Brady vagy Manning? Nincs több kérdés

Aligha létezik parázsabb vitatéma az NFL-ben: ki a jobb? Brady vagy Manning? A Cold Hard Football Facts oldalon Kerry Byrne ennek járt utána monumentális méretű cikkében, melynek fordítását most olvashatjátok.

A Tom Brady vagy Peyton Manning vita uralta az elmúlt évtizedben a médiát és valószínűleg még akkor is folytatódni fog évtizedeken át, ha a sportág két nagysága már befejezte pályafutását. Azok számára, aki figyelnek a statisztikára, az adatok és törődnek az igazsággal, azonban szó sincsen bármilyen vitáról: Tom Brady a jobb irányító.

Íme a hosszabb változat.-TORESPONT-

Brady és Manning a passzjáték statisztikái alapján egyenértékű játékos, csak egyikük több évet töltött az NFL-ben

Egy átlagos Brady-Manning vita végeredménye, hogy Brady csak nyer, de Manning felsőbbrendű a passzjáték statisztikái alapján.

Manning például alig két hete minden idők legtöbb touchdown passzát jegyző örökranglistán vette át az első helyet, és hamarosan az összes egyéni statisztikai mutató esetében is hasonlóan tesz.

Ez természetesen nem jelenti, hogy Brady a közelében sem lenne ezeknek a rekordoknak. Negyedik legtöbb TD passz pályafutása során és ötödik legtöbb passzolt yard. Valószínűsíthető, hogy pályafutása végére a legjobb három, de akár legjobb kettő irányító között fog szerepelni a neve. Nem reális viszont, hogy beelőzze Manning számait. A feltevés, hogy Brady szóba se jöhet Manning mellett, ha passzmutatókról van szó, teljes kitaláció.

Manning elsősége ezen a téren csupa olyan mennyiségi mutató, amely azon múlik, hogy valaki hány idényt és milyen gyakran játszott. Hasonló szemlélettel még Vinny Testaverde is minden idők tíz legjobb irányítója között található. Talán még azok, akik hisznek a Manning > Brady mítoszban, sem neveznék Testaverde-t egy top10-es irányítók listája, csak azért mert elég sok időt töltött az NFL-ben.

Amikor pusztán a statisztikai mutatók mennyiségét vizsgáljuk, nem szabad elfeledni, hogy Manning három idénnyel többet játszott már a ligában. Ez 46 meccsel jelent többet, mint Brady. Pályafutása eddig közel 25 százalékkal tartott tovább és 1841-gyel több passzkísérlete volt, ami közel 27 százalékkal több, mint Bradynek.

Még szép, hogy szebbek Manning számai, amikor több évet töltött a ligában, ami alatt több passzkísérlete volt. Ha egyenlő feltételek teremtünk a két játékos között és az átlagokat hasonlítjuk össze, akkor sokkal közelebb lesznek egymáshoz, mint azt eredetileg gondolnánk:

  • Brady: 63.5% sikeres passzok aránya, 7.4 yard/passz kísérlet, 5.5% TDs, 2.0% INTs, 96.1 passer rating
  • Manning: 65.5% sikeres passzok aránya, 7.7 yard/passz kísérlet, 5.9% TDs, 2.6% INTs, 97.7 passer rating

Manning passzkísérletenként három tized yarddal fog többet szerezni, mint Brady. Ezer passzkísérletenként Manning néggyel több touchdownt fog szerezni, miközben hattal több interceptiont dob. Valójában a legnagyobb különbség kettőjük passzmutatói között, hogy Manning nagyobb valószínűséggel fogja eladni a labdát. Brady képessége, hogy ne szórja el a vakvilágba a passzokat az egyik oka, hogy az NFL történetének legnagyszerűbb bajnoka – és nem Manning.

Az évek során többször említettük, hogy az interceptionöknek közvetlen hatása van a találkozók kimenetelére. Manning gyakrabban dobja meg ezeket.

Ettől eltekintve borotvaélen táncolunk, ha a két irányító között a passzjáték mutatói alapján akarunk egyértelműen győztest hirdetni. A passzjáték hatékonyságát mérő passer rating alapján is minimális a különbség, 1.6 pont Manning előnye, ami egy idény során csak pár sikeres passzal többet jelent.

A közhiedelemmel ellentétben, mely szerint Manning sorozatban jobb statisztikai mutatókat ér el a passzjátékban, nincs kimutatható statisztikai különbség kettőjük között.

 

Brady a szabad ég alatt rossz időjárási körülmények között töltötte pályafutását; miközben Manning a fedett pályán polírozta mutatóit

Brady karrierje során végig Foxboróban játszotta, nyitott pályán, amely az egyik leghidegebb és leghavasabb meccs helyszín az NFL-ben olyan csoportellenfelekkel, mint a szeles Giants és MetLife Stadium vagy éppen a pocsék időjárásról hírhedt Buffalo.

Manning pályafutása jelentős részét Indianapolis fedett csarnokában játszotta. Csoportellenfelei között a kellemesebb klímájú Nashville és Jacksonville mellett a szintén fedett csarnokú Houston található.

  • Brady meccseinek 92 százalékát játszotta szabadtéren
  • Manning meccseinek 49 százalékát játszotta szabadtéren

Vasárnap is láttuk, hogy Brady miképpen reagál a megváltozott, nem ideális időjárási körülményekre és nem esik vissza a játéka. Manning ugyanakkor mintha nem önmaga lenne, amint hidegre fordul az időjárás. Hogyan lehetne Manninget jobbnak tartani ilyen hiányossággal a játékában?

A foxborói kirándulás volt idén Manning első meccse közel sem ideális viszonyok között (szél, hideg). Passzpontosságban és passer ratingben is idei leggyengébb számait produkálta. Valójában a tavalyi New Englanddel szemben játszott mérkőzés óta, ez volt a leggyengébb teljesítménye a számok alapján.

Csak találgathatunk, miként festene a keskeny mezsgye a két játékos statisztikái között, amit korábban említettünk, ha Manning végig a szabad ég alatt játszott volna szeszélyes időjárási körülmények között, míg Brady élhetett volna a dome-ok luxusával.

Amit tudunk: Brady gyakorlatilag megállíthatatlan fedett pályákon és a két játékos statisztikáit összehasonlítva már látható különbséget kapunk az ő javára.

  • Brady csarnokban: 67.4%, 8.64 y/kísérlet, 6.9% TD, 2.62% INT, 106.42 passer rating
  • Manning csarnokban: 66.16%, 7.8 y/kísérlet, 6.1% TD, 2.4% INT, 99.72 passer rating
  • Brady szabadtéren: 63.15%, 7.35 y/kísérlet, 5.39% TD, 1.93% INT, 95.28 passer rating
  • Manning szabadtéren: 64.97%, 7.62 y/kísérlet, 5.66% TD, 2.63% INT, 95.83 rating

A fenti adatok alapján nyugodtan élhetünk a feltételezéssel, hogy Brady minden tekintetben jobb számokkal rendelkezne, ha fedett pályán játszhatott volna, a nyitott stadionba kényszerülő Manninggel szemben.

 

Brady több pontot szerez, sőt vezére a történelem legnagyszerűbb támadógépezetének

Az egyéni statisztika gyönyörű. Végső soron az irányító szerepe mégis az, hogy olyan helyzetbe hozza a csapatát, hogy pontokat szerezzenek és megnyerjék a meccset.

Az egyéni statisztikák alapján képzelt Manning előny ellenére, aki fedett csarnokban játszott és több tehetség vette körül, Brady csapatai voltak az eredményesebbek.

  • Brady csapatai 28.2 pontot szereznek meccsenként
  • Manning csapatai 27.3 pontot szereznek meccsenként
  • Brady csapatai 452.5 pontot szereznek évente
  • Manning csapatai 434.9 pontot szereznek évente

Brady irányításával a Patriots az egyedüli klub az amerikaifutball történetében, amely négy különböző évben is több mint 500 pontot szerzett. A 2014-ben eddig szerzett 281 pontjuk alapján jó eséllyel ötödik alkalommal is túllépik ezt a határt.

Peyton Manningnek eddig csak kétszer sikerült meghaladni az 500 pontot 16 idény alatt.

Mégis mit jelent ez a mutató: tíz olyan klub van az NFL-ben, amely legalább egyszer több pontot szerzett ötszáznál. A Pats az utóbbi hat évben ezt négyszer tette meg, és esélyes, hogy 2014 végére az arány már hétből öt lesz.

Brady csapatai idényenként átlagosan 5 special teams vagy védelem által szerzett touchdownt jegyeznek. Ez a szám Manning esetében 3.5. Azonban ez a különbség nem magyarázza a két játékos által vezetett csapatok közötti 17.6 pont különbséget a Patriots javára.

Az eredmény Brady előnyt mutat: csapatai több pont és győzelmet szereznek.

 

Peyton Manninget tehetségesebb támadók vették körül; Brady utcai amatőrök mellett játszott

Peyton Manning úgy kezdte NFL pályafutását, hogy a legendás Hall of Fame futó Marshall Faulk és a szintén Hírességek Csarnokába kívánkozó Marvin Harrison volt a csapattársa. Évek alatt sok-sok Pro Bowler játékos vette körül, beleértve a 2014-es idényt is.

A 2000-es évek közepén pár évig élvezhette Brady egy nagyszerű futó, Corey Dillon jelenlétét a csapatban. Három idény során volt csapattársa a zseniális Randy Moss. 2007-ben a duó 23 touchdown passzt jegyzett közösen (NFL rekord). Jelenleg a liga legjobb tight endje segíti Brady munkáját Rob Gronkowski személyében. Mélységi célpontokból azonban folyamatosan hiány volt Brady számára.

Másként fogalmazva Brady névtelen futókra támaszkodott és átlagos elkapóknak dobálta többségében a labdát. Bradynek köszönhetően Wes Welkerből is a történelem legeredményesebb elkapója lett.

Ugyanez a Welker Denverben alig tud pályára kerülni, ahol Manninget klasszisok veszik körül.

Az eddigi bajnokságból eltelt kilenc forduló során Brady legjobb elkapója Julian Edelman volt, az egyetemen még irányító poszton szereplő nevenincs egykori hetedik körös játékos, akitől legfeljebb special teams szerepet vártak. Tavasszal kevés érdeklődés érkezett irányába a játékospiacon, így visszaigazolt a Patriotshoz.

Manning elsőszámú célpontja Demaryius Thomas elsőrangú tehetségnek számított a draft idején 2010-ben, ahol az első körben választotta ki a Denver.

A tehetség deficit ellenére Brady szinte azonos egyéni passzmutatókat tud felmutatni, miközben csapatai több pontot szereznek és több meccsen győznek.

 

Brady jobban osztja el a labdát

Tom Brady sosem fog annyi touchdownt szerezni az örökranglistán, mint Peyton Manning. Valószínűleg nem fog olyan sokáig sem játszani, hogy azt megközelítse. Valamint jobban hagyatkozott a futókra pályafutása során.

  • Manning csapatai által szerzett támadó touchdownok 70.3%-a született passzjáték után*
  • Brady csapatai által szerzett támadó touchdownok 65.5%-a született passzjáték után*

Ha Brady is hasonló mértékben hagyatkozott volna a passzolt touchdownokra, akkor már 400 passzolt touchdown felett járna és kevesebbet lehetne hallani Manning jelentősen jobb statisztikai mutatóiról.

Természetesen ez a több dimenzió csapatszinten sikert hozott Brady számára. Láthattuk fentebb, hogy Brady csapatai több pontot szereznek, mint Manning együttesei.

Brady 381 touchdown passzán 54 különböző játékos osztozott. Manning esetében 515 touchdown passzát 45 különböző játékos kapta el.

*tartalék irányítók által dobott touchdown is beleszámítva, ha éppen pályára léptek

 

Peyton Manning erős, Super Bowl kaliber védelmekre is támaszkodhatott

Manning újoncévében (1998) majd 2001-ben is nagyon pocsék védelem mellett volt kénytelen játszani. Brady erős védelemmel együtt szerepelhetett 2001-ben, amikor először lett kezdő irányító, majd 2003-ban egy kiemelkedő védősor segíthette a pályán.

Valószínűleg ezeknek a korai években a hatása érződik még napjainkban is: egy átlagos szurkoló szerint ugyanis Manninget folyamatosan borzasztó védelmek hátráltatták, miközben Bradyt Bill Belichick géniusza segítette csodás védelmek sorával.

A puszta tények, a rideg valóság szerint azonban ez távol áll a valóságtól. 2005-ben a Colts a liga második legjobb védelmével csak 15.4 pontot kapott meccsenként az alapszakaszban 14-2-es mérlegük elérése során. A 2005-ös Colts Peyton Manning vezetésével és egy elit védelemmel felszerelkezve egyetlen mérkőzés erejéig szerepelt a rájátszásban, amikor hazai pályán 21-18 arányban szenvedtek vereséget. Manning és a támadók képtelenek voltak lendületbe jönni. Három negyeden keresztül szenvedésük eredménye egyetlen egy mezőnygól volt.

A 2007-ben 16 győzelmet szerző Patriotsra még biztos sokan emlékeznek. Abban az évben a Coltsé volt a liga legjobb védelme: meccsenként csak 16.4 pontot szereztek ellenük. Peyton Manning az elsőszámú védelemmel nem tudott meccset nyerni a rájátszásban. A sima favoritnak tartott Colts hazai pályán kapott ki 28-24 arányban a Chargerstől.

Azon a meccsen Manning egymást követő támadások során dobott interceptiont már jóval a Chargers térfelén belül, beleértve azt, amelyiket a San Diego 4 yardos vonalánál engedett el.

2012-ben a Broncos ellen a negyedik legkevesebb pontot szerezték, mégis a csapat megint nem tudott meccset nyerni a rájátszásban. Manning interceptiont TD-re is visszavittek, amit egy csúnya újabb INT követett a hosszabbításban, amikor a Ravens legyőzte őket 38-35-re hazai pályán.

A mostani évet is beleszámítva Manning hét különböző védelemmel játszott együtt, amelyik a liga nyolc legjobb csapat között volt kapott pontok átlagában. Brady csapataival nyolc különböző esetben fordult elő, hogy a védelem Top 8-ban szerepelt kapott pontok alapján.

Manning csapataival szemben átlagosan 21.4 pontot szereztek, míg Bradynél 18.8 pontot. Azonban pályafutásuk során majdnem olyan gyakran élvezhette egy elit védelem luxusát Manning, mint Brady.

Mindketten egy alkalommal voltak olyan csapat tagjai, amelyik a liga legjobb védelmével rendelkezett. Brady ezzel 15 győzelmet szerzett sorozatban és Super Bowlt nyert 2003-ban. Manning meccset sem tudott nyerni a rájátszásban egy olyan védelemmel a 2007-ben.

 

Tom Brady az NFL történetének legnagyszerűbb győztese

A számadás során az NFL-ben nagyon egyszerű módon mérik a sikerességet. Meccset akkor lehet nyerni, ha az ember csapatának irányítója jobban játszik, mint a másik csapat irányítója. Brady csapatai gyakrabban és kiegyensúlyozottabban nyertek, mint bármely más csapat az NFL történetében.

Brady áll az örökranglisták élén, ami a győzelmek arányát, győzelem-vereség különbségét, hazai győzelmek arányát, idegenbeli győzelmek arányát jelenti.

Bárhogy is csavarjuk a számokat Tom Brady gyakrabban és kiegyensúlyozottabban nyeri a meccseket, mint bármely más irányító, aki valaha játszotta ezt a játékot. Az egyetlen irányító, aki joggal tiltakozhatna ez ellen: Otto Graham. Graham hat NFL-ben töltött éve során 57-13-1 győzelem-vereség-döntetlen mutatót tud felmutatni, ami 81 százalékos győzelmi arányt jelent.

  • Brady örökmérleg alapszakaszban: 155-45 (.775)*
  • Manning örökmérleg alapszakaszban: 173-75 (.698)
  • Brady örökmérleg, győzelmek és vereségek különbsége: +110*
  • Manning örökmérleg, győzelmek és vereségek különbsége: +98
  • Brady rájátszás mérleg: 18-8 (.692)
  • Manning rájátszás mérleg: 11-12 (.478)
  • Brady rájátszásban győzelmek és vereségek különbsége: +10*
  • Manning rájátszásban győzelmek és vereségek különbsége: -1

Nincs még egy olyan csapat az Észak-amerikai profi csapatsportok történetében, amelyik jobb győzelmi mutatót tudna felmutatni hosszabb időszakon keresztül, mint a New England Patriots Tom Brady vezetésével.

A példa kedvéért: a Patriots idén 12-4-es mérleggel is zárhatja az alapszakaszt. Nem játszanak az szabadkártyás csapatok hétvégéjén a rájátszásban, megnyerik az AFC döntőt, kikapnak a Super Bowlon és Brady győztes meccseinek az aránya csökkenne. A Super Bowlon elszenvedett egyetlen egy vereséggel.

Brady győztes sorozata bámulatos és példa nélküli.

* NFL történetének legjobb mutatója

 

Az egymás elleni eredmények

Brady eredményei között szerepel a Manning csapataival szembeni dominanciája (11-5).

Sokan vitatják ennek az állításnak a valóság alapját. Hiszen az egymás elleni eredmények nem mutathatnak két irányító között minőségi különbséget, hiszen ez egy csapatsport, és végső soron Brady mindig jobb csapattal rendelkezett.

Mókás érvelés. Kár, hogy amikor ezeket a mérkőzéseket játszottak, a közönség egyáltalán nem így tekintet az esélyekre. Éppen ellenkezőleg: a sportfogadók általában arra a következtetésre jutottak a meccsek előtt, hogy Manning csapata a jobb. Manning és csapatai a tizenhat közös találkozóból kilenc alkalommal léptek pályára favoritként. Pont úgy, ahogy múlt vasárnap, amikor a Denver hárompontos favoritja volt a meccsnek.

Esélytelenebb csapatként Brady és a Patriots kilencből hat alkalommal nyert. A Patriots hat alkalommal volt favorit, amely során ötször nyertek is. Egyszer azonos szorzóval lehetett mindkét csapat győzelmére tenni. Akkor is Brady csapata nyert.

  • Manning csapata favoritként: 4-5-ös mérleg
  • Nincs favorit: Patriots javára 1-0
  • Brady csapata favoritként: 5-1-es mérleg
  • Egymás elleni mérleg: 11-5 a Pats javára

Még egyszer: azt állítani, hogy Brady rendszeresen jobb csapatban szerepelt, mint Manning, az a múlt megmásítása, felülírása. A pontarány, amely meccsek előtt tükrözi a közvélemény és a sportfogadók értékítéletét a csapatok erejéről mást mutat: szerintük Manning többször rendelkezett az erősebb csapattal. 

 

Tom Brady csapataival több meccset nyer a rájátszásban

Brady több rájátszás meccsen szerepelt (26) és több rájátszás meccset nyert (18) mint bármely más irányító az NFL történetében. Összehasonlításképpen Manningnek negatív mérlege van a rájátszásban (11-12), amely komoly kontrasztot mutat az alapszakaszbeli teljesítményével szemben.

Brady több főcsoportdöntőn szerepelt, mint bármely más irányító az NFL történetében (8) holtversenyben (John Elway) a legtöbb Super Bowl szereplés is az ő nevéhez fűződik (5).

Manning érdemei között szerepel a legtöbb elveszített mérkőzés a rájátszásban (12) és a legtöbb azonnali vereség (8), amikor adott évben nem tudtak meccset nyerni. Ezzel szemben 26 találkozóból összesen nyolcat veszített el Brady és csapata.

 

A valóság: Peyton Manning évről-évre szétesik a rájátszásban

Manning helyét a Hírességek Csarnokában nem lehet megkérdőjelezni és úgy vonul majd egyszer vissza, mint az egyik legnagyobb irányító, aki valaha űzte ezt a sportot.

Ugyanakkor briliáns pályafutására komoly árnyékot vet, hogy a rájátszásban évről-évre sikerül teljes alulmúlnia magát. Az alapszakasz és rájátszás teljesítményt összehasonlítva Manning jó eséllyel a legpocsékabb „Big Game” irányító, aki a legrosszabbját mindig az év legfontosabb meccsére tartogatja.

1997: alapszakasz – Manning a Tennesse Volunteers egyetemi csapatában végzősként 36 TD mellett csak 11 INT-t dob. 32.9 pontot szereztek meccsenként a kemény SEC-ben. Az egyetemi bajnokság legjobb irányítója második lesz a Heisman szavazáson Charles Woodson mögött.

1997: rájátszás – Három negyed alatt csak egyetlen TD-t szerez Manning, mielőtt le nem cserélik. #3 Tennessee tehetségektől hemzsegő csapata kiütéses vereséget szenved a Nebraskától (42-17). Manning statjai: 21/31 jó passz, 131 yard, 4.2 y/kísérlet. A helyére becserélt Tee Martin TD-t szerez és országos bajnoki címre vezeti a Volunteerst egy évvel később.

 

1999: alapszakasz – Második éve Manningnek az NFL-ben. A fenoménak tartott irányító vezetésével 13-3-as mérleggel zárnak, 26.4 pontátlaggal a harmadik legtöbb pontot szerzik az év során.

1999: rájátszás – Manning passzainak csak 45.2 százaléka sikeres. 5.4 y/kísérlet átlaggal és 62.3 passer ratinggel esik ki hazai pályán azonnal a rájátszásból a Titans ellen.

 

2000: alapszakasz – Manning nagyszerű (33 TD, 15 INT, 94.7 rating) játékával a negyedik legtöbb pontot (26.8-as pontátlag) szerzi a Colts 10-6-os mérleg mellett.

2000: rájátszás – Manning ismét csak szenved. Passzainak 53.1 százaléka jó csak. 194 yardot szerez, 6.1 y/kísérlet, átlagos 82.0 passer rating. A Colts kikap Miamiban az első körben (23-17).

 

2002: alapszakasz – Colts támadói csak átlagosak a 10-6-os mérleg során, de a védelem a hetedik legkevesebb pontot kapta (19.6-os pontátlag). AFC keleti csoportját 9-7-es mérleggel megnyerő Jetscel találkoztak a szabadkártyás csapatok hétvégéjén.

2002: rájátszás – Sokkoló vereség és lesújtó teljesítmény Manningtől és a Coltstól. 45.2%-ban jók csak a passzai. 137 yardig jut (4.4 y/kísérlet), 0 TD, 2 INT, 31.2 passer rating. A Jets 41-0 arányban diadalmaskodik.

 

2003: alapszakasz – Második legtöbb szerzett pont (27.9 pontátlag), 12-4-es mérleg és csoportelsőség. Manning megkapja első MVP díját is.

2003: rájátszás – Manning, az MVP végre meccset nyer a rájátszásban. Rögtön kettőt egymás után, amivel eljutnak az AFC döntőjébe. Manning parádézik a Broncos és a Chiefs ellen is. Majd a New England otthonában minden füstté vált és az enyészeté lett. Négy interception mellett 35.5 passer ratinggel 24-14 arányban vereséget szenvednek.

2004: alapszakasz – Mindenki Manningről beszél. 49 touchdown passzt dob, 522 pontot szerez vezetésével a Colts. 12-4-es mérleg. Manning ismét az alapszakasz MVP címét kapja meg.

2004: rájátszás – Manning a Broncos ellen ismét remekel. Aztán a Patriots ellen megint jön az összeomlás. Az MVP 69.3 passer ratinggel zárja a napot. 5.7 y/kísérlet, 0 TD, 1 INT. Az alapszakaszbeli teljesítményhez viszonyítva ez volt akkor mindenidők leggyengébb támadójátéka az NFL rájátszásainak történetében.

 

2005: alapszakasz – A legyőzhetetlen Colts a Super Bowl legfőbb favoritja. Második legtöbb szerzett pont (27.4) és második legkevesebb kapott pont (15.4) segíti őket az AFC #1 kiemelési számához. 

2005: rájátszás – A Colts hazai pályán kap ki a 11-5-ös mérleggel rendelkező Steelerstől (21-18). Manning nem játszik rosszul, de az idény leggyengébb teljesítményét nyújtja. Három negyed alatt csak három pontot szereznek.

 

2006: alapszakasz – Második legtöbb szerzett ponttal 12-4-es mérleg.

2006: rájátszás – Még a vaktyúk is találhat szemet! Négy rájátszás találkozón 3 touchdown mellett 7 interceptiont dob Manning. A védelem azonban kihúzza a bajból, csak 16.3 pontot kapnak átlagban. Soha irányító nem nyert olyan alacsony passer ratinggel Super Bowlt, mint Manning.

 

2007: alapszakasz – Címvédőként a harmadik legtöbb pontot szerzik, és a legkevesebbet kapják 13-3-as alapszakaszuk során.

2007: rájátszás – Manning 402 yard és 3 TD-t passzol a Chargers ellen. Azonban a második negyed végén és a harmadik negyed legelején két interceptiont is dob a San Diego térfelén. A második csak pár yardra a Chargers gólterületétől, kritikus pontoktól fosztva meg csapatát a hazai pályán elszenvedett 28-24-es vereség során.

 

2008: alapszakasz – A Colts 12-4-es mérleggel, és a hetedik legkevesebb pontot kapó védelemmel szerez szabadkártyát a rájátszásba, ahol a 8-8-as mérleggel AFC west bajnok Chargers otthonában játszanak.

2008: rájátszás – Manning magához képest jól játszik, de közel sem úgy fest a pályán, mint az NFL legértékesebb játékosa. 23-17-es vereség.

 

2009: alapszakasz – Kiegyensúlyozott csapatteljesítménnyel (7. legtöbb szerzett, 8. legkevesebb kapott pont) a Colts 14 győzelmet szerez. Manning ismét MVP (33 TD, 16 INT, 99.9 passer rating).

2009: rájátszás – Pályafutása során másodszor jut el Manning a Super Bowlba. A negyedik negyedben esélye van az egyenlítésre, és hogy bebetonozza magát a legendák csarnokába. Ehelyett interceptiont dob, amivel Tracy Porter 74 yardot rohan vissza és szerez touchdownt. A Saints ezzel 31-17 arányban nyer. Drew Brees volt az este jobbik irányítója.

 

2010: alapszakasz – 10-6os mérleggel is sikerül megszerezni a csoportelsőséget.

2010: rájátszás – Manning jól játszik (225 yards, 1 TD, 0 INT, 108.7 passer rating). Kritikus pillanatban viszont képtelenek elég pontot szerezni és hazai pályán kapnak ki a Jetstől 17-16-ra.

 

2012: alapszakasz – Manning első éve Denverben sikertörténet. Második legtöbb szerzett pont, negyedik legkevesebb kapott pont és AFC elsőség. 

2012: rájátszás – Manning egyik interceptionjéből touchdownt szerez a Baltimore majd egy csúnya Favre módjára keresztbe dobott passzból is interception lesz a hosszabbításban, amely megpecsételi a Broncos sorsát. Manning képtelen megnyerni egy olyan mérkőzést, ahol a special teams két touchdownt is szerzett.

 

2013: alapszakasz – Manning ötödik alkalommal is MVP. A Broncos domináns teljesítményt mutat be. Manning 55 touchdownt dob és ők az első csapat, amelyik 600 pontnál többet szereznek az alapszakaszban (606).

2013: rájátszás – Manning összeomlása sosem látott méreteket ölt a Super Bowlon. Az első snappet is elbambulják. Az első negyedbeli interceptiont újabb követi a félidő előtt, amit gólterületre hordtak vissza. Az NFL történetének legjobb támadóalakulatát majdnem három negyeden keresztül lenullázták a Super Bowlonm ahol Manning az év leggyengébb játékával aszisztált (5.7 yard/kísérlet, 73.5 passer rating). Az alapszakaszban meccsenként 37.9 pontot szerző Denver támadósor megalázó, 43-8-as vereséget szenved.

Alapszakaszbeli teljesítményhez viszonyítva új mélységbe jutva a legrosszabb rájátszásbeli teljesítményt nyújtva a Super Bowl korszakában. Megelőzve Manning 2004-es Coltsát ebben a dicstelen kategóriában.

Nos, ennyi volt. A történet végéhez értünk.

Brady egyenértékű egyéni statisztikai mutatók mellett több pontot és győzelmet szerez csapatával. Több rájátszásmeccset és Super Bowlt nyert. Nem omlik össze minden évben, ha a rájátszásban kell szerepelni. Más szóval, minden létező mutató alapján jobb, mint Manning.

A fordítás a Cold, Hard, Football Facts oldalán No Debate: Facts Show Tom Brady Better Than Peyton Manning címen megjelent cikk alapján készült Kerry Byrne, a szerző engedélyével.