményt nyújtott amikor Vollmert kellett helyettesítenie a támadófal jobb szélén, azonban tavaly többször megfordult Guard pozícióban, ami nagyon nem feküdt neki, borzalmas teljesítmény nyújtott. Májusban a Draftról érkezett 2 újonc játékos is erre a posztra, így idén ismét a fal szélén kapott többnyire lehetőséget. És ott megint csak jó teljesítményt nyújtott. Természetesen ő is részese volt a rotációnak, azonban miután a Cowboys ellen megsérült Solder úgy tűnt, ő lesz a szezon hátralevő részében a helyettese. Ekkor ütött be a krach. A következő héten, a Colts elleni rangadó elején őt is elvesztette a csapat. A hírek lábujjsérülésről szólnak és azóta sem láthattuk a pályán. Pozitívum (lehet), hogy Mike Reiss szerint hamarosan visszatérhet, akár már a Redskins ellen is láthatjuk a pályán.

Cameron Fleming
Solder sérülése után, az addig a gyakorlócsapatban szereplő Fleminget szerződtette a vezetőség az 53-mas keretbe. A 2014-es Draftról érkezett falemberrel vészmegoldásként számolhatott Belichick, azonban mint feljebb említettem, Cannon sérülése miatt már az első meccsén gyakorlatilag végig kellett játszania a mérkőzést. Azóta is ő a csapat jobbszélső falembere, míg Vollmer átkerült Brady vakoldalára. Nem nyújt kiemelkedő teljesítményt, de ezt nem is várhatjuk el tőle. Nem véletlen szerepelt csak a gyakorlócsapatban. Ennek ellenére mondhatjuk, hogy kudarcot sem vallott. Olyan játékosokkal kellett megküzdenie a 3 hét alatt, mint Mathis, Wilkerson, Wake vagy Oliver. Bármelyik falembernek meggyűlne velük a baja, nem kivétel ő sem. Azonban annak fényében, hogy a csapat 4. számú Tacklejeként kezdte a szezont és hírtelen bedobták a mélyvízbe, a teljesítménye elismerésre méltó. Valószínűleg miután Cannon felépül, ismét a cserepadra kerül, azonban jó tudni, hogy lehet számítani rá. Addig viszont fontos feladat vár rá a pályán.

Sebastian Vollmer
Ezzel el is érkeztük a szélső falemberek utolsó tagjához. Vollmer a jobb oldalon kezdte a szezont, Solder sérülése után is maradt abban a pozícióban, azonban miután Cannon is kidőlt, átkerült a fal bal oldalára. Nem túl gyakori az olyan játékos, aki gond nélkül játszik mindkét oldalon, úgy hogy gyakorlatilag észre sem veszed, hogy előtte éveken keresztül a másik oldalon játszott és így most mindent fordítva kell tennie. Vollmer szerencsére egyike ezeknek a játékosoknak. Mind a jobb, mind a bal oldalon jó teljesítményre képes, nem lehet a játékára panasz. Solder kidőlésével egyértelműen ő lett az egység vezére. Egyetlen dolog aggasztó vele kapcsolatban, mégpedig a sérülései. Sokszor volt sérült karriere során, mindennél fontosabb most, hogy egészséges tudjon maradni, ugyanis jelenleg nincs több egészséges játékos a fal szélére. Cannon felépülése után valószínűleg visszakerül majd a fal jobb oldalára.

Shaq Mason és Tre’ Jackson
Mindkét játékost az idei Draft 4. körében választotta ki a csapat és azt lehetett várni, hogy lesz idejük megszokni az NFL légkörét, mielőtt játszaniuk kell. Nem az az általános, hogy egy 4. körben választott falember azonnal akció közelbe kerül (bár Stork is azonnal elnyerte a kezdő pozíciót tavaly), általában 1-2 évig csiszolgatják őket a rendszerben mielőtt bevetnék őket. Úgy tűnt itt is megvan ez a lehetőség, Wendell és Kline megfelelő kezdői lehetnek a csapatnak. Azonban Wendell egy rejtélyes betegség miatt nem tudott játszani. Így egyből a mélyvízben találták magukat. Mindketten a rotáció részesei lettek már az első meccstől fogva. Mason valamivel több lehetőséget kapott Jacksonnál, de mindketten folyamatosan játszottak. Aztán a Colts elleni mérkőzés után Mason nem tudott edzeni a csapattal egy térdsérülés miatt. Valószínűleg még a meccsen sérült meg. Ezután Jacksonnak elő kellett lépnie és végig is játszotta a Jets elleni találkozót. Majd a Miami ellenin is így kellett volna tennie. Azonban a mérkőzés vége felé egy játékos ráesett a térdére. Ő is megsérült. Az ilyen sérülések a játékosok szezonjának a végét szokták jelenteni. Úgy tűnik egyetlen szerencséje volt, hogy Belichick az edzője. Ugyanis Belichick megköveteli, hogy minden falembere térdvédőben eddzen és játssza le a mérkőzéseket. Nincs ez így minden csapatnál. Úgy tűnik a térdvédő megmentette a szezonját. Ugyan így is elszenvedett egy térdsérülést, azonban láthatjuk még idén a pályán. Egyik játékosról sem lehet tudni, hogy mikor lesznek képesek újra játszani.

Ryan Wendell
Wendell ugye egy titokzatos betegség miatt nem tudott a csapattal edzeni sokáig és így a mérkőzéseken sem vett részt természetesen. Mindez nem is volt gond mindaddig amíg meg nem sérült Mason. A következő meccsen már a meccsnapi 46-os keret tagja lett, még ha egyetlen snapet is töltött a pályán, azt is FB szerepkörben. Aztán a Miami ellen a csapat elvesztette Jacksont is, így be kellett állnia a falba. Mindössze 12 snapet játszott, de nekem nem úgy tűnt mint aki tökéletes állapotban lenne. Ennek ellenére hacsak nem lesz játékra alkalmas állapotban Mason, kezdenie kell majd a hétvégén.

Josh Kline
A második legtöbbet töltötte a pályán a falemberek közül. Ő a biztos pont a csapatban Guard poszton. Eleinte többnyire Masont és Jacksont rotálták mellette és ő majdnem végig a pályán volt. Attól függően, hogy melyikük érkezett vagy a bal vagy a jobb oldalon szerepelt. Megbízható teljesítményt nyújtott mindeddig, remélhetőleg a jövőben is így folytatja.

Davis Andrews
Ezzel elérkeztünk a csapat egyetlen játékosához, aki a szezon minden egyes támadójátékánál a pályán volt. Andrews idén nyáron érkezett a csapathoz mint nem draftolt újonc Center. Egy projekt játékosnak tűnt sokig, akinek esélye lehet, hogy a gyakorlócsapatba kerüljön. A csapatnak megvolt a kezdője Brian Stork személyben, aki remek újonc szezonon volt túl. Sajnálatos módon azonban ezt a posztot sem kerülhették el a sérülések. Storkot agyrázkódás miatt a csapat sérült listára tette még az első forduló előtt, amelyről majd szezon közben visszatérhet. Ezzel ő maradt az egyetlen Center a keretben. Végig játszott 7 mérkőzést és tette ezt veteránokat megszégyenítő teljesítménnyel. Egy rossz szónk nem lehet rá, elvétve hibázik gyakorlatilag. Ilyen teljesítmény után kérdezhetnénk, hogy vajon miért nem draftolta senki? Őszintén szólva fogalmam sincs. Elvileg nem megfelelőek a méretei, nem elég erős. Ehhez képest fel tudta venni a versenyt olyan játékosokkal többek közt mint Suh vagy éppen Dareus. Ha lenne egy szavazatom év végén, én biztosan rá szavaznék mint az év támadó újonca. Bizonyára elfogult vagyok (sőt, biztos) de ezért a teljesítményért óriási tisztelet jár ennek a fiatal játékosnak.

Brian Stork
A tavalyi évben kiharcolta magának a kezdő pozíciót a fal közepén. Úgy tűnt hosszú évekre megvan a játékos a pozícióra. Azonban az egyetemről kikerülve is már sérülékenynek mondott játékos agyrázkódást szenvedett az előszezon során, ami miatt sérültlistára tette a csapat amelyről szezon közben majd visszatérhet. Remélhetőleg hamarosan edzésbe tud állni.

Ezzel végigértünk a keret 10 játékosán. Az összegzésekből kiderül, hogy a csapatnak gyakorlatilag 5 egészséges falembere van jelenleg (Vollmer, Kline, Andrews, Wendell, Fleming). Egyetlen újabb sérülésnek katasztrofális eredménye lehet ha nem épül fel senki sem. Bár pozitív jel lehet, hogy a csapat nem szerződtetett új játékost, vagyis valamelyik sérült talán játszhat a hétvégén. Ha ez nem így van, akkor valószínűleg megint a gyakorlócsapat egy tagjához kell fordulniuk az edzőknek. Az utolsó 2 mérkőzésen egyébként már csak 6 falembert tudott nevezni Belichick.

Tehát összességében szerintem a fal megfelelően teljesített, figyelembe véve, hogy mennyi sérüléssel kellett megküzdeniük. És ebben komoly szerepe van további 4 embernek:
-Belichick szerencsére (szerencsére???) kiválasztott 2 Guardot a Drafton, akiket egyből bedobtak a mélyvízbe és nem vallottak kudarcot. Kukázott az újonc szabadügynök piacról egy csiszolatlan gyémántot (ismét) akinek a nevét elvétve lehet hallani a mérkőzéseken annak ellenére, hogy végigjátssza őket és hogy elit védőjátékosokkal kell felvennie a versenyt. Márpedig ha egy támadó falembernek nem halljuk a nevét, az általában jó jel.
-McDaniels a játékhívásokkal segíti az egység dolgát, nem hív olyan játékokat, amik során hosszú ideig meg kellene tartaniuk az ellenfél védőit.
-Brady pedig mindezeket a hívásokat tökéletesen hajtja végre, kicsivel több mint 2 másodpercig tartja magánál a labdát átlagban mielőtt passzolna, ami a legkevesebb a ligában, illetve remekül segíti a fal munkáját mozgásával is. 38 éves kora ellenére tökéletesen mozog el, lép fel a zsebbe a nyomás elől.
-DeGuglielmo személyében pedig úgy tűnik megtaláltuk Dante Scarnecchia méltó utódját. Remekül készíti fel játékosait a mérkőzésekre.

Van azonban pár kérdés amire nem tudjuk még a választ:
- Ki lesz a Center miután a csapat aktiválta Storkot, ő vagy Andrews?
- Cannon, Mason, Jackson felépülése után újra lesz rotáció a posztokon, illetve Wendell ismét inaktív lesz?
- Ha nem lesz játékra kész egyik sérült se, gyakorlócsapat melyik tagja kapja meg a bizalmat?