Sárga Zászló – Jó döntéseket hoztak a játékvezetők a Super Bowlon?
Idén minden bizonnyal utoljára jelentkezek ezzel a topikkal. Egy eseménydús szezonon vagyunk túl, ahol jó néhány esetben borzolták a kedélyeket a pályán hozott döntéseket megváltoztató bírói felülvizsgálatok. Mindeddig szerencsések voltunk ilyen szempontból, hiszen a Patriots eddig még nem volt szenvedő alanya ezeknek az eseteknek. De vajon mi történt most? Jól döntöttek a sporik videózás után vagy döntő tévedéseket hoztak a kárunkra?
Síri csend lett a közönség soraiban. Minden szem a nagy kivetőre meredt a U.S. Bank Stadionban. Vajon Zach Ertz épp most szerezte meg a Super Bowlt eldöntő touchdownt? Vagy mind a Philadelphia Eagles, mind pedig az egész NFL – ismét – az elkapás – szabály poklába kerül?
A főbíró, Gene Steratore elindult az oldalvonalhoz, az elkerülhetetlen visszanézés érdekében.
Eltelik egy perc.
Még egy perc.
Ertz kezd ideges lenni.
„Ha ezt visszavonják” nyilatkozta Ertz, amikor arról kérdezték, hogy mit érzett az adott pillanatban „akkor végképp nem tudom, hogy mi minősül elkapásnak.”
Természetesen – ahogy ez lenni szokott – az NFL 2017-es évének két keresztje – a visszanézés és az elkapás–szabály – keresztezi egymást ebben kulcs fontosságú pillanatban vasárnap éjszaka. (A visszanézést követően elvett touchdownok a New Englandet is érintették, a korábbi cikkeket itt, itt és itt találjátok.) Ertz-nek vagy megítélnek egy 11 yardos touchdown-elkapás, 2:21 perccel a mérkőzés vége előtt, vagy sikertelen passzt ítélnek. Mivel negyedik kísérlet jönne, így az Eagles valószínűleg mezőnygóllal próbálkozna ez esetben.
Erre ugyanakkor nem lenne szükség, ugye? A pályán hozott döntés tiszta. Ertz elkapta a labdát és legalább két lépést megtette a gólvonal felé robogva. A labda akkor esett ki a kezéből és pattant fel, amikor földet ért, ugyanakkor minden jóérzésű ember ezt elkapásnak látta. [Személyes megjegyzés: minden jóérzésű ember a New Englandet jelentő hat állam teljes lakosságán, illetve a világ számos pontján, ahol Patriots drukkerek nézték a mérkőzést. Legyünk őszinték, azért mi titkon reménykedtünk benne, hogy a sporik New Yorkban találnak valami hibát és sikertelen passznak ítélik végül…].
Az Ertz által megtett két lépés azt jelentette, hogy megszerezte a labdabirtoklást és így nem kellett végig kontrollálnia a labdát a földet éréskor.
Amikor a végtelennek tűnő várakozás véget ért, Stetarore bejelentette a nyilvánvalót: Ertz birtokba vette a labdát és touchdownt szerzett. Az Eagles így visszavette a vezetést és meg is tartotta a végéig, így 41-33 arányban diadalmaskodott a címvédő New England Patriots felett.
A mérkőzés további érdekesebb játékvezetői hívásai:
Corey Clement TD-elkapása a 3. negyedben
A mérkőzés ritmusa szempontjából szintén kiemelkedő volt Corey Clement touchdown-t érő 22 yardos elkapása a harmadik negyed során. Visszanézést követően érvényesnek ítélték az elkapást és így a pontszerzést is.
A filmkockánkénti visszanézést azt mutatta meg, hogy a labda ugyan némileg mozgott azután, hogy Clement birtokba vette a labdát a célterületen. A labdabirtoklás megszilárdítását követően pedig úgy tűnt, hogy Clementnek csak egyik lába ért földet a célterület, mielőtt kilépett az alapvonalon.
Az alapszakasz 16. hetében hasonló helyzetben Kelvin Benjamin elkapását sikertelennek ítélték visszanézést követően. Vasárnap viszont fenntartották a pályán hozott döntést.
Sajnos nem találtam érdemi, a mérkőzés játékvezetőjétől vagy az NFL játékvezetői bizottságától származó hivatalos információt, hogy mi állhatott ezen döntés hátterében, így itt csak teljesen szubjektív véleményt tudok írni.
Feltételezhetően a visszanézést követően vagy arra jutottak, hogy a labda már „nem dadogott” az elkapó kezében mielőtt rálépett az alapvonalra VAGY legalább is nem találtak kétséget kizáró felvételt arra nézve, hogy Clement nem szilárdította meg a kontrollt a labda felett addig, amíg a célterületen belül volt. Ez utóbbi esetben ugyanis a pályán hozott hívást (pontszerzés történt) kell fenntartani.
Szabályos volt-e formáció Nick Foles TD-elkapásánál?
A közösségi médiában rengeteg vita bontakozott ki arról (pl. Matt Chatham alábbi tweetje), hogy Nick Foles 1 yardos touchdown-elkapásánál a második negyedben szabályos volt-e formáció.
Az NFL szabálykönyve előírja, hogy hét játékosnak a scrimmage vonalon kell állnia. Amennyiben Alshon Jeffrey nem állt a vonalon, úgy a formáció szabálytalan volt, mivel nélküle csak hat játékos teljesítette volna ezt a követelményt, a többiek pedig jól látható módon az ún. támadó backfielden voltak.
Az eredeti cikk szerzője is hivatkozik többek között a www.footballzebras.com oldalon hozzászólókra, mely szerint a formáció szabályos volt. Amivel Patriots-szurkolóként is egyet kell, hogy értsek.
Ha a játékvezetők szőrszálhasogató módon próbálnák megítélni a szabálytalan formációt, és bedobnák a Jeffrey-hez hasonló eseteket, akkor minden második play során lehetne büntetni miatt a támadócsapatot. Ez pedig tönkretenné a játékot.
A szabálytalan formáció-büntetést a játékvezetői gyakorlat akkor rendeli büntetni, amikor nyilvánvalóan rosszul állnak fel a támadók. Ez ugyanis jogtalan előnyhöz juttatja őket a védelemmel szemben. A védők ilyenkor például rosszul olvashatják a formációt és szabadon hagynak egy olyan játékost, akiről feltételezik, hogy „be van takarva”, vagyis tőle a formációban kintebb áll egy játékos a vonalon és ezáltal ő nem jogosult passzt elkapni. A formációval való trükközés Belichick – mestertől sem állt messze, szerintem még sokan emlékszünk erre.
Ha egy játékos szemmel láthatóan a vonalon akar állni és legalább nagyjából ott is áll, valamint a védők is úgy kezelik, hogy ő valóban ott áll, akkor hagyni kell elmenni a játékot, zászló nélkül. Különben leginkább a játék sérül – és válik élvezhetetlenné.
A cikk az ESPN alábbi cikkének és fotóinak felhasználásával készült.