Minden hétre egy szabály – A „safety”

A pontszerzések közül a legritkább és ezáltal valószínűleg legkevésbé ismert a „safety”. Az alábbiakban ezt próbálom meg bemutatni. -TORESPONT-

Safety-t kétféleképp lehet elérni:

a) ha a támadók szabálytalanságot követnek el a saját célterületükön;

b) ha valamelyik csapat a saját gólvonala mögé juttatja a labdát ÉS a labda ezen csapat birtokában a célterületen válik halottá, vagy pedig elhagyja a pályát a gólvonal mögött;

A második eset a sokkal gyakoribb: ilyet általában akkor látunk, ha a támadók az 1-2 yardos vonaluk környékéről snappelik a labdát, majd a védelem megállítja a futót/ földre viszi az irányítót mielőtt a labdát kihoznák a célterületről.

Az előbbire pedig itt láthatunk, az intentional grounding kapcsán is látott szomorú példát.

Kivételek:

-       egy szabályos, de sikertelen előre passz, ami a célterületen ér véget nem okoz safety-t;

-       ha egy védőjátékos interceptiont szerez ÉS saját eredeti lendülete eredményeképp esik be a célterületre (ilyenkor touchback-et kell ítélni);

Szintén touchbacket kell ítélni, ha a védőjátékos az interceptiont (ritkábban fumble-t) a célterületen szerzi meg és letérdel vele.

Megjegyzés:

A labda mindaddig a célterületen lévőnek minősül, amíg a teljes labdát nem hozták ki onnan (tehát ha a gólvonal fölött válik halotta, hiába kilóg a labda orra, akkor is safety lesz!).

Hogy kell a labda játékba hozni safety után?

Erre a kérdésre szerintem a legtöbb tévénéző (így egészen mostanáig én is) rávágtam volna, hogy punt-rúgással a safety-t elszenvedő csapat következik, a saját 20 yardos vonaláról.

Ezt a közhiedelmet szeretném eloszlatni: ez csak részben igaz. Bármilyen szabadrúgásfajta (punt, dropkick, vagy állított rúgás) alkalmazható!

Ami miatt feltehetően a csapatok puntolnak annak az lehet az oka, hogy az NFL szabálykönyv (szemben az NCAA-jével) nem teszi lehetővé, hogy ilyenkor is használjanak rúgóállványt („tee”-t). Így pedig már feltételezhetően jobban járnak egy punttal.

 

Forrás: NFL Szabálykönyv

 

Amennyiben más szabályokra is kíváncsi lennél, itt található még néhány cikk a szabályokkal, szabálytalanságokkal, szabályértelmezésekkel kapcsolatban.