Nagyító alatt: Colts-Patriots #13

Kép
coltspats

Bár már csak formalitás volt az Indianapolis Colts elleni vereséggel biztossá vált, hogy a Patriots idén sem jut rájátszásba. Persze nem emiatt bosszantó ez a találkozó, hiszen a szezon eddigi alakulása még a legoptimistább szurkolók számára is egyértelművé tette, hogy itt semmi esély a playoffra, ugyanakkor egy teljesen ledominált és gyakorlatilag megnyert meccset sikerült elveszíteni. Vizsgáljuk meg, hogy történt ez!

Akik miatt érdemes meccset nézni

Kezdjük a pozitívumokkal, ha már megemlítettem, hogy ez egy igazán domináns meccs volt. Ennek legfőbb oka ismét Drake Maye volt. Az újonc irányító ezúttal is impozáns meccsen van túl annak ellenére, hogy egyetlen mélységi passzkísérlete sem volt. Ez azonban egyáltalán nem kritika, sőt sokkal inkább pozitívum, hiszen a Colts védőkoordinátora Gus Bradley, akinek a cover 3 sémája ellen nem érdemes mélységi passzokkal próbálkozni, underneath játékokkal viszont remekül támadható. Maye rendkívül éretten játszott, nem kergette az indokolatlan nagy játékokat, hanem sebészi precizitással, szisztematikusan szedte szét a Colts zónáit. Nem ez volt a leglátványosabb meccse az NFL-ben – bár jó néhány szűk ablakos dobást bemutatott – de ez volt a legprofibb teljesítménye. Mindenféle elfogultság nélkül mondom, hogy hiába néznek ki jobban Daniels vagy Nix számai és hiába villan egy-két alkalommal Williams, az újonc irányítók közül Maye mutatja a legmeggyőzőbb játékot, ráadásul hétről hétre meg tud újulni, és bizonyítja, hogy nem csak egy módon tud hatékony lenni.

Miközben a Colts zónázását főleg a zseben belülről szedte szét, ezúttal is megvillantotta atletikussságát. Bradley alig hívott emberfogást az egész meccsen, amikor megtette, akkor pedig Maye ezzel a futással büntette meg őket. 

Amióta a hatodik héten a kezdőbe került, övé a legtöbb futott yard a QB-k között és a csapat legeredményesebb futója is ő, mindezt úgy, hogy nincsenek külön rá behívott futásaink, az összes yardját passzjátékok során szerzi. Ezt ráadásul kimagasló hatékonysággal, 9,1-es átlaggal teszi, ami 2000 óta a legmagasabb szám egy irányítótól, nem véletlen a Vanilla Vick becenév.

Maye legnagyobb erénye mégsem ez, hanem a passzjátéka. Már említettem a szűk ablakos dobásait, amik közül kiemelkedett az Austin Hoopernek adott TD-passza, ahol tökéletes helyre dobta a labdát úgy, hogy csak a TE férhessen hozzá.

Bár incomplete lett, ismét bemutatott egy struktúrán kívüli bravúrt, pechjére Boutte csak pályán kívül tudta elkapni. Ez idén már a második olyan dobása volt a redzone-ban, ami a TV-közvetítés alapján eldobott labdának tűnt, mégis megadta az elkapónak az esélyt, hogy TD-t szerezzen belőle. Az elsőnél Osborn a pályán kívülről jött vissza, most pedig Boutte-nak nem maradt elég helye, de csak idő kérdése, hogy ezekből előbb-utóbb TD legyen.

 És ha már redzone, mindenképp meg kell említeni azt a playt, ami korábban már kommentekben szóba került, az interceptiont. Topin csinált két screenshotot, amelyekből tökéletesen látszik, hogy Henry teljesen szabadon van, a dobás pillanatában, majd akkor is, amikor már mindkét keze a labdán van. Ezen a szinten ez egy kötelező elkapás, különösen egy Henry kaliberű játékosnak. Nem véletlen az sem, hogy a PFF-nél ezt nem értékelték turnover-worthy játéknak, még akkor sem, ha nem volt tökéletes a dobás. Az ugyanis akkor lett volna, ha Maye a másik vállára teszi, amit el is ismert később, mert ott semmi esélye nem lett volna a védőknek.

 

Image from GyazoImage from Gyazo

 Maye mellett a csapat másik üde színfoltja, és egyben a jövő építőkockája Christian Gonzalez, aki idén a liga egyik legjobb cornerbackje, amit év végén akár egy All-Pro tagsággal is jutalmazhatnak. Az interceptionjével kapcsolatban sok magyarázatra nincs szükség, tökéletes védekezést láttunk, ellenben Gonzaleznek volt egy olyan megmozdulása, amely elsőre lehet, hogy fel sem tűnik, de magas játékintelligenciáról árulkodik. Elliss interceptionje az első negyed végén nem biztos, hogy összejött volna nélküle, ugyanis amint Tavai beleüt a labdába, meglöki Pittmant, akinek így nincs esélye megakadályozni a labdaszerzést.

Szenvedő újoncok

Maye és Gonzalez játéka ugyan bizakodásra ad okot a jövővel kapcsolatban, viszont a csapat többi fiatalja egyelőre aggasztó teljesítményt nyújt. Különösen Layden Robinson és Ja’Lynn Polk miatt lehet aggódni, akiknek két gyenge poszton nem sikerült meghatározó szerepet kiharcolniuk, és abban sincs sok köszönet, ha éppen pályára kerülnek. Robinson így a szezon végére eljutott odáig, hogy Michael Jordant kiszorítva ő lett a csapat kezdő LG-je, a Colts ellen viszont borzasztóan játszott. A PFF-nél ő volt a leggyengébb láncszem a támadósorban és karrierje legrosszabb értékelését kapta, emiatt is kimondottan furcsa Mayo nyilatkozata, miszerint Robinson most játszotta a legjobb meccsét. 

Polk szenvedései már korábban is szóba kerültek itt, és sajnos azóta sem indult el felfelé, sőt, inkább egyre lejjebb csúszik a lejtőn. A 43,3-as PFF-értékelésével ő az idei szezon, valamint a PFF-éra (2006-ban kezdték el értékelni a játékosokat) legrosszabb elkapója. Különösen emberfogás ellen teljesít pocsékul, az pedig csak ront a helyzeten, hogy az eredeti pickünkkel kihúzott Ladd McConkey remek újoncszezont fut, és pont ezen a téren emelkedik ki igazán.

Szokásosan gyenge coaching

Abban sincs sok újdonság, hogy Jerod Mayo hibát hibára halmoz, a meccs után magyarázkodik, majd amikor rájön, hogy hülyeséget mondott, visszavonja a nyilatkozatát, mégis hétről hétre írni kell erről. A Colts elleni meccs ugyanis leginkább a coachingon ment el. Miközben végig domináltuk a meccset, a rossz playdesignokból és a felesleges büntetésekből adódó alacsony redzone hatékonyságunk miatt a Colts végig lőtávolban tudott maradni, időnként pedig a vezetést is átvették. Az igazán nagy hibákra viszont egészen a negyedik negyedig kellett várni. A lejtmenet Gonzalez interceptionje után kezdődött el, amikor a meccs lezárása helyett a lehető legkonzervatívabb megoldást választottuk, és csak az óra pörgetésére fóluszáltunk. Érdemes ezt szembeállítani Dan Campbell döntésével a Packers elleni TNF meccsen, amikor a szinte garantált győzelem helyett, az agresszívabb, de nagyobb profittal járó döntést hozta meg. Nálunk sajnos ez elképzelhetetlen.

Ebből a hozzáállásból persze nem következik egyenesen, hogy egy 19 playből álló 80 yardos drive-ot kell engedni az ellenfélnek, a védelemnek mégis sikerült. A támadás során fordulópontot jelenthetett volna Will Mallory elkapása, amikor úgy tűnt, hogy a labda földet ért, és megérhetett volna egy challenge-et.  

A piros zászló azonban Mayo zoknijában maradt. Hogy mivel indokolta a döntését a vezetőedző? A 49ers ellen elveszített egy hasonlót, a meccs végén pedig kritikus fontosságúak az időkérések, ráadásul nem is látta megfelelően a szituációt. Azt gondolom, ezek elfogadható indokok lennének, de akkor utána miért nem sikerült normálisan felhasználni az időkéréseket? A Colts gond nélkül pörgette le az órát a two-minute warningon belül, majd amikor Mayot megkérdezték a helyzetről, annyit tudott mondani, hogy nyertek már Super Bowlt azzal, hogy nem kértek időt. Másnap aztán visszavonta ezt a nyilatkozatát. A nem látszott tisztán kérdéskör is izgalmas, ugyanis az egy dolog, hogy a pálya mellett neki nem volt egyértelmű, de Evan Rothstein azért ül fent a boxban, hogy ha szükséges, támaszkodhasson a TV-közvetítésre, ahol elég meggyőző visszajátszások is voltak.

Az utolsó kérdőjeles döntése a 68 yardos mezőnygólkísérlet volt, amit értek is, meg nem is. Egyrészt értem, mert Slye-nak idén voltak olyan próbálkozásai, amik alapján benne volt, hogy be tudja rúgni, és bár meccsen még soha senkinek nem sikerült, azért erős a gyanúm, hogy vannak rúgók, akik 100-ból 8-nál (ez a Hail Mary beválási aránya) többször értékesítenének egy 68 yardos rúgást. Ugyanakkor mégiscsak egy olyan dologgal próbálkoztak, amire még nem volt példa az NFL történetében, miközben Maye remek formában volt, emiatt lehet, jobb lett volna az ő kezébe adni a labdát. Az egyértelmű, hogy két rossz opció közül kellett választania Mayonak, ezek közül szerintem a kicsit rosszabb mellett döntött, de semmiképpen sem ezen múlott a meccs, a nagyobb hibákat már korábban elkövette.

Érdemes-e bírózni?

A kérdés azért, merül fel, mert Anthony Richardson sikeres kétpontos kísérleténél Barmore-t egyértelműen szabálytalanul blokkolták (holding és chop block is lehetett volna), zászló azonban nem érkezett. Ennek valószínűleg az az oka, hogy az eseményeket legjobb helyzetből követő back judge-nak elsősorban a defense holdingok észrevétele a feladata, az offense holdingokra főként a második szinten figyel. Ennek ellenére kiszúrhatta volna az esetet, csakhogy amikor a leglátványosabb a szabálytalanság, Elliss pont egyvonalban van az eseményekkel, amikor pedig ismét tisztán láthatná, akkor már nem egyértelmű, hogy nemcsak Nelson blokkolja, hanem a RT is rántja lefelé. 

Félreértés ne essék, itt hiba történt, a játékvezetés minősége pedig egész nyugodtan kritizálható, egy-egy holdingon fennakadni teljesen felesleges. Majdnem minden playben van egy, és mivel szubjektív dologról van szó, mindig inkonzisztens lesz ezek megítélése. Ettől még nyilván bosszantó, amikor mi vagyunk annak a bizonyosnak a rossz végén, de vannak esetek, amikor meg mi járunk jobban ezekkel. Még akkor is így van, ha egyébként szurkolóként ezeket baromi nehéz észrevenni, különösen, ha gyenge és rosszul felkészített rostere van a csapatnak, ami vonzza a büntetéseket. Az ellenünk és a javunkra megítélt szabálytalanságokban bár egyaránt a liga alsó harmadába tartozunk, semmi kirívót nem találunk, egyértelmű, hogy nincs bírói ellenszél.

Hivatalosan is elúszott a playoff

Ahogy korábban említettem, ezzel a vereséggel már matematikai esélyünk sincs a rájátszásra, bár a menetrendünk és a játékunk alapján ez eddig is egészen biztos volt. Adódik a kérdés: hogyan tovább? A bye week alatt lehet kicsit rendezni a sorokat, hogy aztán az utolsó néhány fordulóban pontosabb képet kapjunk, kivel lehet számolni jövőre is. Mayo megszólalásai alapján neki is ez a terve, de azért tudjuk, hogy ez nála nem sokat jelent, egyik napról a másikra meggondolja magát. Remek lehetőség lesz ez arra, hogy az újoncokat pályára rakjuk, és az edzői stáb is megmutathatná, hogy képesek kilépni ebből a konzervatív felfogásból. Utóbbi már csak azért is lenne pozitív fejlemény, mert a hírek szerint Mayo helye az eredménytelenség ellenére is biztos 2025-ben, ebben az esetben pedig jó lenne látni valamiféle fejlődést, mert az eddigiek alapján semmi jóra nem számíthatunk.

Hozzászólás

Köszi az elemzést . 

Csalódottan olvastam a vegén a Mayo -ra vonatkozó részt. 

Nem értem miért. Egy újonc HC, aki most tanul bele, hogy élesben hogyan kell ezt csinálni. Egy olyan kerettel, ahol előre lehetett tudni, hogy bőven vannak lyukak. Újonc DC-vel, aki elveszítette a védelem gerincét alkotó játékosokat hosszabb- rövidebb időre sérülések-eltiltás-csere miatt (Barmore most tér vissza, Bentley egész évre kidőlt, Dugger sérült volt és formán kívül van, Peppers-t eltiltották, Judont elcserélték stb.). E mellé ott van AVP, akinek a rendszere előre tudhatóan futás alapú, de nincs meg hozzá a támadófal, és nincs WR1. A falat ráadásul nem is idénre gondolták szerintem rendbe tenni. Már a szezon előtt sem vártak többet a csapattól előzetesen, mint amit teljesít. Az idei szezon legfontosabb teendője a QB megtalálása és fejlesztése volt, minden más csak azután következett. Ebben pedig kifejezetten jó munkát végeztek eddig.

Ez egy borzalmas hozzászólás :(

Gyakorlatilag minden része ferdítés vagy mosdatás. Ugyanis az hogy a mérleg ilyen és ezt várta a többség nem egyenlő azzal a kilátástalan coachinggal, összevissza beszéléssel, depht charton történú zűrzavarral amit Mayoék művelnek és amitől kilátástalan minden amihez nyúlnak.

A csapat támadóegysége fejlődik az első hetekhez képest Maye miatt. Ha Brissett lenne, akkor semmi edzői hozzáadott érték nem lenne látható, még rosszabbul néznénk ki, mint év elején.

Az hogy valaki újonc HC nem azt jelenti, hogy a hülyeségre mentség. Azt jelenti, hogy elkövethet egy-egy olyan dolgot, amiben nincs rutinja. Hát, mi hetente leírtuk micsoda ostobaságokat művelt Mayo és miket mondott ezekről. Az nem újonc HC hiba, hogy fúj a szél. Vagy hogy hetente változtatom a WR depht chartot, de nem csak egy-egy pozíciós mozgással, hanem aki a WR1 az egyik héten, az be sem kerül a másikon, és ezt hetente művelem. Miközben az egység romokban, Bakert a pályára se bírják rakni.

Elviekben ők egy fejlesztő stáb, hát kik fejlődtek egyénileg? Túl sok nevet nem fogsz tudni mondani..

A Lions D is elvesztette az embereit, mégsem omlik össze. Ahogy más védelmek sem teszik ezt ennyire látványosan mint a mienk. És nem az emberanyag az oka, az csak ilyen laikus véleményezés. Persze hiányoznak a kulcsjátékosok, de Judonra ne hivatkozzunk már, aki az év legnagyobb bustja lett a tradeket és az ellenértéket tekintve.

Formán kívüli Duggerről vajon ki tehet? Hogy van az, hogy más csapatoknál élesek a kulcsemberek?

Bentley kivételével már mindenki volt és 19 játékból álló 80 yardos játékot engedtünk, aminek a végén Dugger vs Pierce volt a matchup..Ennél hülyébb döntést keveset lehetett volna kitervelni. 

Nézd meg a sémát, hogy mit játszatnak. Mennyit emberezünk, mennyit zónázunk. Hogy állunk hozzá a 1st downokhoz (nem jól, botrányosan is teljesítünk ezeken) és ez nem azon múlik, hogy ki van vagy ki nincs, hanem a rendszeren, amit futtatni próbálnak.

Ha az alapfelvetés az, hogy minden újonc HC ennyire gyenge, akkor nem értem a többinek miért nem szóltak, akik még szintén soha nem voltak HC-k? Nekik miért sikerül? Biztosan véletlen.. Ráadásul ők nem 5 éve készülnek a HC szerepre, mint Jerod, akinek 2019-ben odaígérték a csapatot és Kraft lenyilatkozta, hogy akkor eldőlt a köv. vezetőedzőnk kiléte, amikor együtt utaztak.

WR1 kapcsán sem kell nagyon mutogatni sehova. Egyszerűen be kellett volna építeni a játékosokat, nem hetente forgatni őket mint valami fogalmatlan idióta. Drake Maye pont abban erős, hogy elosztja a labdákat, az eddigi 8 TD átadása is 8 különböző embernek ment. Ez a WR1 mantra ebben a formában nem állja meg a helyét, hiszen eleve rosszul voltak használva a játékosok a poszton.

Pop nagyon lelkes szerethető fickó, de még mindig nem tud útvonalat futni, aztán ez egy fejlesztő stáb, akiknek 8 hét kellett hogy észrevegyék 11 personnelben rakják csak fel. Miközben a legjobban szeparálódik, és nagy segítsége lehet a gyorsan kibontakozó játékokban Mayenek.

Ez az AVP futásalapú rendszer kijelentés is azért érdekes, mert ők nem tudták ezt, amikor idehozták? Ennek ellenére nem foglalkoztak a futásalapot megadó fallal. Cserébe földbe állították az offense-t amit Maye mentett meg nekik. Mert ennyire nem épülnek egymásra a gondolataik, ennyire szörnyen döntenek minden helyzetben. Hány hét kellett nekik, mire rájöttek, hogy talán nem kellene annyit futni? Ugyanez a D-ben a zónával..

Szóval nem, nem azért gyenge Mayo, mert újonc HC, hanem mert alkalmatlan. És ha poszttársat kell nézni, akkor egy DeMeco Ryans miért nem tűnt kóklernek? És itt nem arról van szó, hogy az ő csapata jobb volt a pályán, hanem a döntésekről, amik ahhoz vezetnek hogy jobb legyen a csapat. Vagy egy Dan Campbell, aki végeláthatatlan vereségsorozatot bemutatott, mégis lehetett látni, hogy mi az irány, és ha minden meglesz hozzá akkor működni fog.

Nálunk van egy CEO típusú HC, aki kb csak meccsel. És akkor képtelen észrevenni, hogy fúj a szél, vagy pörög az óra? De amikor a Bears chockerkedik, akkor meg kiáll hogy egyből felhívta Rothsteint, hogy ők ezt sose hibázták volna el, majd ezt lenyilatkozza. Mi köze neki ahhoz, miért véleményezi? Amikor ő a szelet se bírta észrevenni, meg nem tudja a szabályokat (Baker return, pénzfeldobás a OT előtt) és időt sem kér amikor kellene. 

Szóval amikkel védenéd őket, azokkal pont nem lehet.

 

Elolvastam az első sort, és tudtam, hogy a többit felesleges. Nem nősz ki ebből a "csak nekem van igazam" mentalitásból. Ráadásul ismeretlenül minősítgetsz másokat. 

Akkor rövidebben : amit írsz, az mind igaz, de a probléma a coachinggal egyáltalán nem ez - pont hogy minden más. Minden olyan, aminek semmi köze se a sérülésekhez, se a kezdő, beletanuló HC-hez, se a rosterhez.
Ne az eredményből (ami amúgy fos, de nem is volt idén magas elvárás) projektálj vissza.

Én nem másokat, hanem csak a hozzászólásodat minősítettem. Azért a kettő nem ugyanaz. Csak egyesek szeretnek öltözködni, pont ebből a csak nekem lehet igazam felfogás miatt. Mert ha az igazatok van megcáfolva, akkor az egy támadás.

És mivel konkrétan tényként leírtad, hogy ez az oka a gyengeségeknek, ezért a dezinformálás elkerülése végett megcáfoltam azt. 

Mi azért írunk máshova nem csak ide. Konkrétan amiket felsoroltál már rég ki lettek vesézve ott, hogy miért nem állják meg a helyüket.

Mi volt az a hozzászólásomban ami nem igaz? Nem a coachingot minősítettem, hanem leírtam, hogy milyen nehézségekkel küzdenek.  Még akkor sem várnám az elküldését ha ugyanígy mennének a dolgok sérültek nélkül. Első éve Mayo-nak, annál többet szoktak adni az NFL-ben, még ha hibázik valaki rendszeresen akkor is. És csak megjegyzem Én pl. még Vrabel-nek is jobban örültem volna mint neki, egyáltalán nem vagyok nagy híve a palinak. 

Válasz mgabor74 üzenetére

Igen, valszeg nem küldik el, mert rebuildben nem szokás egy év után kiadni senki útját. Akkor sem, ha ennyire fogalmatlan, mint Mayo. De ez nem jelenti azt, hogy ez a jó döntés. Sőt, ez a rossz döntés.

A Raiders rebuildben simán le fogja cserélni Pierce-t egy év után. Mert láthatóan zsákutca. Minek mendegéljenek arra tovább, ha már kiderült?

Mayo esetében kizárólag az tartja a poziban, hogy jól fekszik Kraftnál. Ha most egy külsős a HC, akkor ennyi volt. Nem a 3-10 miatt, az lényegtelen. Lehet 3-10 potenciált mutató rendszerekkel, logikusan felépülő döntésekkel is, hiszen rebuild van. Ezt is írtuk a szezon előtt, hogy lehet ez 3-4W meg 8-9W idén. És nem az dönti el, hogy jól dolgozik-e a stáb, hanem hogy éppen hogy adja a variancia.

Nos mi nem azért vagyunk 3-10, mert rosszul adta a variancia de azért szépen fejlődtünk, hanem mert rosszul edzett csapat vagyunk. Ennek számos nyoma, kézzel fogható bizonyítéka van. Nem kell mismásolni meg frázisok mögé bújni. Nem azért rossz a coaching, mert rookie a HC, hanem mert gyenge. Behatárolt a tudása és ennek minden megszólalásával bizonyságot is ad.

Van  pár cikk, amelyik már taglalja, hogy a nyilatkozatok kizárólag Kraftnak szólnak. És ha ebbe belehelyezkedünk, akkor tényleg el lehet ezt képzelni, mert ezeket a hülyeségeket, amiket mondogat, ezt csak azok felé érdemes mondani, akit meg akar győzni, akiknek el tudja adni a storyt.

PL Domináltuk a meccset, mert 37 percet nálunk volt a labda. Közben végig 2 birtoklás hátrányban voltunk. Ezt egy laikusnak, aki hinni akar el tudja adni. 

Vagy nagyon jól futottunk ma, 118 yard. (De ebből 120 kontakt után, ami csengetné a vészharangot, de egy laikusnak nem fogja).

Vagy az OL a csapat erőssége (egy közepes meccsük után).

Vagy Robinson legjobb meccse a szezonban (legrosszabb PFF grade a ligában a poszton)

Vagy Polk és Baker nagyszerűen fejlődnek, nagyon jók lesznek. Csak pályára nem bírják rakni őket.

De tényleg lehet sorolni órákon át..

És Kraft laikus, nem ért hozzá. Ő hinni akar Mayoban, hiszen 2019-ben eltervezte hogy ez a csóka lesz a HC. Nem fogja kirakni egy év után, ahol Maye játéka miatt bármit el tudnak neki adni, hogy itt micsoda fejlődés van. Miközben kb mindenki visszafejlődik..

Eleve miért Kraft nevez ki bárkit? Ő ért hozzá, hogy ki a jó HC? Ő a tulaj, vegyen fel olyan embert, aki ért hozzá és bízza rá a döntést. Ha pedig az rosszul dönt, akkor rúgja ki és vegyen fel másik döntnököt. De ő ne hozzon már szakmai döntéseket, mert azok em szakmaiak hanem érzelem alapúak lesznek. 

De részletesen majd a napokban megjelenő cikkben írok a stábról egy Nagyító alatti bejegyzésben.