Patriots - Ravens meccs újrajátszva

Mike Rodak nézte újra negyedről negyedre a Baltimore Ravens elleni alapszakasz mérkőzést. Nézzük meg, hogy melyek azok a játékok, amik a 23-20-as végeredményt hozó mérkőzésen döntően befolyásolták a meccset vagy valamiért érdekességként szolgálhatnak. Íme a  továbbfejlesztett elemzés:
Első negyed: 1.  A Ravens a meccs során sokszor gyenge mezőny pozícióból indíthatta el a támadás sorozatait. Az első kickoff utáni szituáció is pont ilyen volt. A Patriotsot segítette a szél Stephen Gostkowski (K) kickoffja során, valamint a jó special team védekezés is megtette hatását. Tracy White (LB) és Jarrad Page (S) is megverte blokkolóját és együttesen szerelték a visszahordó Jalen Parmele-t (RB). 2. A Ravens első sikeres 3rd down kísérlete a meccs harmadik játéka volt, harmadik és 10-es szituációnál. Todd Heap (TE) kimozgott a bal oldali slot pozícióba, ahol már volt két elkapó. A Patriots nickel felállásban volt Jerod Mayora (ILB) hagyva a pálya közepét és azt, hogy közben figyeljen Heapre is. A Ravens végül blokkolásra használta Heapet a screen passz után. Mindkét defensive backet blokkolták (Patrick Chungot (S) és Kyle Arringtont (CB), de Mayo megmutatva, hogy a pálya egészét be tudja játszani, gyorsan ott termett, megakadályozva T.J. Houshmandzadeh-et (WR), hogy a két játékos között elfusson a labdával. Ugyanakkor a pálya közepe szabaddá vált és mivel a két safety-t Brandon Merriweathert és Jarrad Page-t is blokkolták, az elkapónak 15 yardot sikerült megtennie. 3. A Patriots futás elleni védekezése nem állt biztos lábakon a találkozó elején. Ezért is tudott a Ravens több mint nyolc percig támadni az első sorozatban. Gerard Warren (NT) nem mindig bírt el a dupla blokkokkal, egyszer a földön is találta magát, míg Jermaine Cunningham (OLB) elengedte maga mellett Ray Rice-t (RB), mert éppen Michael Oherrel (LT) viaskodott. Az előszőr kezdő Brandon Deaderick (LDE) szép szereléssel kezdte a meccset, de a későbbiekben sokszor eltolták. Látszik, hogy még van mit dolgoznia a technikáján, főleg a lábmunkán van mit erősíteni. 4. A döntés, hogy Vince Wilforkot defensive endnek használja a csapat valószínüleg a Ravens támadó stratégiájából adódott. A Ravens általában mindig használ egy tight ended, sokszor kettőt is, illetve "unbalanced line-nal" játszik (amikor a center egyik oldalán több faljátékos van, mint a másikon). Ezért gondolhatta úgy a Patriots, hogy két nose tackle típusú játékost is pályára küld egyszerre. Ezekkel az extra blokkolókkal a támadófalban a Ravens falának közepe sokszor a guard. Wilforkkal az end pozícióban a Patriots védőfala belül és kívül is vaskos lehetett és megadta az esélyét Vince-nek, hogy csak egy blokkoló ellen játszhasson. 5. A Ravensnek a nekik kedvezően alakuló párharcokból sikerült megcsinálnia a harmadik és 9-et az első támadás sorozatuk végén. Három elkapó volt a pályán és a Patriots nickel felállást választott. Mivel nem állt rendelkezésre harmadik megbízható cornerback (Butler?, Wilhite? - Spigo) ezért Chung fogta a harmadik elkapót. Ugyanakkor a Ravens végül négy elkapós játékot hívott és Heap lett a negyedik, aki az irányító mellöl indult. Gary Guyton (LB), aki kisebb mint Heap,  követte a tight endet az oldalvonal felé de nem tudta levédekezni a Joe Flacco (QB) által odalöbbölt labdát. Ha nem Chungnak kellet volna nickel backet játszania, sokkal atlétikusabb opció lett volna, hogy fogja Heapet. Második negyed: 1. Valószínüleg Jerod Mayo (ILB) és Brandon Spikes (ILB) játéka is közrejátszott abban, hogy Vince Wilfork endet játszott a meccsen. Mindketten remek teljesítményt nyújtottak a meccsen, biztosítva az új poszton játszó Gerard Warrent (NT). Spikes több blokkot is átjátszott az első negyedben, hogy aztán megállítsa a támadást, míg Mayo a második negyedben vert meg guardokat, hogy aztán szerlhesse a labdás játékost. Azzal, hogy Wilfork kívülre került, illetve Mayo és Spikes középen biztosított, a Patriots futás elleni védekezése kiegyenlítetté vált és a fal végig masszív maradt. 2. A meccs elején a jól működött a Patriots pass rush. Azok után, hogy Shawn Crable (OLB) és Mike Wright (DL) közösen vitték földre Joe Flaccot (QB) az első negyed végén, a másodikban negyed első játékában Jermaine Cunningham (OLB) verte meg Michael Ohert (LT) és ütötte ki Flacco kezéből a labdát. Flacco összeszedte a labdát, de Vince Wilfork nem engedte, hogy eldobja azt és sackelte az irányítót. 3. Ugyanakkor a következő játéknál harmadik és 11-nél a 6 emberes pass rush képtelen volt Flaccohoz érni és mivel csak egy safety maradt figyelni passzt, Devin McCourty (LCB) kénytelen volt konzervatívabban védekezni. Flacco egy 14 yardos passzt tudott dobni Derrick Masonnak (WR) teljesítve így a first downt, de meg kell jegyezni, hogy McCourty vagy 5 yarddal volt Mason előtt, amikor elindult a passz. 4. Brandon Daederick (DE) szenvedése folytatódott, ahogy a Ravens az end-zone-hoz közeledett a touchdownos támadás sorozatuk során. Ray Rice (RB) 5 yardos futásánál Chris Chester (RG) és Marshal Yanda (RT) blokkolta Deadericket és 3 yard mélyre betolták a saját térfelére. Daederick  megpróbált kifordulni a blokkból, de így hátat fordított a futónak, majd a blokkoló a földre lökte megtisztítva ezzel az utat a futó előtt. 5. Az, hogy a Patriots képtelen volt konzisztensen támadni az első félidőben annak köszönhető, hogy Tom Brady jól fogott elkapóknak dobta a labdát és hogy a csapat képtelen volt jól futni. Egy példa erre, Danny Woodhead (RB) futása második és 2-nél a második negyedben. A játék során sem Matt Light (LT), sem Sebastian Vollmer (RT) nem tudta tartani védőjét, akik úgy szerelték Woodheadet, hogy az nem tudott előre haladni. A következő Patriots labdabirtoklásnál Vollmer megint csak nem tudta tartani Jarret Johnsont (OLB), így Woodhead csak egy yardot tudott futni. Két játékkal később Haloti Ngata (DL) verte meg Dan Koppent (C) és sackelte Bradyt, ami után punt következett. Harmadik negyed: 1. A Patriots támadófala továbbra sem bírt Haloti Ngataval (DL). Egy harmadik negyed eleji Woodhead futásnál Dan Koppen (C) nem tudta blokkolni Ngatat, aki ugyanakkor nem tudta utolérni Woodheadet. Két játékkal később a Patriots kívül akarta futtatni Woodheadet, azonban Ngata átjátszotta magát Vollmeren és csak rövid előre haladást engedélyezett. 2. Tom Brady (QB) harmadik és 10-es interceptionjénél a Ravens olyan blitz sémát használt, amit már korábban is lehetett látni a meccs során. A négy elkapó ellen a Ravens nickel felállást választott és két-két blitzelőt rakot a három emberes védőfal két oldalára. A Patriots csak Alge Crumplert (TE) hívta segítségül a a fal bal oldalán, így Stephen Neal (RG) és Sebastian Vollmer (RT) három potenciális blitzelővel nézett farkasszemet a túloldalon. Ez volt az az oldal ahonnan végül a Ravens blitzelt, míg a túloldalon lévő játékosok a passz ellen védekeztek. Vollmer maradt két blitzelővel és az egyik előtt így szabad volt az út Brady felé, aki egy hosszú passzal próbálkozott a három ember által védett Wes Welker (WR) felé. A játéknál minden valószínűség szerint Brady hibázott, hiszen látva Ravens blitz felállását vagy a jobb oldalon slot pozícióban lévő Woodheadet kellett volna beljebb hívni, hogy megvédje őt a blitztől, vagy egy gyors és rövid biztonságos dobást válsztani. Egyiket sem tette meg és az interception következményeként a Ravens a Patriots 36 yardjáról jöhetett.

3. Anquan Boldin (WR) 25 yardos touchdown elkapása egy play-action játékból született, amikor Kyle Arrington (CB) volt megbízva Boldin örzésével. A snap után Arrington, miközben hátrafele mozgott, helyesen azt figyelte, hogy futójáték van-e, de túl sokáig tette ezt, majdnem 10 yardon keresztül. Végül hezitált és megállt, azt gondolván, hogy futó játék van és ez elég volt ahhoz, hogy Boldin aki csak egyenesen futott lehagyja Arringtont és touchdownt érjen el. Nem segítette Arringtont az sem, hogy Patrick Chung (S) fellépet Jermaine Cunninghamhez (OLB), hogy ketten fogják Todd Heapet (TE), ugyanis így az egyedül mélyen hátul lévő Brandon Meriweather (S) esélytelen volt, hogy odaérjen időben a sarokba és megakadályozza az elkapást. 4. Újabb példa Aaron Hernandez (TE) sokoldaluságának kihasználására a harmadik negyedbeli 18 yardos futása volt. A játék során Hernandez a 3 tight endes felállás részeként a fal jobb oldalán helyezkedett el, ami általában azt jelenti a csapatoknál, hogy egy abba az irányba simán erőből megoldandó futójáték következik. A Patriots ráadásul úgy is kezdte a játékot, mintha Tom Brady BenJarvus Green-Ellisnek adná át a labdát, aki jobbra kezdett el futni a tight endek irányába. Azonban az ellenkező irányba futó Hernandez kapta a labdát, így a Ravens védelmének hirtelen nem az erőfutást kellett megállítania, hanem az ellenkező irányba labdával futó tight endet, ami igen ritka a ligában (mármint, hogy tight endre hívnak futójátékot). 5. Azok után, hogy a meccs első szakszában a Ravens safety-jei 10-15 yardnyira álltak fel a line of scrimmage-től, a harmadik negyedben egyre hátrébb mentek és volt, hogy 30 yardnyira álltak fel. A Patriots gyorsan kihasználta az ott hagyott lyukat középen és Welker , illetve Hernandez elkapásaival kétszer is 21 yardot tudtak haladni. 6. Olyan mintha a Ravens a Patriots 2001-es playbookjából tépett volna ki egy lapot a harmadik negyedbeli utolsó támadásukkor. Le'Ron McClain (FB) futott balra keresztbe a snap előtt, hogy aztán Joe Flacco (QB) úgy tegyen mintha neki dobna egy screen passzt. Aztán Flacco megfordulva a jobb oldalon lévő Ray Rice (RB) felé is csinált egy dobócselt. Jerod Mayo és Brandon Spikes ILBk mindkétszer a dobócsel irányába mozdultak és így középen Todd Heap (TE) elfuthatott közöttük és elkaphatta a végül felé szálló labdát 16 yardot érve el ezzel. Negyedik negyed: 1. Brandon Meriweather sisak a sisak elleni második negyedes ütközése Todd Heap ellen nem volt szabályos, viszont Patrick Chung (S) negyedik negyedbeli ütközése Derrick Mason (WR) ellen, amivel touchdownt akadályozott meg, tanítani való volt. Miután Mason gyors slant route-ot futva megverte Devin McCourty-t (LCB) elkapta a felé dobott passzt és már a célterületnél járt. Azonban Patrick Chung megmutatta, hogyan kell szabályosan nagyott ütközni és ezáltal levédekezni a passzt. Chung kezeivel előre ütközött hatalmasat Masonnel, akinek a kezéből kiesett a labda és incomplete passz lett. Ez a játék jelentette a különbséget a touchdown és a mezőnygól között.

2. Az egyik olyan ritka alkalmak egyike, amikor a Patriots BenJarvus Green-Ellisszel (RB) próbálta felépíteni futójátékát a negyedik negyed első támadás sorozatuknál volt. Az első futás rövidre sikeredett miután Dannell Ellerbe (LB) szabadon jöhetett szerelni a blokkoló Dan Connolly (LG) mögött. A második futás pedig minuszosra sikeredett, mert Dan Koppen nem bírt Haloti Ngataval. 3. Ugyanakkor a Patriots szépen megoldotta a futást a touchdown támadás sorozatuk egyik kiemelkedő játékában, Danny Woodhead 14 yardos futásakor. A második és 11-nél a Ravens dime felállásban volt és a safety Haruki Nakamura védekezett a nála sokkal nagyobb Rob Gronkowskival (TE) azon a helyen ahova a futás volt tervezve a támadófaltól jobbra. Gronkowski 10 méterrel hátrébb tolta Nakamurát, majd a földre lökte. Közben Sebastian Vollmer (RT) előszőr ellökött egy védőt, majd utat törve Woodhead előtt találkozott Ellerbevel, így segítve a first downt. 4. A Patriots 13 játékos 80 yardos meccset egyenlítő támadás sorozata során rövid , pontos passzokat, és precíz route futásokat használt. Az egyetlen 3rd down szituáció a támadás végén volt, amikor Brady Branch felé dobott labdája lett sikertelen. Az, hogy a támadás sorozat alatt nem volt 3rd down szituáció, illetve a Patriots rövid passzokkal operált, azt is jelentette, hogy a Ravens pass rushjának nem volt ideje működni. Ahogy Branch a meccs után nyilatkozta, nem lett volna hosszabbítás, ha jól hallotta volna, hogy Brady hogyan hívja át a játékot annál a bizonyos utolsó nem sikerült passznál és jó route-ot fut. Így azonban csak mezőnygól lett a támadásból. 5. A rendes játékidő utolsó támadás sorozatában a Patriots védelme sub-package felállásokat hsznált, ahol Dane Fletcher (ILB) feladata az volt, hogy Ray Rice-ra figyeljen. Mindhárom passzal Rice-t kereste Flacco, amiből kettő sikertelen volt. A 2nd downnál Rice elkapta Flacco labdáját, de Fletcher gyorsan szerelte a futót, mielőtt az megcsinálta volna a 1st downt és így közelebb vitte volna a Ravenst a győzelmet jelentő mezőnygólhoz. Váratlan stratégiai húzás volt ez a Patriots edzői stábjától, de bejött. Hosszabbítás: 1. A hosszabbításban továbbra is Dane Flatchert (ILB) használta a Patriots sub-package felállásai során, hogy kövesse Ray Rice-t, így a másik két ILB, Jerod Mayo és Gary Guyton szabadabban védhette a pálya közepét. Harmadik és 5-nél Joe Flacco (QB) azok után, hogy nem talált szabad elkapót, úgy döntött, hogy kifut a zsebből. Guyton nagyon ügyesen úgy helyezkedett, hogy levédje a QB futást, de közben a mögötte lévő Boldinnak se tudja passzolni a labdát Flacco. Közben pedig Mayo és Arrington arra figyelt, hogy Boldin ne fusson szabad területre, hogy 1st downt érően lehessen passzolni neki. 2. Vince Wilfork kevés gyenge  játéka közül az egyik a hosszabbítás második Ravens támadásánál volt. A játék során Wilforkot Michael Oher (LT) és Ben Grubs (LG) hátra tolta, majd középre kényszerítette, így nyitva utat Ricenak. Flacco előszőr egy dobócselt csinált és csak utána adta oda a labdát a futónak. A csel azt eredményezte, hogy Rob Ninkovich (OLB) hátra indult passz ellen védekezni, de még időben észrevette, hogy Rice-nál a labda és szerelni tudta a futót, mielőtt az elérhette volna a 1st downt. 3. Két játékkal később Flacco Derrick Masonnek (WR) dobta a labdát, akit Kyle Arrington fogott. Arrington agresszíven játszva Mason elé tört, hogy lefülelje a passzt, de a labda így is az elkapóhoz került és Arringtonnak utána hátulról kellett utolérnie Masont. Mivel csak egy safety volt hátul, Brandon Meriweather, talán okosabb lett volna ha Arrington konzervatívabban játszva megvárja, amíg Mason elkapja a labdát és utána szereli, hogy az ne tehessen meg sok yardot. Azonban nem igazán lehet hibáztatni Arringtont ezért a tettéért, hiszen itt most arról volt szó, hogy mezőnygól kísérleti távolságon kívűl kellett tartani a Ravenst. Forrás: Mike Rodak - ESPN Patriots Blog