Lezajlott a 2024-es NFL Draft, ahol reményeink szerint több olyan játékost is sikerült megszerezni, akik majd hosszútávon a csapat alappillérei lesznek. Szubjektív értékelő következik.
1/3 - QB Drake Maye, North Carolina
Bejött az, amit nagyon sokan szerettek volna és amiben sokan nem hittek igazán. Már a tavalyi szezon utolsó pár meccsén itt is és több külföldi fórumon azon vitáztak a szakértők, újságírók és szurkolók, milyen esélyei lesznek egy top irányító megszerzésére a csapatnak (akkor igazából még két játékos volt igazán magasan: Caleb Williams és Maye). Az utolsó hónapban megszerzett két győzelem miatt úgy tűnt, hogy mindkettőről lecsúszik a csapat és marad a Daniels-McCarthy duó egyike. Végül azonban a Washingtonnál beleszerelmesedtek a legutóbbi Heisman-győztesbe, így lecsúszott hozzánk Maye. Azt szerintem már többször is elmondtam, hogy mennyire szerettem Daniels játékát, de egyúttal azt is, miért félnék kiválasztani 1/3-on is akár. Maye prototípus méretekkel rendelkezik, a dobóerejével sincs gond, sőt. Minden adott hozzá, hogy top irányítóvá váljon idővel a ligában. A hozzáállása, elhivatottsága is példaértékű, igazi győztes típus, aki szó szerint gyűlöl veszíteni. Még egy dolgot kiemelnék (bár gyakorlatilag a tizenegy is kevés lenne), a North Carolinán nem a legjobb skill személyzet és támadófal vette körül, mégis impresszíven játszott.
Értékelés: A+
2/37 - WR Ja'Lynn Polk, Washington
Ahogyan várható volt, kellett és jött is elkapó a draft elején. Polk sokaknak lehet itt meglepetés, de én abszolút látom mögötte a rációt, miért pont rá volt szüksége a csapatnak. A tavalyi szezonja parádésra sikerült a Huskiesnál, az az Odunze-Polk-McMillan trió az ország egyik, ha nem a legjobb triója volt a 2023-as szezonban, nem véletlenül keltek el mindhárman az első három körben. Polk első blikkre nem tűnik a legizgalmasabb prospectnek, nem futott olyan 40 yardot, mint Xavier Worthy, nincs olyan felépítése, mint Marvin Harrison Jr.-nak és még lehetne sorolni. Ennek ellenére mindent tud, amit egy jó elkapónak tudnia kell. A contested elkapásoknál az egyik legjobb, remek kezei vannak, az útvonalakat sem futja rosszul, tud a szélen és slotban is játszani. Maye-nek fegyverek kellenek, ő pedig biztosan az egyik kedvence lesz idővel, ha az egyetemen látott teljesítményt megfelelően át tudja ültetni az NFL-be. Az alapján, amit láttunk tőle, ezzel nem lesz gondja, biztosan nem fog beleállni a földbe. A plafon nincs nála magasan, nyilvánvalóan ez is közrejátszott abban, hogy az 50-60. hely környékén is volt egyes boardokon, de a stábból többen is elmondták, ő volt a célpont. Eredetileg a csapat megpróbált felcserélni az első kör végébe (gondolom Legette-ért), de a Bills nem hagyta. Sokan a RAS-mutatót (Relative Athletic Score) nézik, a Combine után milliószámra szoktak megjelenni ezek a képek X-en, ami nála azért annyira nem szexi (na nem mintha a 8,85 olyan rossz lenne), viszont a GAS (ami a Game Athletic Score-t jelenti), amit a mérkőzéseken, felszerelésben, nem rövidgatyában a felmérőn mérnek, a top 10 százalékba tartozik. Utolsó adalék, sokan Jakobi Meyerst hozzák fel nála pro compként, az ő neve hallatán talán azok szíve is meglágyul valamelyest, akiknek nem tetszett ez a pick.
Értékelés: B+
3/68 - OT Caeden Wallace, Penn State
Elsőre egyáltalán nem tetszett a pick, azóta kissé megbarátkoztam vele, de még mindig látok rizikót ebben a választásban. Wallace RT volt az egyetemen (korábban gimiben volt LT, illetve a Shrine Bowlon is kipróbálták ott)), Fashanu miatt azonban a Nittany Lions falának baloldala foglalt volt. Ez egyből egy olyan tényező, ami a jelen állapotban igencsak kérdőjelessé teszi ezt a választást. Ott van ugyebár Okorafor LT-be (minden bizonnyal a teljes idei szezonra), de ha tényleg meg akartuk találni azt a játékost, aki néhány évig LT-ként játszani fog, akkor szerintem érdemesebb lett volna Suamataiaért felmenni néhány helyet, belőle nagyobb eséllyel lehet jó LT NFL-szinten. Egyébként Wallace számai nem mutatnak rosszul, eléggé atletikus ahhoz, hogy LT poszton is megállja a helyét, vannak jó tape-jei elit játékosok ellen (pl. Aidan Hutchinson vagy Jack Sawyer ellen, aki a jövő év egyik ígéretes passzsiettetője). Járt nálunk viziten, a stáb igencsak alaposan felmérte, hogy mire képes. Most az új stábnál pattog a labda, hogy megfelelően fejlesszék. Aki kicsit is figyelt, láthatta mennyire támaszkodik az egyes pozíciós edzőkre az új front office és Jerod Mayo egyaránt. Ez nekem tetszik és mivel jelenleg nagyon keveset lehet tudni, hogy ki milyen edzői munkát tud majd végezni a játékosokkal, így a sötétben tapogatózunk az ilyen pickeknél (én legalábbis mindenképpen). Scott Petersre borzasztó kíváncsi leszek, kap egy csomó fiatal játékost, akiket azért fejleszteni kéne (tavalyról ugyebár ott van rögtön három draftolt iOL). Ezektől függetlenül számomra ez akkor is reach, voltak nála jobb opciók (szerintem), de a stáb sokkal több információval rendelkezik róla, ők pedig szerették valamiért. Elmondták, hogy nagyon féltek tőle, hogy egy letrade után már nem lenne benn, és olyan insider infót is olvastam, hogy ennek lehetett realitása, több csapat célkeresztjében is szerepelt.
Értékelés: C+
4/103 - OG Layden Robinson, Texas A&M
Megint egy játékos a támadófalba, ahol gyakorlatilag annyian lettek ezzel, hogy összeszámolni is nehéz lenne. Akárcsak Wallace esetében, itt is maradt bennem hiányérzet bőven, az előbb említettem a tavalyi három picket a támadófal belsejébe, most pedig ismét egy relatíve magas picket lőttünk el erre a posztra. Ami a teljesítményét illeti, a 2021-es szezonja egész jóra sikerült, aztán borzasztóan bezuhant a teljesítménye, 2023-ban pedig valamelyest javult, de nem tudta a '21-es szezonját megismételni. Futásblokkban rendben van a teljesítménye, az AVP által minden bizonnyal futtatni kívánt rendszerbe jól tud illeszkedni, hiszen inkább a zone-sémában tudja kamatoztatni az adottságait, atletikusságát. Passzblokkban már sokkal többet kell vele foglalkozni, hogy hosszútávon hasznos NFL-játékossá váljon, és akkor megint ott lyukadunk ki, mint Wallace-nál, csak itt még a poszt sem igazán tetszik. Persze, az is közrejátszik, hogy az új stáb új játékosokat is akar, a korábban kiválasztott játékosok nem feltétlen illenek bele a jelenlegi edzők (és itt ténylegesen a pozíciós edzőkről beszélek, akiknek nagyobb beleszólásuk van a dolgokba) elképzeléseibe. Robinsonnal lesz munka bőven, hogy a korábban már látott szintet a legjobbak között is tudja hozni, mert vannak jó tulajdonságai, de azokat a negatívumok nálam elnyomják és sokkal inkább kérdőjelek vannak bennem az ő helyével kapcsolatban. Újabb reach, újabb fejvakarás. Hasonlóan Wallace-hoz, egy-másfél körrel később tudnám okézni, de itt...
Értékelés: C-
4/110 - WR Javon Baker, UCF
Na ez a pick már sokkal jobban tetszik! Bakert én is behúztam hozzánk az utolsó mockban, amit Spigoval csináltunk a legutóbbi podcastben, ott is elmondtam, hogy egy nagyon tehetséges játékosról van szó, akiről talán kevesebb szó esik, mint amit megérdemelne. Bakerben ugyanis én sokkal inkább látok egy #1 receivert, mint Polkban, noha utóbbi is egy rendkívül jó WR lehet az NFL-ben, valamiért a boom érzés mégis Bakerrel kapcsolatban jelentkezik bennem. Olyan, mint egy igazi gamechanger elkapónak lennie kell, folyamatosan szövegel az ellenfél cornereivel, szereti a trashtalkot, de a teljesítményt is odarakja emellé. Ő sem a legjobb RAS-sal érkezik a ligába, de a GAS-ben Polkhoz hasonlóan remek (ő a top 15%-ba fér be). Változatos, jó release-i vannak, de a route-jai is kifinomultak, rövid és hosszabb útvonalakon is meg tudja verni a cornerbackeket. Ha már hosszabb route-ok, az idén draftolt két WR-ünk a tavalyi szezonban 99,9-es (tehát maximális) PFF grade-t ért el a mélységi passzoknál. Ebből is látszik, hogy a sebesség (40 yardos idő) nem alapfeltétele annak, hogy valaki jó mélységi célpont legyen, hiszen a 4,52-4,54-es idejük átlagosnak tekinthető. Baker egyébként az Alabamán kezdte a karrierjét, de ott két szezon alatt nem termett neki sok babér, így a Knightshoz transzferelt, ahol viszont berobbant. Nagyon kíváncsi leszek, hogy mire lesz képes a ligában, mert több mutatóban is az idei class élvonalába tartozott. Ami pedig különösen érdekes számomra az az, hogy be tudja-e tartani azt az ígéretét, amit a draft utáni első interjújában tett: az ő teljesítményétől még a kerekesszékes emberek is felugranak majd a stadionban. Ha erre nem is számíthatunk, elképesztő elkapásokra annál inkább.
Értékelés: A+
6/180 - CB Marcellas Dial, South Carolina
Nálam Dial 6-7. körös grade-t kapott, néztem róla néhány videót a draftot megelőzően és tetszett amit láttam. A South Carolina az elmúlt évtizedekben jó pár remek cornert adott a ligának (pl. Stephon Gilmore is idejárt), megfelelő képzéssel (ami nálunk adott) pedig Dial is csatlakozhat ehhez a névsorhoz. Nyilvánvalóan nem kell tőle azt várni, hogy szeptember elején-közepén ő lesz a kezdő Christian Gonzalez túloldalán, de rendelkezik olyan traitekkel, amelyek fontosak egy modern NFL cornerback esetében. A mélységi útvonalakon jól tartotta a lépést a WR-ekkel, eléggé agresszív is volt az egyetemi ligában, ami azonban könnyen lehet, hogy nem lesz ennyire kifizetődő a profik között, a több büntetés miatt. Valamiért én nagyon szeretem a hátsókörös cornereket a Patriotshoz, hiszen az egyik legjobban tudjuk ezeket a játékosokat képezni, már persze akkor, ha megvan bennük a tehetség. Én egyébként Dialt későbbre vártam, inkább a hatodik vége-hetedik kör közepe között valahol, és voltak bent nála jobbak szerintem, így nem tudok felhőtlenül örülni ennek a picknek.
Értékelés: B
6/193 - QB Joe Milton III, Tennessee
Erre azért nem számítottam. Azt gondoltam, hogy Maye-jel és Brissettel tökéletesen megleszünk QB poszton, Zappe és Rourke pedig majd lemeccseli, ki lesz a harmadik számú, minden bizonnyal gyakorlócsapatos irányító, aki meccsnapon a vésztartalék lesz. Ezzel szemben érkezett az ágyúkarú Milton, akit gyakorlatilag csak a karereje miatt tartanak képesnek arra, hogy az NFL-ben valamilyen szinten megállja a helyét. Fizikai felépítése mellett azért meg kell említeni azt is, hogy fejben is eléggé ott van a srác, ez egyrészt a tapasztaltságának is köszönhető. Nem egy fiatal játékosról beszélünk, hiszen hat évet töltött el az egyetemen (hármat a Michiganen, ahol még Uche és Onwenu csapattársa volt, sőt az azóta visszavonult Chase Winovich-csal is játszott együtt, majd hármat a Tennessee-nél). Hátsókörös projekt, akinek viszont így látatlanban is odaadnám jelenleg a harmadik helyet a depth charton a QB-k között, hiszen a hírek szerint tényleg irányítóként számol vele a stáb. A játék minden elemében (olvasás, lábmunka stb.) fejlődnie kell, szerencsére ebben Alex Van Pelt, Ben McAdoo és T.C. McCartney tudnak majd neki segíteni, ettől függetlenül hosszú út ál előtte, hogy két-három éven belül stabil második számú QB legyen az NFL-ben, ennél többet én jelenleg az ágyúkarja ellenére sem látok bele. Az értékelés is ennek szól, kicsit fölöslegesnek érzem ezt a picket, jöhetett volna egy futó vagy egy safety (Laube vagy James Williams). Az esetleg benne lehet a pakliban, hogy ha megfelelően fejlődik, elcserélheti valahova őt néhány éven belül a csapat egy értékesebb pickért.
Értékelés: B-
7/231 - TE Jaheim Bell, Florida State
Bár hivatalosan TE, de sokkal inkább egy nagyobb slot receiver ő, aki a pálya minden pontján fel tud tűnni, legkevésbé talán inline TE-ként. Ha pro compot kéne mondanom vele kapcsolatban, akkor az talán Jonnu Smith lenne, akinek a neve hallatán szerintem sok embernek a hátán feláll a szőr. Pedig ezt akkor is, és most is el tudom mondani, Smith egy megfelelő rendszerben nagyon is hasznos játékos tud lenni (ezért is kapott tőlünk nagy pénzt anno, mert a Titansben tudták használni). Bell is ilyen játékos, a blokkolásban nem fog tudni sokat hozzátenni a csapathoz, de ha a kezébe juttatjuk a labdát, akkor van rá esély, hogy történik valami extra dolog. A hetedik körben járunk, itt nagy csodára nem kell számítani, de szerintem igen jó sansza van, hogy idén elcsíp egy rosterhelyet, főleg ha az edzőtáborban és az előszezonban meg tud villanni. Én nagyon szerettem a játékát a Seminolesnál, előrébb is várták őt a szakértők, simán tekinthető ő stealnek. Ha maradunk annál a felvetésnél, amit Mayo és Wolf is mondott mióta átvették a "hatalmat" - fegyverek kellenek ebbe az offense-be, nos ebbe a koncepcióba a fiatal játékos abszolút beleillik.
Értékelés: A-
Természetesen mint mindig, most is a draft eleje fogja meghatározni, hogy milyenre értékeljük majd ezt a játékosbörzét néhány év múlva. Ha Maye beválik, akkor nagyon negatív érzések senkiben nem lesznek, hiszen megtalálta a csapat a következő franchise QB-t. Azt gondolom, hogy összességében jó pickek voltak ezek, még ha a közepe a draftnak nem is sikerült fényesen.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Hozzászólás
Remek, köszönjük a játékos összefoglalót és az értékelést!
Régen voltunk ennyire bizonytalanok, hogy milyen csapat fog kifutni szeptemberben az alagútból a pályára, de csak reménnyel felöltve van értelme a jövőbe nézni. Muszáj bízni az új stábban, mert csak így van értelme a csapat mellett állni. Én hiszek bennük, biztos vagyok benne, hogy az elmúlt két évhez képest egy sokkal élvezhetőbb (szerethetőbb??) csapatot fogunk kapni, és látható lesz a fejlődés. Ennek sok jó jele van, igaz vannak még olyanok is, amiket kevésbé értünk, hiszen mi sem ismerjük még az új stáb működését. Aki már most eltemette őket, mert előre jobban tudja, mit hoz a jövő, az váltson csapatot. :) :) :)
GOOO PATS!!!
Maye-t nagyon szerettem volna eleve, így Ő nálam nem kérdés hogy jó húzás. Polk-ot meg kell nézni a felvételeken, hogy milyen sokoldalú, a trükkös játékokban is milyen energikus, hogy mennyire ragad hozzá a labda, és akkor kevesebb kétely lesz vele kapcsolatban. AD Mitchell volt még itt bent,de Ő sajnos cukorbeteg és ezért erős hangulatingadozásai és hozzáállásbeli problémái vannak, ami miatt Én sem húztam volna. A két támadófal játékosról még csak nem is hallottam korábban, így csak annyi, hogy tényleg túl magasnak tűnnek a pick-ek. Baker-ről tőletek hallottam, ezért megnéztem korábban a felvételeit, és tetszett amit láttam. Ettől lejjebb meg semmit nem tudok a játékosokról, így nem tudom jó vagy rossz nálam a húzás.
Nagyon szépen köszönjük az értékelést és összefoglaló elemzést. Én nagyjából a 2. napig követem a prospecteket.
Maye választása nagyon jó, örülök, hogy sikerült kiválasztani. Az elkapó választásnak is örülök, Polkot nem annyira figyeltem, remélem beválik. Én bíztam Mitchell választásában, de nem tudtam,hogy hangulat ingadozásai vannak és cukorbeteg. Így örülök, hogy nem ő jött. Wallacet nem ismertem, ami videót láttam róla nem valami meggyőző, ő fejlesztésre szorul. Remélem egy korrekt csere lesz belőle.
Ha a védelem hozza a tavalyi szintet, a támadók meg fejlődnek (ami nem lesz nehéz) akkor egy szerethető csapatunk lesz, mint a Detroitnak 3-4 éve. Nem nyertek, de szépen fejlődtek, aztán most hol tartanak. Remélem mi is erre az útra lépünk.
Helyesen : cukorbeteg, ezért (főleg reggel, étkezés előtt) hangulatingadozásai lehetnek - egy egyébként ezt is több helyen már cáfolták, mindenesetre a red flag ott van mellette, majd elválik mi igaz belőle, és min tud változtatni esetleg.
"Maye the force - be with you" - és nekünk meg is lett. Reméljük így is lesz... :)
csak közben a sötét nagyúr meg lelépett :)
bowl.hu fórumon olvasom vassadi draft értékelésénél .
Eléggé hozzáértőnek gondolom ahhoz ,hogy érdemes figyelni a véleményére .
A WR poszt top 3-ja nálam is az “unalmas” Harrison-Odunze-Nabers trióból áll; úgy gondolom, ha valaki látta is őket játszani, nehéz más verdiktet levonni ebben a kérdésben. A negyedikként rangsorolt elkapómmal viszont merőben eltértem a közvéleménytől, Javon Baker lett az. Ideális a felépítése, kellően gyors és mozgékony is, fejlett route-futó, remgeteg áll-leejtős elkapást mutatott be; az egészségesnél ugyan valamivel több drop fűződik a nevéhez, de épp az előbbi pontból kifolyólag szerintem emiatt nem kell különösebben aggódni. Ha megkérdezik tőlem, ki a legkiforrottabb WR a top 3 után, vagy rá vagy McConkey-ra mutatok (róla bővebben lejjebb). Meggyőződésem, hogy ha nagyobb csapatban, nem pedig a Big 12-ben újoncként botladozó UCF-ben hozza ugyanezt Baker, akkor nagyobb média visszhangot vált ki (helyette inkább reflektorfényben lévő csapatok elkapóit értékelték túl, mint Troy Franklin vagy Jermaine Burton); az már nagyobb talány, hogy az IRL döntéshozók hogy engedhették 4. körig csúszni... Különösebb jelentősége mondjuk nincs, főleg miután olyan helyre került, ahol a kezdetektől jelentős játékidőre számíthat.
Köszönjük az értékelést, jónak tartom, helyenként már-már objektív. :) Remélem Mayo jól „draftolta” a szakedzőket és jobb lesz a játékosfejlesztés a korábbi évekhez képest. Most jönnek a trikós-gatyás kontakt nélküli edzések, amelyek nem sokat mondanak, de remélem ez alatt nem sérül meg senki. Nem tudom mi az elképzelés, de Maye azt mondta kezdeni akar az első héten. Úgy tűnik az offense kezdőben az első hétre csak Henry, Mondre, Andrews és Onwenu helye tuti.
OFF
Kérdezem, mi a probléma a már szlogenné vált Do your job! és a The Patriots Way feliratokkal, mert eltávolították a stadionból? (Helyettük a következő feliratok születtek: „We not me”, „Hard work works”, „Process, Progress, Payoff”.) Ha minden BB emléktől szabadulni akarnak Mayo-ék, szedjék le a SB győzelmi zászlókat is!
Volt erről már szó, és ha belegondolsz, akkor teljesen érthető is. Most az egyik első feladat, hogy lehető leghamarabb megszabaduljanak attól a mérgező légkörtől, ami a BB éra legvégén létrejött. Ennek az is a része, hogy az ilyen kis utalásokat eltűntetik, és másokkal helyettesítik. Ha megnézed, kb ugyanazt írták ki, de mégis emlékeztet mindenkit, hogy új a felállás, más a milliő, más a vezetés.
Ha belegondolok az újak kihelyezésével nincs gondom, de a régiek levételével igen. Azok tiszteletet parancsolóak a létükkel, mert 9 SB részvételt 6 győzelemmel és dinasztiát teremtettek, ráadásul semmi bántót az új vezetésre/csapatra nem mondanak és nem okoznak „mérgező légkört”! Egyébként szerintem nem volt az utóbbi években sem mérgező a légkör, mindössze offense játékos- és szakedzői tehetséghiány volt, meg egy téves próbálkozás. A két új fejest is BB hozta Hozzánk. Nem hiszem, hogy mérgezési szándékkal. A két szlogen meg sokkal régebbi, mint BB kettős szerepe, mindenhatósága. (HC/GM). Jó/jobb csapatunk úgyis csak akkor lesz, ha Mindenki teszi a dolgát. :)
Ún. kultúraváltás
Ez is egy eleme annak, amivel a jelenlegi coach team erősíti a váltást, ezzel éppen a váltás képét, egyelőre ez a tendencia és szerintem helyesen teszik - minden tekintetben őket kell elfoadni górénak. Ha már eléggé erősnek látják a saját identitásukat, akkor szerintem vissza fognak térni majd a múlt sikereihez és a hagyományokhoz, pl. Belichick (és a hozzá köthető dolgok) méltatásához is.