A secondary felállásai (coverages)

A mostani cikknek igazság szerint nem lesz kifejezetten Pats vonatkozása, de bízom benne, valamilyen szinten hiánypótló írás lesz.
Sokszor szóba került nálunk is a secondary által játszott stratégiák elemzésénél, a zónázás, emberezés kifejezés. Valószínű sok embernek teljesen világos ilyenkor, hogy miről is beszélünk, de sok embernek gondolom ilyenkor nehézséget okozhat, hogy pontosan ezt hogyan kell elképzelnie.Mi az, hogy 2-es vagy 3-as védekezés? Vagy épp 4-es, 1-es vagy 0-ás? Mi a különbség a man és a press-man védekezés között? Miért mondjuk Brandon Brownerre, hogy ő egy igazi press-man alkat?
Ezekről lesz szó most. Előre bocsátom, nem lesz épp egy rövid cikk :) -TORESPONT-


Kezdjük az elején:


A secondary csapatrészhez a következő játékosok tartoznak: cornerbackek, free safety, strong safety.
A secondary alapvető feladata a pálya szélső (flat, out) és/vagy hátsó (deep) részének a levédekezése. Itt azonban rengeteg variáció van, hogy mégis milyen felosztás szerint.

Nézzünk egy ábrát, amin az összes zóna fel van tüntetve:         

 zones

A secondary szemszögéböl tehát, nekünk most a flat külső szélei, az out, a hole és a deep zónák relevánsak.

Zóna védekezés:

Ahogy a neve is elárulja, zónázáskor mindegyik játékos egy meghatározott pályarészt védekezik le, fő prioritásuk az oda befutó játékosok figyelése és adott esetben levadászása. Amikor olyat hallunk, hogy 2-es vagy 3-as védekezés, akkor a számok a pálya hátsó részét levédekező játékosok számát jelölik. Azaz, 2-es védekezés esetében 2 secondary játékos figyel a pálya hátsó részére, 3-as védekezés esetén 3 és így tovább.
A tisztán zónában való védekezésnek leginkább a 2-es, 3-as, 4-es felállásokat nevezhetjük, bár 2-es esetében már bejöhet kis emberezés is, viszont ezt most hagyjuk.
A következőkben ezt a három felállást fogjuk jobban szemügyre venni.

2-es védekezés:

Ahogy fentebb is volt róla szó, 2-es védekezésnél alapvetően a két safety feladata a deep zónák levédekezése. A passz szempontjából erős oldalon a strong safety helyezkedik, míg a gyenge oldalon a free safety.
Az első kérdés rögtön az lehet, hogy mi alapján döntik el a játékosok, hogy melyik az erős és a gyenge oldal. Ennek több fajtája is lehet. A legalapvetőbb, amit sokan használnak (nem csak NFL-ben), hogy amelyik oldalon a több elkapásra jogosult játékos áll fel (passing strong side), az lesz az erős oldal a secondary-nek. Ha ez a szám ugyanannyi, pl. 2 elkapó jobb és 2 elkapó bal oldalon, plusz 1 futó az irányító mögött, akkor azt nézik, hogy a QB milyen kezes. Ha jobbkezes, akkor D oldalról nézve a pálya bal oldala lesz az erős oldal (a dobókéz irányába egyszerűbb passzolni), míg az ellentétes oldal lesz a gyenge oldal. De adott stratégia alapján az is lehet a mérvadó, hogy melyik hashnél vannak a támadók és az az oldal lesz az erős, ahol nagyobb a bejátszható pályarész. Ezeken felül még a futók felállása is befolyásoló tényező lehet, de ezt most hagyjuk, maradjunk az alapabb dolgoknál.

Visszatérve a 2-eshez, a két safety a deep zónákért felel. A két corner elsődleges feladata az out és a flat zónák külső felének a bejátszása. Azonban a corner maradhat az elkapóval, de csak abban az esetben ha láthatóan senki más nem akar a feladatául szolgáló zónákba befutni. Ilyenkor fél szemét a flat/out zónákon tartva, 3-4 yard távolságban követheti az elkapóját és ha felé megy a labda, akkor besegíthet a safety-nek. Abban az esetben, ha a slot receiver vagy egy futó vagy egy tight end rövid-szélső route-on van, akkor “deep-deep” felkiáltással a safety tudtára kell adni, hogy valaki érkezik a hátsó zónákba, majd ezután vissza kell váltania rövid-szélső route-ot futó játékosra.

 cover 2

A 2-es előnye:

A 2-es védekezés egyik legnagyobb előnye, hogy nem vesz el sok játékost a pálya LOS-hez közelebb eső részétől, azaz futás ellen és rövid passzos játékok esetén viszonylag sok játékos van elől, valamint a több játékos elől könnyebbé teszi a 3,4, 5 emberes pass rusht is.

A 2-es hátránya:

A legnagyobb támadhatósága ennek a rendszernek a hole zóna és a deep zónák alsóbb (LOS-hez közelebbi) részei. Mivel a két safety felügyeli a teljes hátsó részt (LOS-től számított 14-15 yardtól hátra), így nekik azonnal kicsit hátra és szélebbre kell menniük, különben a szélső felfutásokat nem tudnák időben levédekezni. Viszont emiatt a mozgás miatt kinyílik a két safety közti terület és a hole illetve ha kicsit jobban szélre mennek a safety-k mint szabadna, akkor a teljes középső pályarész támadhatóvá válik. A safety-k és a linebackerek közti terület amúgy mindig jobban támadható, de ebben a formációban még inkább.
Az 1970-es években, a Steelers def koordinátora, Bud Carson kezdte el alkalmazni azt a változatot, ami eme hibát hivatott minimalizálni, ám igazán hires mégis majd csak a az 1990-es években lett, a Tampa Bay Buccaneers edzőpárosa, Monte Kiffin-Tony Dungy, által. A neve is innen jött, Tampa 2.
Aminek a lényeg, hogy a középső rést egy gyorsabb MLB-vel tömték be. Azaz, a snap pillanatában az első read step után a középső linebacker azonnal hátralépett a pálya középső, kb 15 yardos részére és figyelte nehogy valaki befusson oda.

A 2-es védekezés gyors safety-ket és gyors kőzépső linebackereket követel. Manapság azonban a passz-happy felfogásnak köszönhetően nem annyira népszerű ez a védelmi felállás. Két hátsó emberrel nehéz levédekezni 3 vagy 4 elkapót, ha azok közül többen is valós mélységi veszélyt jelenthetnek. Ettől független továbbra sem tűnt el, csak nem használják olyan rendszeresen, mint a 90-es években vagy emberezéssel kombinálják (erről később).

Ki hogyan áll fel a 2-es védekezésnél:

A két safety nagyjából azonos mélységben van, 12-13 yardra a LOS-től, a két hash-sel egy szélességben. Innen lépnek hátra, amint a labda mozgásba lendült. A két corner, ahogy azt zónázáskor általában szokás, az elkapók külsö vállaival szemben, 3-5 yard mélységben állnak fel. Zónázáskor a cornerek amúgy is legtöbbször az elkapó külső vállával szemben állnak fel, ezzel is lezárva az elkapó elől a lehetőséget, hogy kívülről meg tudja verni őket illetve a lezárással be tudják terelni az elkapókat a linebackerek közé, a nagyobb forgalomba.

3-as védekezés:

Az előbbi séma analógiáját követve a 3-as védekezésnél 3 DB felügyeli a pálya hátsó traktusát. Ezek alapesetben a free safety és a két cornerback. Persze itt is van egy rakat variácíó, ahol a strong safety lép hátra az erős oldali szélső pályarészre vagy egyéb nyalánkságok, de most egyelőre az alapot nézzük meg. Tehát a free safety feladata a pálya középső része a LOS-tól 15 yardra hátra egészen a gólterületig. A cornerek kb a hash-en kívüli pályaszéleket fogják szintén 15 yardtól hátra. A strong safety ilyenkor vagy elmegy blitzre vagy (inkább ez szokott történni) az erős oldali flat és out zónákat védi passz esetén. Illetve. ha a flat zónát az egyik DE védi le, akkor az out és curl zónákban kell mozognia.

cover 3
 

Mivel csak a secondary oldaláról nézzük ezeket a védelmi felállásokat és nem a teljes D szemszögéből, így szerencsére meg tudlak titeket kímélni azon lehetőségek felsorolásától, hogy a különböző 3-as variációk alkalmával, mikor ki védi a középső és szélső zónákat, amikre nem marad secondary játékos. A lehetőségek tárháza óriási.

A 3-as előnye:

Legnagyobb előnye természetesen az, hogy a három mélységi ember miatt, kevesebb támadható területe marad az elkapóknak. Ez a felállás biztositja továbbá a legnagyobb balanszot a futás és passz elleni védekezéshez, mivel 8-an védik az első 15 yardos területet (illetve minusz a blitzelő játékosok). Ilyen felállásnál ritkán látni 4, 5 emberes pass-rusht. Másik előnye lehet, szintén a 3 hátsó emberből kiindulva, hogy a free safety besegíthet a cornernek, ha annak láthatóan baja van a elkapójával. Pl. amikor jön a Bears, akkor vagy Jeffery vagy Marshall irányába elhúzódhat picit McCourty, mélységben nagyobb nyomásnak kitéve őt.

A 3-as hátránya:

Az egyik legnagyobb gyengéje ennek a védekezésnek a flat és out zónák lesznek, ugyanis attól a pillanattól kezdve, hogy a cornerek elindulnak hátra, addig a pillanatig, amig a DE vagy OLB játékosok oda nem érnek, a két említett zóna védtelen marad. Mivel ez egy jól kibalanszírozott felállás, ezért mondhatni se passz, se futás ellen nem tökéletes. Ide nagyon kell a csapaton belüli kohézió, hogy a fal, a linebackerek és a secondary tagjai nagyon érezzék egymást. Erősen futásorientált csapatok ellen például sebezhetőbbé válik a védelem, mivel kevesebb ember van elől, plusz valakinek ki kell váltania szélre is.
A kommunikációnak itt is nagy szerepe van, ugyanis, ha a slot elkapó egy mélységi route-ot fut, pl.fly (nyíl egyenesen előre) vagy corner (kb. 10 yard után az azonos oldali sarokzászló a célirány) és a szélső elkapó mondjuk egy post route-on (10 yard után az ellenkező oldali sarokzászló a cél) van, akkor 10-15 yard után a slot elkapó lesz kívül, míg a szélső elkapó lesz a free safety zónájában, azaz nagy az elváltás lehetősége.

Ki hogyan áll fel 3-as védekezésnél:

Az alap felállás szerint a két corner az elkapó külső vállával szemben áll fel kb. 7 yard távolságra, ami elég helyet biztosít, hogy egy gyorsabb WR-rel szemben is versenyképes tudjon maradni mélységi route esetén. A free safety a pálya közepén vagy nagyon túlterhelt oldal esetén, az erős oldali OG-OT magasságában helyezkedik el és snap pillanatában azonnal lép hátra a pálya közepére. A strong safety alap esetben az erős oldalon áll kb. a linebackerekkel egy szintben (kb. 5 yard a LOS-tól) és 1; (1 WR esetén) az OT-től kb. 4 yardra az oldalvonal felé vagy 2; (2 WR esetén) felezve a távolságot az OT és a belső WR között.

Amennyiben a mostanában divatos sok DB-s felállásokat kivesszük a képletből, akkor a 3-as védekezés amit az alap védelmi felállásnak lehet tekinteni. Ez az amit az ifjú játékosok a leghamarabb elsajátítanak.

4-es védekezés:

A 4-es az alap felállások közül a passz elleni felállás, amikor 4 játékos védi a hátsó zónát. Ezt általában olyan egyértelmű passz szituációkban húzzák elő, amikor 3 vagy még inkább 4 elkapó áll fenn a pályán és nagy a mélységi passz lehetősége. A két szelső területet a cornerek figyelik, míg a két belsőt a safety-k, ha azonban az elkapóknál itt is helycsere van a route-ok miatt, akkor a kommunikáció ismét előtérbe kerül, nehogy valaki elhagyja a saját zónáját, mikor az elkapóval marad. 

cover4 

 
A 4-es előnye:

Mélységi elkapások ellen ez a legjobb variáció, mivel négyen osztják fel a pályát szélességben, kisebb területet kell bejátszaniuk, sőt itt a DB játékosok sokkal könnyebben tudnak egymásnak segeíteni.

A 4-es hátránya:

Hátrányát akkor lehet érezni, ha a vártaktól eltérően, mégsem passz lesz, hanem futás, mivel itt már négy ember esik ki a korai futási elleni védekezésből, azaz nem 8 hanem csak 7 játékos futja be az első 15 yardnyi területet. Ahogy a 3-asnál, úgy a 4-esnél is a pálya széle az újabb veszélyzóna, hiszen oda megint csak ki kell érnie a DE-nek vagy az OLB-nek, sőt 4-es esetében a corner picit messzebb áll fel a LOS-tól, mint a 3-asban (igaz nem sokkal, de 1-2 yard is sokat számíthat), így egy gyors 5 és vissza (hook) vagy 5-ki route esetén az elkapás szinte garantált, ami után már csak az elkapón múlik mennyi lesz a yard after catch.

Ki hogyan áll fel a 4-es védekezésnél:

A két safety a két hash-től picit beljebb, 10-12 yardra a LOS-tól helyezkedik el, míg a két corner 7-8 yardra a LOS-tól szemben a szélső elkapóval. Itt lehet viszont egy eltérés a cornerbackek elhelyezkedését illetően. Elképzelhető, hogy bár 4-es védekezési sémát játszik az egység, a két szélső védőt úgynevezett press felállásban játszatják. Ez főleg az emberezésnél előjövő technika, de itt is megfigyelhetjük alkalmanként. Lényege, hogy a két corner nagyon közel a LOS-hoz (kb. 1-2 yard) áll fel és a kilépő elkapókat jam-elik majd robognak is hátra a zónájukba. Ide azonban nagyon gyors cornerbackekre van szükség, mivel egy apróbb ritmus kiesés is végzetes lehet, ha mondjuk a belső elkapó ismét egy corner route-ot fut.

Összegzés:

Ez a három felállás amit az alap zóna védekezéshez tartozónak mondhatunk. A terjedelem miatt most a tőbbi külőnlegesebb zóna védekezési formát kihagyom.
Ahogy láthattuk minél kevesebb játékos osztozik a hátsó szekción, annál nehezebb zónázással sikeresen megállítani a passzokat.

 
Emberfogásos védekezés (man coverage):

A variációk tárháza itt is nagyon széles és mi ismét a legalapvetőbbeket vesszük végig. Azaz 1-es és 0-ás valamint a 2-es védekezés emberfogással durvított verzióját.
A
 0 és az 1 itt ugyanúgy a hátsó szekciókat védő secondary játékosok mennyiségét jelölik, azzal a külőnbséggel, hogy a többiek mind embert fognak, nem pedig egy adott zónát.

A man coverage-nél beszélhetünk loose man (vagy off man) és press man felállásról. Ez annyit takar, hogy a védő milyen távolról és milyen technikával védekezzen az emberén. Loose man esetén a védő 5-7 yardra áll az emberétől és ebből a kiinduló távolságból kezdi meg az emberfogást. Ez akkor jó, ha a levédekezett elkapó/tight end gyorsabb vagy jelentősen erősebb, mint a védő. A press man pont ennek az ellekezője, azaz a védő szinte a LOS-en áll (de max 1-2 yardra tőle) és az elkapó vagy tight end elindulása után megjam-eli azt, ezzel kibillentve őt az egyensúlyából, így lelassítva és a játékból kivéve.

0-ás védekezés:

0-ás esetén nincs olyan játékos, aki ne emberezne, így senki nem tudja szabadon figyelemmel kísérni mi történik a hátsó részeken, nincs senki aki vésztartalék lenne, ha az egyik elkapó sikeresen elszabadult a védőjétől. A cornerek fogják a szélső elkapókat, míg a free safety a gyenge oldali második emberen áll és a strong safety az erős oldali második emberen áll. A második ember nem feltétlen elkapó, lehet tight end és futó is, ez a támadó felállástól függ. Ennyire tiszta emberfogást csak különleges szituációkban (pl. goal line szituáció) alkalmaznak. 
 
cover0

A 0-ás előnye:

Az emberfogás miatt elvileg nincs olyan, hogy elváltás, mivel mindenkinek csak egy támadóra kell figyelnie, a sajátjára, mindegy merre fut, cask követni kell. Ilyen sémánál minden elkapásra jogosult támadónak van védő párja, senki nincs őrizetlenül, így a Dline és a linebackerek mehetnek pass rushra, akár 5-6 ember is megkergetheti az irányítót.

A 0-ás hátránya:

Amit korábban is említettem, az a legnagyobb hátránya ennek a felállásnak. Nincs senki hátul, hogy biztosítani tudjon, tehát ha egy támadónak sikerül leráznia magáról a védőjét, akkor senki nincs aki az útjába tudjon állni és nagy valószínűséggel TD lesz a játék vége. A másik ami gondot okozhat, ha az elkapók keresztezik egymás route-jait, mert ilyenkor a két védő akadályozhatja egymást és máris egy vagy két támadó szabadon maradhat. TD.

Ki hogy áll fel a 0-ás védekezésnél:

A két corner emberezésnél alapvetően az elkapók belső vállával szemben áll fel, a man coverage típusától függően 0-2 yard (press man) vagy 5-7 yard (off man) távolságra. A sfatey-knél azt kell figyelni, hogy milyen poszton álló játékosokat kell levédekezniük. Ha szintén elkapókkal szemben állnak fel, akkor nekik is a belső váll a kiindulási pont, ha azonban futó vagy tight end az emberük, akkor a külső vállal szemben kell helyet foglalni. Ahogy korábban is írtam motion esetén a védő követi a támadóját.

1-es védekezés:

1-es védekezésnél a cornerek és a strong safety is emberezik, míg a free safety hátul marad biztosítani a mélységi területeken. Mondhatjuk, hogy ez a séma az fő emberfogási séma, legtöbb esetben az 1-est veszik elő, ha emberezni akarnak a csapatok. Felmerülhet a kérdés, hogy mi van, ha itt is mondjuk 4 elkapásra jogosult játékos áll a pályán, akkor csak 3 van őrizet alatt? Természetesen nem. 1-es esetén a will (gyenge oldali szélső LB) lép ki a gyenge oldali második emberre. Ha pedig egy oldalon 3 elkapó van (biztosan az lesz az erős oldal), akkor a sam (erős oldali szélső LB) fog kilépni az emberre. És ne felejtsük el, hogy a középső LB-ket is be lehet fogni, hogy a futókat figyeljék (mint ahogy a képen is látható).

cover1 

 

Az 1-es előnye:

Nagyban hasonlít a 0-ás előnyeihez, azzal a különbséggel, hogy itt a hátsó biztosító ember is adott, tehát minimális megingás még beleférhet, ha a free safety képes nagy területet bejátszani (pl. Devin McCourty a Patsnél). És a free safety jóvoltából itt lehetőség van a legjobb elkapó kettőzésére is. 5 fős pass rush itt is belefér, tehát ez is egy erősebb pass rushra nagyon alkalmas felállás.

Az 1-es hátránya:

Természetesen itt is nagy a hasonlóság a 0-ással, tehát sok bizonytalankodási lehetőség nem áll a védő rendelkezésére, valamint a kereszt route-okkal ugyanúgy össze lehet akasztani a védőket. Egy új hátrány azonban feltűnik, ugyanis ha nem egy safety van az elkapón vagy tight enden vagy futón, akkor (bár mostanában egyre atletikusabbak a LB-ek) sebességbeli hátrányban lesznek a linebackerek a támadókkal szemben. Ha a free safety nem képes nagy területet bejátszani, akkor a pálya széle felé dobott mélységi passzok is veszélyessé válhatnak, főleg, ha a corner lassabb az elkapójánál vagy jelentős a magasságbeli különbség.

Ki hogy áll fel az 1-es védekezésnél:

A cornerek és a strong safety ugyanúgy, mint a 0-ásnál, a szélső linebacker elkapónál belső vállal szemben, míg futó/TE esetén külső váll. A középső liebackerek pozíciójuknál fogva a belső oldalán fognak felállni a támadónak. A free safety a pálya közepén áll fel, kb 12-13 yardra a LOS-től és snap után azonnal lép hátra, hogy a lehető legjobban beláthassa a pályát.

2-es védekezés, emberezéssel kombinálva:

Ahogy azt a zónázásnál már említettem, sok csapat előszeretettel alkalmazza a cover 2 man felállást. Ez egy hibrid séma, mivel (alapesetben) a két safety védi a hátsó részét a pályának, ahogy az egy normál cover 2-nél is megszokott, de itt a cornerek, valamint adott esetben a szélső linebackerek embereznek az elkapásra jogosult játékosokon. 

 
cover2man

A cover 2 man előnye:

A legnagyobb pozitívuma, hogy itt már kettő ember védekezik a hátsó pályarészen, tehát ha a játékostársak elöl valamint elnéznek, akkor sokkal könnyebb besegíteni, nem kell akkor területet bejátszani hátul sem. Mivel két ember figyel, így a futásokra is jól fel lehet érni. És szintén a két mélységi védő miatt, itt már két elkapót is lehet duplázni.

A cover 2 man hátránya:

Bár a pálya mélyságben is védve van,két szabadon mozgó ember által, mégis elő fog jönni a cover 2 legnagyobb baja, mégpedig a hole és a deep középső részének a támadhatósága. Persze nem olyan mértékben, mint egy sima 2-esnél, hiszen elvileg ott az emberező CB/LB, de erre is érdemes lehet odafigyelni, mivel egy post route-tal és egy kis szerencsével, az elkapó ismét benn találja magát a pálya közepén egyedül.

Ki hogy áll fel a cover 2 man-nél:

Hátul a két safety a két hash-nél helyezkedik el 10-12 yardra a LOS-től és a snap pillanatában hátra lépnek, levédve a mélységi területet 15 yardtól hátra. Az emberező játékosok itt ismét az elkapók belső vállánál állnak, hiszen nem akarják a támadókat beengedni a pálya hátsó-középső részére. Ha egy szélső LB egy tight enden védekezik, akkor felállhat headup-ba (vagyis szemtől szemben a TE-el).


Az újhullám:

Erről most csak érintőlegesen fogok szót ejteni, de nem mehetünk el melletük csak úgy. A mostani pass happy amerikai foci világban a védelmek igyekeznek megfelelő taktikát kitalálni és alkalmazni. A két “újdonság” e téren a nickel és a dime felállások. Ezeknél a sémáknál a defensive backek számát növelik, ezzel is még jobban levédve a passz sávokat. Ha egy csapatnak jól passzoló irányítója van és 3-4-5 jó elkapója, akkor ellenük valószínűleg valamelyik sémát fogják alkalmazni a védők. Érdekes lesz nézni november elején a Denver elleni derbit, valószínű Belichick mesterék sokszor fogják ezeket a speciális felállásokat alkalmazni.
Legnagyobb gyengéjük természetesen a futás elleni védelem, mivel itt tényleg nagyon kevés ember marad elöl, valamint ilyen felállások esetén a pass rush sem jöhet szóba túl gyakran, pláne nem 4-6 emberes.

Nickel:

Nickel esetén a 4-2-5 vagy 3-3-5 variáció jöhet szóba. Akárhogy is nézzük a lényege, hogy a védekező csapat beáldoz egy linebackert és behoz helyette egy nickelbacket, aki általában egy cornerback.

 
nickel
 
Dime:

Ez a totális passz elleni védelem, itt ugyanis nem egy, hanem rögtön 2 LB-t vagy Dline-t fognak beáldozni, csak, hogy több corner legyen a pályán. Tehát itt a 4-1-6 vagy 3-2-6 variációk jöhetnek szóba. 2010-ben a Giants, hatodik embernek nem egy cornert hanem egy safety-t hozott be, emiatt azt a felállást el is nevezték Giants-dime-nak. 
 
dime 
 

Tulajdonságok:

Itt sem fogunk minden részletre kiterjedően belemenni kinek milyen tulajdonságra van szüksége a különböző védelmi sémákhoz. Egyrészt ha már idáig eljutottál, akkor gratulálok, kitartó vagy, másrészt nem vagyok annyira profi, hogy hiba nélkül le tudjam írni. Ettől független egy-két különbséget fel lehet fedezni és ezekről lesz pár sor.

Zóna: 

Mivel a védő itt egy saját területet kap levédekezni, ezért első körben nagyon kell éreznie azt. Tudnia kell, hogy mettől meddig tart a saját zóna határa és látnia kell, ha az ember kifut belőle. Ilyen esetben pedig kommunikálnia kell a többiekkel is, felhivni a figyelmet rá, hogy valaki érkezik az ő zónájukba. Ha valaki jó open field tackle-ben, azaz nagy üres területen is jól megy neki az ütközés, az szintén nem hátrány, valószínüleg sok ilyenbe fog belefutni. Át kell látnia legalább a pályának azt a felét, ahol ő van (corner esetén) vagy a teljes pályát (safety esetén), mivel nem csak a kifutó embereket, de a zónájába tartókat is meg kell látnia.

Man:

Itt az ember lehet egy picit csőlátású, mivel nem kell másra figyelnie (ez most erősen le van így egyszerüsítve) csak a saját emberére. Mivel szorosan az emberén van, ezért az open-field tackle nem annyira szükséges, de ütköznie akkor is jól kell tudnia. nehogy lecsússzon a labdásról, mivel akkor szabad az út a gólterületre. Ide nagyon jó irányváltási képesség kell, hiszen le kell követnie a támadó minden mozgását és kicsit merevebb csípővel már nem annyira fordulékony. Emberezésnél a magasabb cornerek lehetnek picit hátrányban, mivel magasabban van a súlypontjuk és így könnyebben kibillenhetnek az egyensúlyukból.

Press man:

A nagyobb darab cornerekkel szeretik játszatni ezt. Nekik megvan az testi erejük, hogy 5 yardon belül sikeresen jam-eljék meg az emberüket. A jam-elésnek annyi a feladata, hogy az elkapót vagy tight endet már a route kezdeti szakaszán megakasszák, kibillentsék az egyesúlyukból ezáltal véve ki őt a megcélozható játékosok csoportjából. Nem mindenki, de a nagyobb press-man specifikus cornerek (mint pl Brandon Browner) nehezen tudnak egy igazán gyors elkapóval lépést tartani, mivel annyira nem gyorsak. Nekik az erejük és a hosszúságuk a legnagyobb fegyverük. Emiatt igaz az is, hogy ha egy lépéssel le is vannak maradva, akkor is oda tudnak érni a labdára, mert hosszú a kezük.


Nos, mindenkinek köszönöm, aki elolvasta eme hosszú írást. Nagyon bízom benne, hogy sokaknak tudtam ezzel kicsit (vagy nagyon) tágítani az amerikai football tudását és a hétvégtől kezdve már jobban fogják érteni, ha a különböző felállásokról beszélgetünk. Minden kommentet szívesen várok.