Beharangozó 1. hét - Pats @ Dolphins

A New England Patriots és a Miami Dolphins hetedik alkalommal kezdi a bajnokságot egymás elleni párharccal. A Pats három év alatt másodszor játszik hétfő este (MNF) az első játékhéten, míg a csapat történetében ez csupán ötödször fordul elő. A találkozó kedd éjszaka 1:00 órakor veszi kezdetét a Sun Life Stadiumban. A mérkőzést az ESPN America és a Sport2 TV élőben közvetíti.

Csoport-riválisként a Pats és a Fins 1967 óta évente kétszer ütközik meg az alapszakasz során. Három rájátszásban vívott találkozóval együtt már a 92. közös mérkőzésükre kerül sor. Az örökmérleg 50-41 a Miami javára. Húsz évben fordult elő, hogy ugyanaz a csapat nyerte meg mindkét összecsapásukat. Ez legutóbb tavaly történt meg, amikor a New England tudott söpörni, története során hetedszer a floridai csapat ellen.

Bill Belichick és a Patriots 2002 óta csak egyetlen alkalommal bukott el idénynyitó találkozót – 2003-ban a Bills ellen 31-0-ra, azonban ezután Super Bowl győzelemig meneteltek. Tom Brady tizennégy hétfő estén irányította a csapatot, mérlege 10 győzelem és 4 vereség. Egy évvel korábban szintén MNF során vendégeskedtek a Miaminál, és nyertek 41-14-re.

Valószínűleg a safety posztot övezi a legnagyobb talány az első tétmeccset megelőzően, ahol csak egy tapasztaltnak nevezhető játékos maradt a keretben Pat Chung személyében. A kezdősorban a társa Josh Barrett vagy Sergio Brown lehet. A médiában még mindig nagy jelentőséget tulajdonítanak a két safety poszt közötti különbségre. Hagyományosan a strong safety futás ellen jobban használható, fizikális, jobb ütköző, aki annál jobban játszik, minél közelebb lehet a LOS-hoz. Ezen tulajdonságai miatt passz ellen kevésbé tud hatékony lenni. A free safety ennek pont az ellenkezője. Ő a védelem utolsó vonala, és nagyon könnyen el tud veszni futás ellen, ha azon a fronton kell beavatkoznia.

Bill Belichick riportereknek beszélt a két poszt közötti különbség csökkenéséről, mint az utóbbi évek egyik trendjéről a ligában:

„A támadók egyre jobb munkát végeznek olyan helyzetet teremtve a pályán, amikor pozíción kívül kénytelenek a védők játszani, emiatt egyre inkább értelmét veszti a különbség a két safety poszt között. A mi sémánkban jó ideje mindkét pozíciót tanítjuk a safetyknek, mert elkerülhetetlen a pályán, hogy ne legyen olyan játékhelyzet, amikor a strong safetynek kell free safety szerepkörben beavatkozni és fordítva. Esetenként ezt ellenőrzésünk alatt tudjuk tartani, de gyakran csak igazodni tudunk hozzájuk. Ebben a folyamatban aztán egy idő után elérkezik az a pont, hogy értelmetlen a megkülönböztetés ezen a két poszton játszók között. Az elmúlt években erre törekedtünk. Rodney Harrison és Eugene Wilson párosa óta egyre inkább ebbe az irányba haladunk. Bár ők mindketten a prototípust jelentették, ők is tudták egymás posztjait játszani. Azóta kiemelt szerepet kap a sokoldalúság ezeken a posztokon, mert a támadók erre kényszerítenek bennünket. Meggyőződésem, hogy erre a feladatra a megfelelő játékosok vannak most a keretben.”

1. A védelemben vélhetően bemutatkozik az új séma (ahogy az ábrán látható) az évek óta megszokott 34 helyett. Könnyen előfordulhat, hogy Vince Wilfork mellett három új szerzemény kap helyet a kezdő védőfalban: LDE Shaun Ellis, DT Albert Haynesworth, RDE Andre Carter. Az újjáalakult védelemben Jerod Mayo szerepe is változni fog és az előidény alapján sokkal szabadabban fogják őt használni és valódi egyénisége, meccsek sorsát eldöntő/megfordító játékosa lehet az egységnek.

[caption id="attachment_8311" align="aligncenter" width="640" caption="Az új védelem (43 under) alapsémája. Balról jobbra haladva a védőfal várható kezdői: Ellis/Cunningham (DE), Wilfork (NT), Haynesworth (DT), Carter (DE). A linebackerek szintén balról jobbra: Ninkovich (SLB), Spikes/Fletcher (MLB), Mayo (WLB). Az látható az ábrán, hogy a fal két legjobb pass rusher játékosa egymás mellett játszva komoly kihívást jelenthet a liga bármelyik LT & LG párosának. Az erős oldalon viszont elsődleges szempontnak kell lennie a futás elleni stabilitásnak. A fő különbség a 34-hez képest, hogy az ottani NT és RDE itt (NT, DT) az erős oldal felé van eltolva, illetve a ROLB (DE) nem kétpontos állásból játszik, így az ottani két ILB itt (WLB, MLB) sokkal jobb védelmet kap a faltól és szabadabban játszhatnak, mert nincsenek teljesen kiszolgáltatva az OL tagjainak."][/caption]

2. Dan Gronkowski leigazolása előtt nyugodtan írhattam volna, hogy komolyabb futójátékra nem kell számítani a csapattól, különösen hogy Shane Vereen és Stevan Ridley újonc futók is hagytak ki edzést az utóbbi időben. Így azonban papíron a lehetőség adott, hogy ne csak Danny Woodhead draw illetve BenJarvus Green-Ellis gólvonalhoz közeli futásait lássuk. Valószínűleg blokkolásban a tavalyinál nagyobb szerep fog Rob Gronkowskira hárulni, mert rajta kívül nincs tipikus blokkoló tight end, mint Alge Crumpler volt tavaly.

3. A passzjátékban mindenki Chad Ochocinco játékára lehet kíváncsi, akinek az előidényben mutatott hullámzó teljesítményén remélhetőleg sikerült túltennie magát még egy plusz hét gyakorlással a Pats támadósémájában.

4. A támadófalban jó eséllyel fog bemutatkozni Brian Waters, a Stephen Neal sérülései és immáron visszavonulása miatt hiányposztnak, állandó probléma forrását jelentő jobb guard helyén, amitől feltétlenül a Bradyt védő fal stabilitása várható futás segítésében és a pass rush elleni védelemben is. Az év egyik legnagyobb kihívásával fognak szembe nézni, hiszen a védelem guru Mike Nolannek bizonyára jó sok ideje volt újabb trükkökön agyalni a lockout alatt. OLB Cameron Wake féken tartása kritikus lehet, elsősorban az 1-1 elleni helyzeteket kell elkerülnie a támadófalnak a két szélen, amikor a védők sikeresen tudják izolálni a liga egyik legveszélyesebb pass rusher játékosát, illetve egyes pontok túlterhelésével kell vigyázni, vagyis kiemelt fontossága lesz a kommunikációnak, főleg ha Waters miatt új kezdője is lesz a falnak.

5. RT Sebastian Vollmer egész héten nem edzett hátsérülése miatt. Ez a kellemetlen közjáték más megvilágításba helyezi a támadófalra váró kihívásokat. A posztra jelenleg nincs több cseréje a Patsnek, ha Nate Solder lép a kezdőbe Vollmer helyén. OLB Cameron Wake ellen 1-1 párharcban hamar át fog esni a tűzkeresztségen. Még az első pontban említett tight end helyzet is ide kapcsolódik, mivel tapasztalt, passz elleni védelemben jártas ember Rob Gronkowskin kívül nincs a csapatban, aki be tud segíteni a támadófal szélén az OT-knek.

6. A Miami játékában a legnagyobb változás az új futópáros (Donald Thomas, Reggie Bush) és az átalakult támadófal (C Mike Pouncey, RG Vernon Carey, RT Marc Colombo), amivel vélhetően hatékonyabban tudják majd középen futtatni a labdát és erre építve Chad Henne dolgát is meg tudják könnyíteni a passzjátékban. A védelmük megítélésem szerint a liga jobb alakulatai közé tartozik.

7. Brian Daboll 2000 és 2006 között dolgozott a Patriotsnál elkapó edzőként. Tavaly a Browns támadó koordinátora volt, amikor kikapott tőlük a New England. Idén a Miami támadójátékért felelős koordinátora lett. A Foxboróban tanult támadófilozófia mellett a Chargers által működtetett Air Coryell rendszer is jelentős hatással volt támadófilozófiájára (és inkább meg is határozza). Sokkal rugalmasabb játéktervezés, játékhívás várható tőle, mint elődjétől Dan Henningtől tavaly.

8. Az injury report egyetlen újdonsága, hogy szombaton Albert Haynesworth nem edzett betegség miatt, akárcsak Sebastian Vollmer (hát). Viszont mindketten kérdéses státuszt kaptak csak, vagyis a játékukat egyelőre nem zárta ki a stáb. Bár Vollmer* esetében ezt kétkedve kell fogadni. A többiekről: egész héten korlátozott edzésmunkát végzett (Mark Anderson, Kyle Arrington, Dan Connolly, Jermaine Cunningham, Dane Fletcher, Taylor Price*, Myron Pryor*, Stevan Ridley, Jeff Tarpinian*, Shane Vereen, Ryan Wendell*); míg Leigh Bodden (kéz) és Julian Edelman (kéz) egész héten teljesértékű edzésmunkát végzett. *-gal jelöltek már biztosan nem játszanak

Tippek a 2011-es bajnokságra

A szerkesztőségben két kérdésre kerestük a választ:

Milyen eredményt vártok a csapattól az új idényben?

_bb: A tippem egy 11-5-ös alapszakasz, melynek főleg a középső szakaszban várok némi bukdácsolást, veterán lesérüléseket - ekkor fogják a szakértők leírni a csapatot -, aztán SB-ig tartó lendületet...

Danna: Nehéz bármit is jósolni erre az évre, hiszen viszonylag fontos poszton vannak változások, így nehéz megmondani hogy ez mit jelent a csapat szempontjából. Ha nem lesz nagyobb sérülés, akkor a rájátszás mindenképpen elvárás a csapattól, összességében egy 11-5, 12-4-es alapszakasz az, ami reális lehet. A rájátszásban meg végre nyerjünk egy meccset, aztán bármi lehet...

DoM: Semmi akadályát nem látom, hogy 12-14 győzelmet szerezzenek az alapszakaszban, amivel reálisan megvédhetik tavalyi csoportelsőségüket. Ha Brian Waters és Andre Carter beválik, akkor végre ismét jöhet a Super Bowl.

GRAFI: 12-13 győzelemre simán jók lehetünk idén is. Bár nem könnyű a csoportunk, de a rájátszásba jutás szerintem minimálisan elvárható. Mint tudjuk ott már bármi megtörténhet, úgyhogy az elmúlt évek botlásaiból okulva senkinek nem könyörülünk.

lucas: Elég komoly meccssorozat elé néz a Patriots ebben a szezonban, hiszen a West egy erős csoport az AFC-ben, az NFC East pedig a legerősebb nemcsak a saját divíziójában, hanem talán az egész ligában. Különösen a bye week után kezdődő szakasz ígérkezik nagyon nehéznek. A Steelers, Giants, Jets, Chiefs, Eagles, Colts meccsek közül én a 3:3-mal már kibékülnék. Összességében egy 12-4 es alapszezont várok, és rájátszás győzelmeket. A többit meg már csak azért sem mondom ki...

Spigo: 12-4 vagy 11-5-ös idény tippelek playoffal és championship game-mel, ahol sajnos a Chargers fog minket megállítani 24-21-es eredménnyel.

Melyik új igazolás (újonc, szabadügynök, cserélt játékos) lesz a legnagyobb pozitív hatással a csapat játékára?

_bb: Bár akár az LS posztot is említhetném, inkább Haynesworthre teszem a voksom, mert VW-vel párosítva óriásit billentenek a LOS-on és tesznek jobbá mindenkit maguk körül. Egyébként ha nem lenne az az érzésem, hogy Waters pont addigra dől ki mire Connolly visszatér, és így semmi hatása nem lesz a PO-ra, akkor lehet rá szavaznék.

Danna: Cartertől és Haynesworthtől várom azt, hogy a védelmet stabilizálják. Bodden visszatérésével a CB poszt jónak tűnik, azonban a csapat játékospolitikájának köszönhetően a tavalyi legstabilabb csapategységünk került most a legnagyobb bajba, mégpedig a safety poszt. Nekik kelleni fog a segítség.

DoM: Brian Waters. Nem csak passz ellen, de a futójáték segítésében is stabilizálhatja a támadófalat Achilles sarkán, a jobb guard poszton, ami különösen a rájátszásban kritikus lehet, és tovább erősítheti Tom Brady játékát is.

GRAFI: Szerintem egyedül leszek a véleményemmel, de Chad Ochocincótól várom a támadósor, és ezzel együtt a csapat előrelendülését. Bragy személyében egy igazi elit irányítóval a háta mögött végérvényesen bebizonyíthatja, hogy ott lesz a helye a HoF-ben évek múlva. Ha kettőjük között meg lesz az összhang, az ellenfelek védelmeinek ismét fel kell készülnie a 2007-es playbookunk minden sikeres play-ére.

lucas: A veteránok közül Waters érkezése és Mankins itt maradása szerintem meghatározó lesz, és Solder jó teljesítményében is bízom. Remélem, a pass rush nagyobb szerepet fog kapni a védekezésben. Ochóban viszont nem nagyon bízom. Ne legyen igazam, de szerintem nem tud majd a Randy Mosséhoz hasonló, kiemelkedően jó WR teljesítményt nyújtani.

Spigo: Haynesworth és Carter, illetve ezáltal az új fal fog sokat segíteni szerintem a védelemnek és főleg Mayonak, hogy zúzzon mindenhol. Bodden visszatérése is sokat számít, mert DMC-vel már-már elit CB párost alkothatnak. A kérdés a safety poszt és a nickel felállás lesz.

Hajrá Pats!

Hétfő késő este folyamán már kint lesz az eredménykövető cikk az inaktív játékosok listájával, ahol a nézhető linkekről is be lehet majd számolni.