Beharangozó 4. hét: Patriots vs Dolphins

Vasárnap este, magyar idő szerint 19.00 órakor ismét pályára lép New England Patriots (1-2), ezúttal a divízió-rivális Miami Dolphins (3-0) ellen. A mérkőzést ezúttal is élőben közvetíti a Sport2 csatorna. -TORESPONT-

A New England Patriots két idegenbeli mérkőzést követően, vasárnap visszatér a Gillette Stadionba, hogy megvívja a szezon első AFC East - csoportmérkőzését. A tavalyi idényben a két együttes „döntetlenre” végzett egymással szemben; mindketten megnyerték a hazai mérkőzésüket. A Patriots 35-17-es sikert ért el november 26-án a Miami ellen, amit egy Miamiban elszenvedett, 27-20 arányú vereség követett december 11-én.

2017-ben a Pats első csoportmérkőzésére egészen a 6. játékhétig kellett várni, amikor a New York Jets-szel csaptak össze. A szezont a Patrios 5-1-es csoportbeli mérleggel zárta. A 2001-es szezon kezdete óta a New England 81-23-as (.779) alapszakasz-mutatóval rendelkezik a divíziós ellenfelek ellen, ami a legjobb divízión belüli mérleg az NFL-ben.

A párosítás története

A két csapat összesen 106. alkalommal fog találkozni egymással vasárnap, ami három mérkőzést leszámítva, mind az alapszakaszban történt. Idén ez lesz az első mérkőzésük, a visszavágóra december 9-én kerül sor.

A New Englandben lejátszott mérkőzések tekintetében a Patriots vezet 34-17-es győzelmi mutatóval a Miami ellen. A Gillette Stadionbeli mérleg pedig 14-2 a Pats-nek. A floridai mérkőzések kapcsán a Dolphins áll jobban, 37-16-os mérleggel.

A Dolphins és a Patriots 1966-ban csaptak össze először, ezt követően pedig – az 1982-es szezon leszámítva - évente kétszer találkoztak.

Amióta Bill Belichick a Patriots vezetőedzője, a New England 23-13-ra vezet győzelmek tekintetében a Miami ellen.

Tom Brady harminckettedik alkalommal találkozik majd a Dolphins-zal, eddigi mérlege: 21-10.

Beszéljenek a számok

Table Extended

2018 Regular Season

New England

Miami

Record

1-2

3-0

Divisional Standings

2ndT

1st

Total Yards Gained

900

972

Total Ofense (Rank)

300.0 (25)

324.0 (23)

Rush Offense

97.7 (20)

98.7 (16T)

Pass Offense

202.3 (26)

225.3 (19)

Points Per Game

19.7 (25T)

25.0 (11)

Total Yards Allowed

1,219

1,132

Total Defense (Rank)

406.3 (28)

377.3 (21)

Rush Defense

143.3 (31)

89.0 (7)

Pass Defense

263.0 (23)

288.3 (29)

Points Allowed/Game

25.7 (20T)

17.3 (6)

Possession Avg.

27:03

26:46

Sacks Allowed/Yards Lost

6/37

6/63

Sacks Made/Yards

4/25

6/34

Total Touchdowns Scored

6

10

Penalties Against/Yards

13/99

18/135

Punts/Avg.

15/48.0

16/49.5

Turnover Differential

0 (12T)

+4 (2T)

 

Mire számíthatunk a Dolphins támadóitól?

Bill Belichick, teljesen tisztában van vele, hogy a New England következő ellenfele, egy sokarcú-támadógépezettel rendelkezik. Elég csak megnézni ehhez a Dolphins legutóbb 28-20-as sikerét a Raiders ellen, amikor hátrányból fordítva győztek.

Annak ellenére, hogy hivatalosan csak 41 yardot értek el futással, Belichick tudja, hogy a Dolphins kihasználta az elkapóik futási képességeit, amiből két touchdownt is elértek.

Nos, robbanékonyak, mivel az elkapóiktól is számíthatunk játékokra” nyilatkozta Belichick a keddi sajtótájékoztatón. „Hívhatjuk ezeket passzoknak, de valójában ezek futójátékok.”

Egyike ezen játékoknak, technikailag ugyan passzjáték volt, a Dolphins irányítójától, Ryan Tannehilltől, de valójában ez csak egy „hand-off” (labdaátadás) volt, aminek Albert Wilsonnak köszönhetően egy 74 yardos touchdown lett az eredménye.

A másik ilyen játék, a szélső elkapó, Jakeem Granthez köthető, aki Wilsontól kapott egy passzt egy trükkös játék során, mielőtt 52 yardot sprintelt volna a célterületig.

Tehát nagyon jó teljesítményt nyújtott náluk mindenki” mondta Belichick. „Meg kell állítanod a futókat, az irányítót és az elkapókat is az end-around reversejátékoknál és a gyors sweep-típusú játékoknál is. Ez mind része a támadásaiknak. Kívül és belül is támadásokat indítanak és vannak olyan run-pass option játékaik is, ami a védelem olvasásától függ.”

Néhány kiegészítő magyarázat a Bill Belichick által használt kifejezésekhez:

End-aroundnak a szakirodalom az olyan játékokat hívja, amikor egy tight/split end, vagy szélső elkapó hátralép az ún. támadó backfieldre, elfut az ellenkező irányba („motion”), majd kap egy közvetlen labdaátadást (handoff) az irányítótól. Ekkor vagy maga fut a labdával, vagy akár passzolhat is egy jogosult elkapónak.

A Belichick által említett run-pass, vagy run-pass option (RPO) pedig egy olyan támadás, amikor az irányító döntési lehetősége van, hogy átnyújtsa a labdát a futónak, vagy passzoljon. Egy példa erre: a falemberek előre mennek blokkolni egy yardot (szemben az NCAA-val, az NFL-ben nem 3 yardig, hanem csak egy yardig blokkolhat egy jogosulatlan elkapó szabályosan). Az irányító pedig a védők (tipikusan a linebackerek) mozgásának olvasása után hozza meg a döntést, hogy futás legyen, vagy passz. Ha a linebackerek fellépnek a várt futójáték megállítására, akkor az általuk üresen hagyott területre próbál passzolni, az oda éppen slantet futó elkapójának. Ha a linebackerek zónán maradnak, mivel passzra számítanak, akkor pedig simán átadhatja a labdát a futójátékosának, aki a földön próbál meg yardokat szerezni. Tavaly a Nick Foles-zal felálló Eagles is sokszor alkalmazott RPO-t, de az AFC döntőben, a Jaguars is.]


Mi lesz a Patriots támadóival?

A Miami támadósora mellett nagy kérdés, hogy Tom Brady-ék mit tudnak kezdeni a Dolphins védelmével. A csapatrész idei szenvedéseit nem valószínű, hogy bárkinek is be kellene mutatni, de a Boston Herald meglehetősen részletes elemzését az alábbiakban próbálom röviden összefoglalni.

Szemben a korábbi évekkel, a Patriots borzasztó sikerességi mutatóval rendelkezik a harmadik kísérletek során. Egyetlen elkapó, futó illetve tight end sincs az NFL Top10-es listáján.

A korábbi években merőben máshoz szokhattunk hozzá. Danny Amendola egy harmadik kísérletes gépezet volt.

Azután ott van a „minden idők legjobbja” cím büszke tulajdonosa, Julian Edelman. Amikor egészséges volt és nem töltötte éppen a felfüggesztését, akkor ő volt a végső „lánc-mozgató” [a kifejezés arra utal, hogy első kísérlet esetén főszabály szerint mozog a támadás-sorozat 10 yardos megteendő távolságának mérésté szolgáló „chain”, vagyis lánc]. Ő Mr. Harmadik Kísérlet. Ha Tom Brady meg akar csinálni egy játékot, akkor Edelmanre az embere.

A Dolphins-hoz távozó Amendola és az eltiltását töltő Edelman hiányában a Patriots a Detroit ellen mindössze két harmadik kísérletet váltott újabb első kísérletre – kilenc próbálkozásból. A Jacksonville ellen ugyanez a mutató 2/6 volt. Egy megbízható elkapó hiányában, aki üresre tudja játszani magát kulcsszituációkban, az ellenfelek védelmeinek elég Rob Gronkowskira fókuszálni, amit mind a Jaguars, mind a Lions elég sikeresen teljesített.

A futójátékos, James White kivételével, a Pats nem rendelkezik olyan „playmaker” játékossal, aki segítő jobbját tudná nyújtani Gronknak. Sony Michel az egyetemi években rendelkezett az ehhez szükséges tehetséggel, de ezt még az NFL-ben nem mutatta meg. Cordarrelle Patterson hihetetlenül atlétikus ugyan, de most már elég egyértelművé kezd válni, hogy korábbi csapataik miért nem használták őt többet a támadók között és miért marad csak egy erős speciális-egység játékos.

Kijelenthető, hogy a New England nagyon megérzi Danny Amendola, Dion Lewis, Brandin Cooks távozását, valamint Edelman felfüggesztését. Chris Hogan, Phillip Dorsett és Patterson nem tudják elégszer tisztára játszani magukat – különösen kulcshelyzetekben nem.

Talán a változást a nemrég megszerzett Josh Gordon hozza el, ha felépül a sérüléséből és kellőképp elsajátítja a playbookot. Edelman az 5. fordulótól szintén visszatér – reméljük teljes egészében felépülve az ACL sérüléséből.

 

Levonva a következtetést a cikkből, nem túl fényes a helyzet offense-oldalon a csoportrangadóra készülve.

Hogy miben bízhatunk mégis?

Először is van egy Bill Belichickünk. Aki két évvel ezelőtt – Brady eltiltása és Garroppolo sérülését miatt – a Csapat harmadik számú irányítójával is hatalmas meglepetésre 27-0 arányú sikerre vezette a Pats-et, ami végül 3-1-es mérleggel várta vissza az eltiltását letöltő Brady-t. Szintén ő volt a vezetőedző, amikor egy Kansas City-ben elszenvedett kiábrándító vereség után 43-17-ra lemosta a sokkal esélyesebbnek számító Cincinatti Bengals-t.  (Talán még ismerősen csenghet néhány embernek az akkori sláger: „We are ont o Cincinatti”.)

Ha ez nem lenne egy elég nyomós érv, még mindig van egy…hmmm…Tom Brady-nk is.

Úgyhogy aggodalomra semmi ok, várjuk bizakodva a folytatást!

 

A delfinek halak vagy emlősök?

Ez a pont ugyan nem kapcsolódik szervesen a beharangozóhoz, de szeretném ezt is tisztába tenni. Ugyan nagyon messze állt tőlem a biológia és sosem voltam igazán jó, ennek ellenére valahogy nagyon a fejembe vésték a sok-sok évvel ezelőtt a szüleim és a tanáraim egy dolgot. A bálna, az ámbráscet és delfin mind – mind emlősök, nem pedig halak:

A delfin a fogascetek közé tartozó egyes vízi emlősállatok összefoglaló neve. …

A fogascetek (Odontoceti) a cetek (Cetacea) rendjébe tartozó tengeri emlősállatok egyik alrendje. Ebbe az alrendbe tartozó fajoknak fogaik vannak, halakkal vagy tintahalakkal táplálkoznak. Különleges képességük, hogy a visszhang alapján tájékozódnak. Ide tartoznak a delfinek, valamint a bálnák közül a nagy ámbráscet, a törpe ámbráscetfélék és a csőröscetfélék.”.

Erre azért szerettem volna kitérni, mivel az elmúlt napokban nagyon sokszor olvastam hozzászólásokban, hogy a hétvégén a srácok mit fognak – reményeink szerint - csinálni a „halakkal” (pl. kifilézik őket).

Az ellen nincs kifogásom, ha a játékosok a győztes meccs után egy tengeri ételekre szakosodott, felkapott bostoni étteremben filézett halat esznek (mellesleg maguk a delfinek is hallal táplálkoznak), viszont a meccsen foglalkozzanak inkább csak az emlősökkel. Nem bánom, ha néhány trükkös játékkal megetetik a delfineket a lényeg úgy is az, hogy delfin-show ne legyen a meccsen J

A cikk az alábbi források anyagának alapul vételével készült:

www.patriots.com

www.boston.com

www.bostonherald.com