A Patriots – Cardinals mérkőzés harmadik negyedének elején, egy punt visszahordás után Gunner Olszewski végig „cikk-cakkozva” a pályát beszaladt az Arizona célterületére. Valószínűleg sokan pattantunk fel ekkor örömünkben, ami viszont nem tartott sokáig. A képernyő alján rövidesen megjelent egy felirat, amit nagyon nem szerettünk volna látni: „flag”.
A rutinos amerikai foci drukkerek már tudják. Ha zászlót dobnak egy olyan - scrimmage - játékra, amikor labdabirtoklás cseréje (interception, fumble, punt) történik, akkor ott nem csak az a kérdés, hogy kire dobták, hanem az is, hogy mikor. Ez határozza meg ugyanis azt, hogy ki hozhatja játékba a labdát.
A válasz gyorsan jött és bár sokunk számára kicsit furcsának és szigorúnak tűnt az ítélet, de legalább maradt a labda a New Englandnél egy elég jó mezőnypozícióban. Igaz touchdown helyett csak mezőnygólt sikerült elérni belőle, de vigasztaljuk magunkat azzal, hogy így legalább kifárasztották a srácok az Arizona védelmét, ami közrejátszott a győzelemben.
Nézzük meg, mi is történt pontosan.
Olszewskinek már csak egy embert kellett megvernie ahhoz, hogy a célterületre jusson; a Cardinals linebacker-ét, Ezekiel Turnert, aki közel volt hozzá, hogy megfogja őt.
Ekkor érkezett az újonc Anfernee Jennings, aki jelentős erejű ütést mért Turnerre – aki emiatt a földre esett. Olszewski bejutott a célterületre, amí egy 82 yardos touchdown visszahordás lett volna – ha nem dobtak volna Jennings-re zászlót, szabálytalan vakoldali blokkot (illegal blinside block) miatt.
A büntetés kimérése után a Patriots az Arizona 39 yardosáról jöhetett és a támadásból mezőnygólt ért el, amivel 10-10-re egyenlített.
Az eset sok értetlenséget és heves reakciókat váltott ki a rajongók körében.
Nem véletlenül kérdezték a mérkőzés főbíróját, Bill Vinovich-ot is a mérkőzés után a tárgyban, aki a következőt nyilatkozta: „visszafelé blokkolt a saját gólvonala irányába, erőteljesen”.
Mike Reiss (ESPN) azon kérdésére, hogy mit kellett volna csinálnia helyette a játékosnak, Vinovich a következőt válaszolta: „Pajzsként kellett volna védekeznie vagy a kezét használnia [a blokkhoz]”.
Ben Volin (The Boston Globe) a következőt írta: A Szabálykönyv 12.7. pontja alapján a blind side block „egy olyan szabálytalanság, amikor egy játékos blokkot kezdeményez miközben a saját gólvonala felé, vagy azzal párhuzamosan halad és így erőteljesen ütközik az ellenfelével a sisakjával, az alkarjával vagy a vállával”.
Ahogy Volin meg is jegyzi, ezeket a kritériumokat Jennings blokkja teljesítette.
A FOX közvetítője, Daryl Johnston viszont nem értett egyet a hívással. Szerinte Jennings nem mozgott a saját gólvonala felé. Ő csupán megérkezett az ütközés helyére, megállt és így ütközött össze a két játékos válla. Johnston szerint ugyanis sokkal inkább a vállak ütköztek, mintsem a fej irányába ment volna az erő. „Ez egy hatalmas, a mérkőzést befolyásoló játék volt. Úgy gondolom, Anfernee Jennings jól végezte a dolgát.”.
Az NFL szakértő Dean Blandino (aki korábban sokáig a játékvezetői bizottságot is vezette) azt mondta, hogy ő nem szereti ugyan ezt a hívást, de a játékvezetők rendszeresen kérik a játékosokat, hogy inkább pajzsként védekezzenek ahelyett, hogy lejjebb viszik az ütközéshez a vállukat. „Úgy gondolom, hogy a Liga támogatni fogja ezt, mint egy vakoldali blokkot” nyilatkozta Blandino.
Bill Belichick sem értett egyet a hívással – próbálta is fotókkal alátámasztani egy időkérés során, hogy hibás döntést hoztak -, de a játékvezetőket nem mozgatták meg a képek.
[Megjegyzés: utólag nyilván nem tudtak mit csinálni, így ez kb. arra volt jó, hogy „bűntudatot” ébresszen a játékvezetőkben. Ez a „bűntudat” a későbbi eseteknél ahhoz vezethet, hogy hatszor meggondolják, hogy egy kérdéses szabálytalanságot bedobjanak-e. Hogy ez sikerült-e neki elérnie, azt nem tudhatjuk.]
Az írás a Boston.com alapul vételével készült.
Akit részletesebben is érdekelnek egyes NFL szakértők twitter kommentjei, azok az eredeti cikkből elérheti őket.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Hozzászólás
Köszi az infót!
Nekem egyből az az eset jutott eszembe, amikor pár éve, némileg hasonlóan blokkolt Floyd Edelman-nek, amit akkor elengedtek és TD lett. Akkor is volt némi vita róla.
Ha valakit érdekel az ide vonatkozó szabály jó videós példákkal, annak ajánlom ezt a rövid videót:
https://www.youtube.com/watch?v=GYAD2F0dFyI&ab_channel=NCAAResources
Ezek alapján Jennings blokkja szerintem határeset: kosárlabdában befújtam volna, mint védőfalt; de amerikai fociban nem, mert Jennings inkább megállt, semmint előre mozgott, hogy nagyobbat üssön az ellenfelén. Személy szerint én azt preferálom, hogy ez a sportág maradjon meg keménynek, úgyhogy ez nekem belefért volna. (Akkor is, ha az ellenfél osztotta volna ki.)
A korábban hivatkozott Floyd blindside block Edelmannek azért volt szabályos, mert 2 évvel később tiltották be ezt a fajta blokkolási módot, tehát ma már arra is sárga zászlót dobnának.
Ezt nem tudtam, köszi az infót :)
Az én érzésem szerint legalább határeset, de inkább szabályos volt ez a blokk. Nem mozgott a saját endzone-ja felé, ez egyértelmű.
Ugyanakkor szerintem a meccs végi Newton kilökés sem volt szabálytalan : futó volt már, nem csúszott CN lábbal előre, pályán belül lökte meg, és semmi különösebb durvaság nem volt benne, kicsapta a pályáról. Nekem ez se tűnik szabálytalannak, bár a szabálykönyv valamelyik ismeretlen bugyrában ha a fentire is volt, talán erre is van ráhúzható szabály...
Nos, az idézett álláspontok alapján mindenképpen véleményes volt a hívás. Nekem azért furcsa, mert a visszajátszásokban is jól látszott, hogy a védőjátékos látta, számított és vállainak lejjebb eresztésévek felkészült az ütközésre, tehát semmiképpen nem volt olyan a szituáció, amelyben külön védeni kellett volna.
Persze a szabálymagyarázatból látom, hogy ezek nem is feltételek...
Megnéztem újra a Game Pass-on, egyértelműen nem a gólvonal felé blokkolt. Na mindegy, szerencsére nem hiányzott az a -4 pont
Sőt, lehet, hogy jobban is jártunk, mert akkor a Cards utolsó játéka nem FG kisérlet lett volna, hanem egy Hail Mary Hopkinsnak :)