New England Patriots és a főcsoport-elődöntők

2013. 01. 07. 14:19
Szerző: DoM
Kategória: Cikkek

A New England Patriots története során tizenhatodik alkalommal jutott be főcsoport-elődöntőbe és az eddigi találkozókon pozitív mérleget (9-6) tud felmutatni. A Houston Texans ellen vívott vasárnapi mérkőzésre tizenöt korábbi elődöntőre való emlékezéssel hangolunk.

Divisional Playoffs

1. 1963 @Bills Az 1960-ban alakult AFL-nek alapító tagja volt a Pats is, még Boston Patriots néven. A csapatok kevés száma miatt (1966-ban bővült nyolcról kilencre, majd 1968-ban tízre) a két csoportgyőztes egyetlen mérkőzése döntött a bajnoki címről, így a rájátszás is egyetlen fordulóból állt. Azonban 1963-ban a Patriots és a Bills azonos mérleggel végzett a csoport élén, ezért kénytelenek voltak egy extra mérkőzést játszani egymással, mert a szétlövés szabályait még nem vezették be.

2. 1976 @Raiders Az AFL 1970-ben beolvadt az NFL-be. A Patriots ekkor cserélte le nevében a Bostont New Englandre. A Raiders útban a XI. Super Bowl győztes címe felé a negyedik negyedben hazai pályán 21-10-es hátrányból fordítva győztek sokak szerint a Patriots történetének legtehetségesebb alakulata ellen. „Az 1976-os Patriots pedig megmaradt minden idők egyik legjobb New Englandjének a 2007-es csapat mellett, amely nem nyert Super Bowlt.” – olvasható a Fairbanks aktában. A New England ellenőrzése alatt tartotta az első félidő nagy részét, de Russ Francis interceptionje megakasztotta a lendületet és a szünet előtt nem sokkal szerzett touchdownnal átvette a Raiders a vezetést (10-7). Ezt követően a harmadik negyedben a Pats két touchdownt szerezve épített ki magának kényelmes előnyt (21-10). Erre a zárónegyed elején tudott válaszolni a Raiders (21-17). Az utolsó percig ez maradt az állás, amikor a Pats 27 yardos vonalánál a Raiders kritikus harmadik és 18 helyzettel nézett farkasszemet. Ken Stabler passza nem talált embert, így már csak egyetlen egy negyedik down kísérlet választotta el a Patriots játékosait a nagy sikertől. Azonban Ray Hamilton (NT) erősen vitatott „roughing the passer” büntetése miatt ajándék első downhoz jutott a hazai csapat 13 yardra az áhított gólvonaltól. Öt játékkal később és mindössze tíz másodperc játékidővel a találkozó vége előtt rövidyardos TD futással megnyerték a mérkőzést, és bejutottak az AFC bajnoki döntőjébe.

3. 1978 vs. Oilers Bár houstoni illetőségű csapatról van szó, ez az Oilers a mostani Tennessee Titans jogelődje volt. A Patsnhez hasonlóan alapító tagjai voltak az AFL-nek, amelynek első két bajnoki címét el is hódították.

4. 1985 @Raiders A félidőben még vesztésre álló Patriots sikeresen fordította meg az eredményt, és meglepő sikert aratott az első helyen kiemelt Raiders felett, úton a XX. Super Bowlon való részvételük felé. A New England hat eladott labdát erőszakolt ki ellenfelétől, amiből összesen húsz pontot szereztek. Elejtett punt returnből szerezték első pontjaikat, amire tizenhét megválaszolatlannal válaszolt a Raiders. Ronnie Lippett interceptionjével egyenlített a Patriots. A félidőben már 20-17-re ismét a Raiders vezetett. Megszerzett fumble után szerzett mezőnygóllal egyenlített a Patriots ismét. Az ezt követ kickoff során Mosi Tatupu ütötte ki a labdát Sam Seale kezéből, a labda a gólterületre pattogott, ahol azt Jim Bowman szerezte meg, és ezzel a touchdownnal nyerte meg a Patriots a találkozót. A védelem a negyedik negyedben három Raiders támadást hatástalanított, hogy megőrizzék előnyüket. Ezzel a sikerrel játszhattak először az AFC bajnoki címért. Raymond Berry nagyszerű csapatáról szóló cikk két évvel ezelőttről.

5. 1986 @Broncos A későbbi Super Bowl résztvevő otthonában kapott ki a Patriots a John Elway irányító által vezetett Denvertől.

6. 1996 vs. Steelers Ebben az évben érkezett a csapathoz Bill Belichick pozíciós edzőként és hiába jutott Super Bowlig Bill Parcells vezetőedzővel a csapat, kapcsolata annyira megromlott Robert Kraft tulajdonossal, hogy nem volt esély a közös jövőjükre. 2012-ben a Hírességek Csarnokába is beválasztott Curtis Martin futó 166 yardot és három touchdownt ért el a Steelers ellen.

7. 1997 @Steelers Már Pete Carroll irányította a Patset az előző évi elődöntő visszavágóján. Érdekesség, hogy a Pittsburgh újonc linebackere, Mike Vrabel sack és kiharcolt fumble kombinációval tett pontot a meccs végére, amit Drew Bledsoe ellen követett el.

8. 2001 vs. Raiders A legendás Snow Bowl. Az NFL történetének egyik legnagyszerűbb összecsapásán a Patriots a negyedik negyedben tíz pont hátrányból tudott hosszabbítást kiharcolni, hogy végül a ráadásban megnyerje a találkozót. A nagy havazás miatt, a mérkőzés olyan páratlan körülmények között zajlott, hogy aki látta, annak örökre az emlékezetében ragadt. A Foxboro Stadiumban lejátszott legutolsó találkozónak választani se lehetett volna jobbat. Az itt megkezdett veretlenségi sorozat a rájátszásba rekordbeállítást jelentő kilenc mérkőzésig nyúlt és csak 2005-ben ért véget a Mile High stadionban. Nyolc perccel a meccs vége előtt Tom Brady hatyardos TD futásával már csak három pont volt a hátrány. Két percen belül a saját 42 yardos vonalnál történt az eset, amikor életbe lépett az addig kevesek által ismert „tuck rule”, ami megváltoztatta a pályán fumble-nak ítélt Brady labdavesztést, incomplete vagyis rossz passzá, amivel a Patriotsnál maradhatott a labda és tovább menetelhettek előre a pályán az egyenlítésért. A tuck rule szabály lényege: hogyha a QB vagy egyéb támadójátékos keze előrelendül, dobómozdulatot indít meg, és utána ejti el a labdát, akkor az incomplete pass, ha viszont, az RB-khez hasonlóan visszahúzza maga felé, és befogja a testéhez a labdát, és utána veszíti el uralmát a labda felett, az fumble. Huszonhét másodperccel a vége előtt 45 yardos mezőnygólt értékesített és egyenlített ki Adam Vinatieri, Bill Belichick szavaival élve, annak a csapatnak a legjobb játékosa. A hosszabbítás előtt a Patriots nyerte a pénzfeldobást és sikeres negyedik downos játékkal együtt elég közel ért az ellenfél gólvonalához, hogy az extrém körülmények között is biztos mezőnygólt lehessen elérni (23 yard). Vinatieri nem hibázott, a Pats pedig bejutott az AFC döntőjébe.

9. 2003 vs. Titans Az idény legértékesebb játékosának választott Steve McNair irányítóval szemben a Patriots négy perccel a meccs vége előtt szerzett mezőnygóllal tudta megnyerni a mérkőzést, melyet egy 10 yardos Trow Brown punt return alapozott meg. Mínusz 16 Celsius fok hőmérséklettel az egyik legfagyosabb hangulatú mérkőzésnek lehettek szemtanúi a Gillette Stadium nézői.

10. 2004 vs. Colts Közel negyven percig birtokolta a Pats a labdát köszönhetően Corey Dillon 144 futott yardjának és három szerzett labdának a havas foxborói délutánon, miközben Peyton Manning hetedik alkalommal szenvedett vereséget a New England otthonában.

11. 2005 @Denver  A mérkőzés, amikor megszakadt a Bill Belichick, Tom Brady páros 2001 óta tartó győzelmi sorozata a rájátszásban. A vereség keserű íze mellett örökre emlékezetes lesz a mérkőzés Ben Watson hihetetlen szereléséről kísérletéről.

12. 2006 @Chargers A Super Bowl győzelmeket követő időszak egyik legemlékezetesebb találkozója, amelyen „melyen 24-21-re nyert az addig otthon veretlen Chargers ellen a Patriots úgy, hogy az MVP LaDainian Tomlinson és még 8 Pro-bowler is az ellent erősítette. 4 labdaeladás az egyik oldalon, 3 interception Brady-től és rengeteg izgalom.” Sikeres kétpontos akcióval történő egyenlítés a meccs hajrájában Kevin Faulk direct snappel és az újonc Stephen Gostkowski győztes mezőnygóljával.

13. 2007 vs. Jaguars Az első elődöntő, amiről már a pats.hu is beszámolt: Reiss Ups & Downs értékelése valamint Gyulus részletes mérkőzés-összefoglalója. A veretlen idény soron következő diadala a végül drámai körülmények között elmaradó örökkévalóság felé.

14. 2010 vs. Jets Számomra a 2007-es mellett a legjobbnak tartott Patriots csapat, amelyiket láttam játszani, és sosem nyert Super Bowlt. Ahelyett, hogy a mérkőzés elején megszerzett gyors vezetés következtében hibáról-hibára hajszolják Mark Sanchez irányítót és a Jets támadóit, a Patriots önmegsemmisítő módba kapcsolt: első két támadásból egy INT és elejtett TD miatt csak három pontot szereznek, majd a rontott fake puntot követően minden momentumról lemondanak. Ups & Downs a mérkőzésről és a találkozót megelőző Wes Welker botrányos sajtótájékoztatója.

15. 2011 vs Broncos Az előző évhez hasonló ismét alapszakasz meccset játszanak újra a rájátszásban. Ezúttal azonban Tom Brady és a támadók érvényesíteni tudják a papírformát Tim Tebow és a Denver ellen. Ups & Downs összefoglaló.

A Raiders mérkőzések összefoglalói egyik korábbi beharangozónkból származnak.