Mivel most egy ingerszegény időszak következik a Patriotsnál a tábor kezdetéig, így végignézzük a posztokat, hogyan állunk a mélységet tekintve és mi várható a keretszűkítésig. Első körben az irányítókat vesszük szemügyre és vizsgáljuk meg a lehetőségeket.
Ki lesz a kezdő?
A draft után kétféle nézőpont uralkodott a kezdő szerepét tekintve, ami adott egy nagyon jó alapot a messiásként várt újonc fejlesztésével kapcsolatban.
Az első forgatókönyv szerint a veterán Jacoby Brissett kapja majd meg a stafétát, aki jól ismeri Alex van Pelt rendszerét és abban nagyon jól is nézett ki legutóbb, ezzel időt adva Drake Maye integrálódásának. Az ő idehozatala egy olyan kényelmes helyzetet eredményezett, ami a mentális terhet is levette az újonc válláról ezzel a kezdő státusszal kapcsolatban. Nem mintha nem bírta volna el, de azért mégis könnyebb úgy nekiállni a feladatnak, hogy ha valami félremegy, akkor sem lesz baj a csapattal.
A másik forgatókönyv az 1/3-ra kiválasztott újonc kezdését vizionálta, mert általában az ilyen helyen kiválasztott srácok nem szoktak padozni. Pláne, ha a mi fiunkat jobbnak véljük, mint Jayden Daniels, aki kezdeni fog Washingtonban. És valljuk be, amilyen információkat összeszedtünk Maye esetében, meglepő lenne, ha nem győzne le egy olyan veteránt, aki elit backupnak számít, de kezdőként nem tartozik a középmezőnyhöz sem.
Ez nem ugyanaz a helyzet mint tavaly!
Sokan féltették ettől a szereptől az ifjú titánt, nehogy Mac Jones sorsára jusson. Mivel a két játékos helyzete egyáltalán nem ugyanolyan, így ez a félelem sem megalapozott. Jones első évében, amikor egy bejáratott rendszerbe kellett beilleszteni őt, legyőzte Newtont és az év újonca címért volt versenyben Josh McDaniels mentorálása alatt.
Aki abszolút rá szabta a playbookot és a játékhívásokkal is támogatta őt. Tehát Mac Jones első éve jó példa arra, hogy Maye is bátran a kezdőbe rakható, hiszen nála jóval szerényebb képességű játékos is kiváló első évet hozott le.
Ami utána történt vele, az meg már történelem.
Nem volt érdemi faledző a csapatnál, sem támadószakember. Bill Belichcik kitalált valamit a támadóknak, amiről úgy vélte le tudnak oktatni az általa hiteles edzők. De első évükre az edzőknek lett ez nagy falat, hozzáértés híján. Majd Bill O'Brien érkezésével a rendszerről is kiderült, hogy nem NFL kompatibilis. A támadófal kapcsán Patricia és Belichick elvei köszöntek vissza, félredobták a Scarnecchia által kitaposott utat. Láttuk az év első felében ez mihez vezetett. Szezon végére kénytelenek voltak visszatalálni "Scar" alapjaihoz, és egyből javultak is a játékosok egyéni teljesítményben és csapatszinten is.
Szóval teljesen más a Jones bukás és a Maye kezdés helyzete, amit természetesen egy más szintre emel a két játékosok közti mentális különbség és potenciál is. Eleve a plafonja az egekben van, korszakos zseni is lehet belőle, emellett van egy QB barát OC, akinek számos hozzáértő, a pozíciójában már bizonyító segítője van. Adott egy NFL kompatibilis és QB barát rendszer, ami legutóbb a Browsnál mutatta meg, hogy gyakorlatilag bármelyik irányítóval működőképes. Négy QB is sikeresen szállt be és villámgyorsan adaptálódott a systembe.
Ezeket így egybevetve nyugodtan kijelenthetjük, ha Drake Maye az a játékos, akinek draftoltuk, akkor szeptemberre senkiben nem maradhat kérdés, hogy ki lesz a csapat kezdő irányítója.
Tudom, itt lehet sorolni Mahomes és Rodgers példákat, hogy miért jó padozni a karrier elején, de mindkettő előtt franchise QB és kész, egy playoff runra esélyes roster volt. Ott az eredmény fontosabb volt, mint az, hogy bármelyik is kezdő legyen. Ráadásul a Packersnél Love is ugyanúgy kiülte a maga idejét. Ezt a fonalat vette fel, az ott pallérozód Eliot Wolf is, aki pontosan ezt a komfortot akarta megadni a csapatnak, az újoncnak és a stábnak is Brissett megszerzésével.
Hatalmas piros pont neki, mert egy ilyen indítás után, már látható mennyire fontos számára, hogy az irányító komfortosan érezze magát. Ezt Mac Jones az utolsó két évében egyáltalán nem kapta meg, így bízom benne érthető, hogy a két szituáció összehasonlíthatatlan.
Az első edzések
Van Pelték tartották magukat a fentebb vázolt elvhez és az OTA alatt a Brissett, Zappe, Maye, Milton sorrendben kapták a feladatokat az irányítók. Beszédes volt, hogy mennyire visszafogott a két fiatal terhelése és láthatóvá vált, hogy a tökéletes alapok lerakása sokkal fontosabb, mint a rohanás és a hype magával ragadása.
Ez nem csoda, hiszen az új OC más alapállást vár el, ezért ennek az elsajátítása fontosabb volt, mint az hogy 4 vagy 12 csapatfeladatot kapnak az ifjak, és jól mutatta mennyire aprólékosan össze van rakva a terv velük kapcsolatban. Mivel Maye megszállottként dolgozott a pályán és azon kívül is, így nagyon gyorsan több terhet kapott a gyakorlatok terén. Pár napon belül előzte a tavaly év végi kezdőt, aki így már csak harmadik lett a sorban. Zappe helyzete amúgy is kakukktojás, hiszen felépítésben és skillek terén is kilóg a másik három közül. Ráadásul nehezen boldogul az új rendszer és alapállás követelményeivel, ami többször látható frusztrációban teljesedett ki a videók alapján.
Play fake > step up > slide away from pressure and throw on the run (this was Zappe’s first miss of the period) pic.twitter.com/2x6TZMR5vq
— Taylor Kyles (@tkyles39) May 20, 2024
Sokan benne látták a megoldást még a Zappe fever idején, de hamar kiderült, hogy a képességek limitáltak és egy backupnál nem nagyon lehet több belőle. Az új HC Jerod Mayo azt mondta, hogy a táborig három irányító marad csak a rosteren. Ezt azonban a napokban felülírta és mind a négyet visszük magunkkal, így Bailey még egy darabig velünk marad.
Ebben leginkább akkor lett volna ráció, ha Maye nem halad jól, emiatt Brissett tűnik a kezdőnek, mögötte pedig Zappe lett volna a csere, aki egy sérülés esetén pályára rakható. Mivel ez megdőlt és Maye már egyértelműen Zappe előtt van a rangsorban, így utóbbi maradása inkább annak tudható be, hogy jelenleg semmi csereértéke nincs. Ingyen meg minek raknánk ki?
A negyedik QB Joe Milton egyértelműen projekt játékos, és így is van kezelve. Neki évek kellenek amire odaér, amit beleláttak a kiválasztásánál, így ő itt mindig a sor végén fog állni, és hacsak nem mutat teljesen homály dolgokat, akkor a csapat tagja marad 1-2 évig biztosan. Ez persze lehet a gyakorló osztag is, nem feltétlenül az 53-ra kell gondolni.
Az OTA, de leginkább a Minicamp alatt egyre jobban kirajzolódott ez a folyamat, és a zárónapokra eljutottunk oda, amit Mayo mindig is hangsúlyozott, hogy ha Maye kiérdemli, akkor nagyobb szerepet fog kapni. Nos, kiérdemelte. Hiszen az utolsó napra snapek mennyiségében megelőzte Brissettet, ráadásul a pontosságot tekintve is kiemelkedett a többiek közül az OTA és Minicamp feladatokat figyelembe véve.
Drake Maye was impressive this spring. Here are Patriots QB stats from team drills. I also compare Maye to other Patriots rookie QBs from the past.
Check it out https://t.co/ceNZj1l2La pic.twitter.com/wPNkhRQ7ZK— Mark Daniels (@ByMarkDaniels) June 17, 2024
Nem történt meglepetés, pontosan azt kapjuk tőle, ami várható volt egy ilyen hozzáállással és tehetséggel rendelkező srác esetében. Napról-napra fejlődik, és ez szemre is látványos dolgokat eredményez az edzések alatt. Kiemelkedő a vezetői képessége is, igazi leaderként viselkedik, nem csak az újoncokat, hanem a veteránokat is vezeti, tüzeli a gyakorlatok között. Kicsit talán megnyugodhatnak a tamáskodók is, hogy jó lóra tettünk és jól is halad a fejlesztése.
Ebben nagy szerepe van az edzői stábnak, ahol nem csak Van Pelt nevét kell megemlíteni, hanem TC McCartney, Bob McAdoo és Evan Rothstein is elévülhetetlen érdemekkel rendelkezik ebben. Mindenkinek megvan a saját szerepe, és mindenki érti is a dolgát. Ráadásul a rendszer is abszolút fekszik az újoncnak, aki falja és habzsolja az új dolgokat és teljesen egy hullámhosszon van az edzőivel, akikben vakon megbízhat, és meg is bízik. Jelentős előrelépés ez a tavalyi helyzethez képest.
Az optimális QB Room
Az edzők mellett Jacoby Brissett szerepe az, ami még mindenképpen kiemelendő, aki nem fog hisztizni ha nem ő lesz a kezdő. Mentornak jött és az első naptól kezdve úgy is viselkedik a fiatal tehetségekkel. Üzenetet ír nekik, érdeklődik hogy dolgoztak fel egy-egy szituációt, minden játékelemmel kapcsolatban segíti őket és mindig ott van nekik támaszként. Maye pedig nem rest kérdezni, ha elakadna. Igazán jó duót alkotnak, és egy nagyon egészséges QB roomot sikerült kialakítani pár hét alatt. Idejét nem tudjuk mikor volt ilyen utoljára mifelénk.
Korábban már írtam róla, hogy Stroud hasonló mankókat kapott amikor bekerült a ligába. Egy jó OC-t, egy működő rendszert, egy veterán QB-t (Keenum) aki nem bánta, ha nem ő a kezdő, valamint egy fejlesztésre váró fiatalt (Mills), aki egy évet már kezdett is, de abban kiderült, hogy backupnál nem több. ezért pontosan tudta hol a helye a hierarchiában és mindenben segítette Stroud integrálódását. Ez a három fickó annyira jóban lett egymással, hogy edzéseken kívül is összejártak, együtt mentek kajálni, kikapcsolódni, egymást meglátogatták az otthonaikban és mindenhol a fociról beszéltek. Nem csoda, hogy a Texans és a fiatal irányítójuk olyan évet zárt amilyet.
Egy ilyen az irányítószobának a harmóniáját hiányoltam tavaly, és ezt róttam fel BB vezette stábnak is. Már csak olvasásra is más mentális körülmények vannak a szereplők között, a fejlődési ívük pedig nem véletlenül a két végletben csúcsosodott ki.
Mi ugye egy Jones, Zappe, Cunningham trióval mentünk, és utóbbit elkapóként edzettük az év nagy részében. Nálunk nem beszéltek egymással az irányítók és a kezdőt akarták mindketten. Nem volt backup, nem volt támasz, mindenki magányosan próbált érvényesülni egy alkalmatlan stábbal megtámogatva.
Ehhez képest, most nagyon is fényes a jövő és hamar változott a kilátástalan kép.
Tom Brady útmutatása
A GOAT is gyakran találkozik az ifjú reménységünkkel, és elmondta hogy mindent úgy tapasztalt vele kapcsolatban, ahogy azt híresztelték. A legenda emelte ki egy kérdésre, hogy:
"nem az a lényeg, hogy hol tartasz 22 éves korodban, hanem az, hogy kivel vagy 22 évesen.
Ki inspirál naponta, kivel dolgozol együtt, hogy jobb legyél. Ki fejleszt téged?"
És ezt a Brady féle gondolkodást vallja Jerod Mayo és AlexVan Pelt is, emiatt mindent megadnak Drake Maye számára, hogy kiteljesedhessen. A fenti Mark Daniels statisztika jól mutatja, hogy a kezdeti pár snapes feladatmennyiségből hova jutott az OTA végére Drake Maye! És ebben a vele dolgozóknak is jár a kalaplengetés. Brady kifejezetten szerencsés volt ebből a szempontból, hiszen a korszakot meghatározó támadóedzőkkel dolgozhatott együtt.
A végére kis adalék, hogy miért lesz más a megítélése a támadóknak, mint a tavalyi volt:
A vörös zónában tett látogatások száma 100 alatt maradt a Patriots esetében 2023-ban. Egészen pontosan 88 alkalommal jutottunk el oda a csapat. A Jets volt a második leggyengébb, nekik 110 jött össze, míg a Giants 117 alkalommal járt ott. A lista élén 200 feletti mennyiséggel áll a Cowboys és a Packers található. Egészen drasztikus különbség és egészen döbbenetes diszfunkcionalitás vezetett ehhez a történelmien csúfos támadóstatisztikához. Kijelenthetjük bármi is jön, ennél csak jobb lehet.
Összegezve mi történt eddig és mi várható szeptemberig a poszton
Maye lehengerlően alkalmazkodott a profi játék sebességéhez és szemet gyönyörködtető dobásokat hajtott végre, folyamatosan fejlődött és lenyűgöző hozzáállással rendelkezik. Már most megvillantotta a benne rejlő tehetséget és potenciált, de még jó eséllyel Brissett mögött kezdi meg a TC-t, hiszen a veterán rutinja nagyon kell az első napokban a megfiatalított támadósor élére.
Augusztus közepére viszont már az újoncnak olyan helyzetbe kell hoznia magát, hogy a TC harmadik hetére reális legyen az előzési lehetősége, és a stáb úgy számoljon, hogy vele futunk ki az első héten a pályára. Én ebben nem kételkedem, mert ez a fiú vezérnek született, minden szempontból készen fog állni arra, hogy vezesse a csapatát és ne csak gyakorlás, hanem éles helyzetekben is megmérettessen. Ne feledjük Peyton Manning borzalmas első évet hozott karrierje szempontjából, de Josh Allen is megszenvedte a maga idejét. Mindkettő esetében elmondható, hogy azok az ott elkövetett hibák, nagyban segítették a karrierjük előrehaladását és anélkül nem feltétlenül tartottak volna ott a későbbi éveikben.
Maye esetében sem kell félni a hibától, nem egy tökéletes hibátlan srácot hoztunk, hanem egy mérhetetlen potenciállal megáldott játékost, aki éles helyzetekből tud a legtöbbet profitálni.
Brissett egy megnyugtató tartalék szerepét tölti majd be, aki minden héten tökéletesen segít felkészülni az ifjoncnak. Egyengeti az útját és javítják közösen a hibáit. Ha pedig úgy alakulna, hogy ő kezd a szezon elején, akkor is jó kezekben lesz a csapat arra a pár hétre, amíg bedobják az újoncot a mély vízbe. Nálam most ez nem 50-50% esély, hanem mondjuk olyan 90-10 Maye javára.
Bailey Zappe a csapatban maradásért harcolt, de majd olvashatjátok a többi posztnál a későbbiekben, hogy mennyire kell a rosterhely másik egységekben, így a három QB a rosteren most soknak tűnik elsőre. Pláne, mert a fenti két irányító miatt Zappe szinte sose kerülhetne pályára. Nagyon max a sérülések esetére beírt tartalék szerepét töltheti be. De amennyiben Milton is tartja a fejlődési ívét, akkor ez is veszélybe kerülhet.
Az elmúlt évekhez képest, most el vagyunk kényeztetve az irányítók láttán, így bizakodva várhatjuk az idényt. És nem mondom, hogy a stáb a Belichick, Scarnecchia, Weis, Crennel, Seely ötös szintjén áll vagy biztosan elérné ezt a potenciált, de annak idején ők is együtt reformálták meg a saját egységeik filozófiáját, amire most is van lehetőség az új banda által.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Hozzászólás
Köszönjük az áttekintést és a QB room helyzetelemzését!
Mindannyian reménykedünk, hogy a már most láthatóan jobb körülménycsomag meghozz a tényleges eredményt is, és lesz megint olyan játékunk, amiért jó lesz meccset nézni. :)
A QB room hangulathoz: én azt még most sem tudom értelmezni, hogy BB fél évig nem is szólt Mac Joneshoz - márpedig ezt többen megerősítették. Ez valami olyan, amit én a sok éves vezetői gyakorlatom után egyszerűen képtelen vagyok elfogadni. Nem beszélek a csapat vezető pozícióját betöltő játékosommal? Aki az ÉN EMBEREM?? Pláne egy 20+ éves fiatal sráccal, aki még a helyét keresi a világban, ez végtelenül romboló lehetett. Ott szerintem BB-ben is nagyon félrement valami, nekem ez az ő teljes feladását mutatja. Én itt billentem át arra a véleményre, hogy valóban jobb, hogy nem maradt itt, bármennyire is tiszteltem és szerettem őt.
Emlékeim szerint volt itt egy olyan infó, hogy már nyáron el akarta cserélni, de Kraft nem engedte. Főnökként milyen jó lehet olyannal dolgozni, akit nem akarsz...
Hát a vezetői sors ilyen - nem mindig csúcsemberekkel dolgozol, de ettől még azok is a tieid. Felelős vagy értük. Én végtelenül arrogánsnak és helytelennek gondolom azt, mit az Öreg művelt, pláne BB "mindentacsapatért" filozófiájával összevetve. Az emberi oldalát meg ne is említsük, az simán bunkóság. Persze ez csak egy vélemény. :)
Nyilván a te álláspontodat is értem, csak az öreg nem ehhez szokott. Ha ő azt mondta, hogy valaki nem kell, akkor eladták. Még TB volt ahol vétózott az öreg, de az tényleg egy nagyon speciális helyzet volt. Itt azért én továbbra is vakarom a fejem, hogy miért is kellett Mekit megtartani, ha az öreg nem akarta. Azért egy NFL-ben egy tényleg full kicseszés az edzővel!
Tehát egy HC megsértődik és inkább kiszúr az egész csapattal az oké? Azért itt a tulajok pénze van benne a buliban, a HC meg kapott egy 20 millás csekket. Ennyi erővel akár jól is végezhette volna a dolgát a béréért nem? De ha szerinted 20 millióért joga van megsértődni és az egész évet csapatszinten lehúzni a klotyón, vagy egy karriert tönkretenni kicsinyes sértődésből, akkor más elveket vallunk..
Bradyt se akarta, szóval nem ez volt az első ilyen döntés. Ez nem magyarázza a bizonyítványt, hiszen ha valaki profi, akkor a körülmények ellenére is MEGPRÓBÁLJA kihozni belőle legtöbbet, mert FELELŐS egy szervezetért és abban mindenkiért.
NA ő ezek szerint nem próbálta meg a maximumot és ezzel kiszúrt a többi játékossal is. De azért do your job a jelmondat..
Vagy megpróbálta, és amit láttunk az volt a maximum, és emiatt akarta volna már előbb elcserélni a kétbalkezeshülyegyereket . Azért azt reméljük, Kraft-nak vannak jó ötletei is. ez nem az volt...
Na most akkor újra és a hater mentalitástól lépj hátrébb kérlek..
MJ első évében elit újonc QB teljesítményt adott le, egy rá szabott rendszerben és rá szabott playcall mellett.
Utána jött az a rendszer, amiben egyetlen Pats QB sem volt jó az időszak alatt tartósan, amiben a fal ellehetetlenítette a játékukat, így a teljesítményük nagymértékben múlott a rendszeren, ahogy MJ első évében is.
A hiányosságait a szurkolók is tudták, nem kell NFL szakinak lenni hozzá. Komfort kell neki, pass protection, mert a nyomásra rosszul reagál. Nem történt meglepetés, a liga történetének, nem csak a tavalyi évnek, hanem amióta van NFL stat a falra, legrosszabb teljesítményét raktuk fel a pályára. Mindezt egy olyan QB előtt produkáltuk, aki háklis a nyomásra. Nem véletlenül írták, hogy jobb irányítók is szarul néztek volna ki. Nem ennyire mint Jones, de árnyéka lett volna bárki önmagának.
Szóval ha BB tudta hogy ebben a rendszerben ennyi van Jonesban, akkor nem igazán értem miért erőltette a rendszert, ami az egész csapatot és benne egyénileg minden támadót kilátástalan helyzetbe hozta?
Ha meg az első évét észrevette Jonesnak, hogy mikor játszik jól, akkor lehetett volna akár arra is építeni. És ha nem lett volna Jones újonc éve ilyen amilyen, akkor hajlandó lennék elfogadni ezt a hater látásmódot, de ugye van 1 értelmes rendszerben eltöltött év amikor jó volt, meg van 2 vállalhatatlan rendszerben eltöltött, amikor szinte minden más támadójátékos rosszabb lett mint volt előtte bármikor is.
Ettől még senki nem állítja, hogy Jonesban hatalmas upside volt, csak annyi van, hogy azt sem sikerült kihozni belőle, ami benne volt. És ez nem Jones hibája bármennyire is utálod őt.
Ez nem vagy-vagy kérdés. Vannak teljesítmények, adatok, kontextusok. Ez nem hitbeli kérdés, mint ahogy te megközelíted.
Hát szerintem meg nagyon korai bármit is mondani Maye-röl. Eddig csak az OTA-kon és a Minicampen vagyunk tul. Majd ha az edzötábor során full felszerelésben ráengedik a teljes védelmet, akkor majd meglátjuk. (Meg a falat is elötte)
A fejlődési folyamat a lényeg, hiszen senki nem állít olyat a szakírók közül, akik az edzésen élesben látják a mozdulatait, hogy már most GOAT lenne a srác.
Annyi a megállapítás, hogy gyorsan fejlődik, a hibákat azonnal javítja, mérhetetlenül sok melót tesz bele, aminek van is eredménye.
Ezt lehet jelenleg értékelni és ez a fontos egyedül, hogy Maye hogy fejlődik. Ezek most rövidnadrágos edzések, nem lehet levonni olyan következtetéseket, amik meccskörülmények. De ettől még zajlik egy folyamat nála, amit lehet és kell is értékelni.
Látható a mechanikája,a lábmunkája, dobómozdulata, a leadership terén való kibontakozás és napról-napra való fejlődés. Emiatt aggódtak az emberek, hogy nem fog készen állni szeptemberre. Most meg úgy fest ő lehet a kezdő az első héten. De ahogy a cikkben is van, ez majd augusztus második felében fog eldőlni, addigra kell odaérnie az úton..
Én egyszerűen ezt a "banda" szót nem bírom elfogadni. Nekem ez alapvetően negatív szó. De hát ez legyen az én bajom... :)
Nálam ebben az esetben az egységet jelenti, ahol ugyanaz a cél, ugyanaz az elköteleződés van egymás felé. Lojalitás és közös érdekek mentén, nincs széthúzás, egy homogén közösség, ezért álltak össze.
Leginkább a zenekari bandára hajaz a meghatározásom most, ahol egy nagyszerű végtermék előállítása a cél és ehhez minden tagnak hozzá kell tennie a magáét magas fokon. De baráti társaságokra is szoktam használni, ezért pl a Pál utcai fiúk is egy banda volt nekem.
De ez a szép a magyar nyelvben, hogy jelenthet ugyanaz a szó teljesen más kicsengést is.
Itt pl ez írják róla:
banda szó jelentése
A 'banda' szó a magyar nyelvben egy csoportot vagy társaságot jelent, amelynek tagjai általában hasonló érdeklődési körrel és világnézettel rendelkeznek. A banda lehet baráti társaság, zenekar, bűnözői csoport vagy akár sportcsapat is.
Igaz, zenekarok esetén teljesen legit a pozitív jelentése. Sportcsapatra kevésbé szokásos talán, de ez alapján simán jó végül is.
Én nem várom egyből a kezdőbe Maye-t - de nem feltétlenül a saját teljesítménye miatt. Az első négy héten három olyan D-vel találkozunk, ahol elit/elit közeli pass defense volt tavaly. Jelenleg nincs kezdő kaliberű LT-je a csapatnak (bízzunk persze az átképzések sikerességében, de a puding próbája az evés). Ebből az egyenletből nekem az jön ki, hogy az elején akárki is a QB, több időt fog a hátán tölteni, mint a lábán, és nem biztos, hogy kitenném ennek az újoncot.
Tavaly a Dolphins se volt rossz a passz védekezésben, idén meglátjuk mi lesz, de én az 5-6. forduló környékén tenném először Maye-t a kezdőbe.
Ilyen alapon egyik QB-t se tegyék a kezdőbe a top3 közül, mert a sorsolás határozná meg ezt.
Pont az adhat egy katalizátor funkciót, hogy ilyen minőségű D ellen kell fejlődnie hétről-hétre. Ne felejtsük el, hogy nincs győzelmi kényszer sem rajta sem a csapaton. Ez egy abszolút olyan év, ahol a fejlesztés van a fókuszban. Persze ettől lehet akár jó évünk is, de ez most másodlagos Maye esetében.
Pont ezért hoztam Allen vagy Manning példáját, ahol ugyanúgy mindegy volt a csapat első éves teljesítménye a nagyobb képet tekintve, és kizárólag az egyéni fejlődés volt a fontos a QB esetében. Márpedig a padról azt nehezen lehet megtenni egy olyan játékos esetében, aki egyből le tudja reagálni, hogy mi történt az előző playben és képes egyből javítani azt a következőben. Ez nem azt jelenti, hogy abban már tökéletes lesz, hanem hogy fejlődni fog és jobban olvas, gyorsabban reagál, máshogy dönt.
Pusztán a fal miatt eldobni hónapokat megint nem egy legit indok, hiszen nem kell babusgatni és a személyisége se olyan, hogy megrettenne a feladattól. Ráadásul a stáb eddig is megmutatta, hogy a QB komfortja fontos neki, tehát nem fognak olyan playbookkal érkezni Maye első heteiben, ahol neki meg kellene váltani a világot. Egyértelműen kirajzolódott minden eddigi döntésükből, hogy ez a csapat hosszabb távra készül és nem az első hetekben kell villantani feltétlenül.
Viszont az ezeken a meccseken szerezhető tapasztalat az nagyon fontos a fejlődésben.
Maye kezdését egyetlen dolog fogja meghatározni, méghozzá az, hogy ő hol tart a saját útján. Ha elérte azt a pontot, ahol kezdeni tud, akkor nincs olyan valid indok amivel le kellene ültetni őt egy értelmes stáb esetében.
A külső szempontokat ne keverjük bele, az ellenfél, a fal állapota, azok függetlenek Maye készenléti állapotától. Ilyen alapon egyetlen fr.QB se kezdjen mert péppé verik. És mint láttuk többször, péppé is verték őket a domináns védőfalak. Mégse haltak bele. Ha Maye készen áll, technikailag és mentálisan, akkor kezdenie kell, mint bárki másnak.
Luck rossz példa, mert őt sem az első hónapjaiban szedték úgy szét, hogy a karrierje veszélybe került. És ha kiüli az első évét, akkor is véges a karrierje, mert az a playbook és playcall meg Luck mentalitása sajnos ezt borítékolta előre.
Nálunk Van Pelt rendszere Flacco mellett 3 másik irányítóval is működött a Brownsnál, és ez fontosabb lesz, mint a fal állapota vagy a QB mobilitása, rutinja. Pont abból fakad a komfort, hogy az irányítóra szabja a játékokat és a hívást is.
Értem amúgy a félelmeket, csak nem jó kontextusból építitek fel a gondolatmenetet. És önmagában ez érthető is lenne, de mivel kb mindegy az eredmény a meccsen, a rendszerek kiépítése,fejlődése az egyéni fejlesztés a fontos szempont, így felesleges hónapokat kidobni az ablakon. A fal miatt aggódni megint egy merev gondolat, hiszen abból indul amit az elmúlt 2 évben láttunk. De ez lényegtelen, mert új séma lesz a falban, hozzáértő edzők oktatják le a dolgokat, harmóniában lesz a fal munkája a hívásokkal, és a QB komfortja is szempont a faltól kért szerepekben. Nem véletlenül lógtunk le a térképről az OL rangsorokban. NEm az van, hogy minden más egység is tud ennyire kutyaütő lenni. Csak mi lógtunk ki ennyire, mert a BB által kért dolgok nem működtek, MP pedig nem is tudta ezt leoktatni. Minden más csapat (kivéve a Giants, ahol 4 kezdő és 3 backup is sérült volt egy időben) 2.3-2.4 mp-t tudott adni a QB-nek. Mi 1.7 alatt voltunk az első 10 meccsen. Tehát a 30.csapat is 2.3 (NFL átlag nagyjából 2.5), mi meg 1.7.
És ez beégett a szurkolóknak, hogy rossz a fal, jaj mi lesz. De nem volt mellé működő rendszer a falban, hogy jobb legyen. Nem feltétlen a játékosok voltak vállalhatatlanok egyénileg, hanem azt nem tudták megoldani amit kértek tőlük. Erről is írtam korábban, hogy az 5-ből 4-en sokkal rosszabb teljesítményt nyújtottak mint eddig bármikor. Ez nem véletlen, nem a játékosok felejtettek el focizni. Más edzőkkel, más rendszerrel ez nem lett volna velük sem ennyire rossz már tavaly sem.
Mivel MAyo bízik a stábban, hiszen le is nyilatkozta, nem akar mikromenedzselni mindent is. Ezért bízik a saját döntéseiben, kinevezéseiben, és azokban az edzőkben akiket oda rakott. Pontosan ugyanazt gondolják, ugyanazt szeretnék, ebben közös metszéspont van bennük, és hagyja őket a legjobb tudásuk szerint dolgozni. Ez így pont olyan lesz, mint a Pats D-nél volt BB alatt évtizedekig, hogy a közepes vagy gyenge játékosok is túlteljesítenek, ahogy Scarnál a falemberek is.
Ha nem bízik a falban MAyo, akkor az egy rossz üzenet a stáb és a játékosok felé is. Mert azt mondja, hogy a liga 30.csapatát se tudja megközelíteni a teljesítményük. Akkor meg azonnal elmondható, hogy rossz lett az OL coachok kinevezése és a rendszer a fal és a playbook viszonyában. Ezt tavaly láttuk hogy milyen, amikor blokkolásban rossz játékosoknak kellett volna elit pass rushereket megfogni, vagy 3&7-10 esetén mindenki a markereken túl 15-20 yardra volt az útvonalai szerint, miközben mindössze 5 ember védte a kilátástalan helyzetbe kerülő QB-t. Ezek nem a QB, WR, OL játékosok hibái, ezek rendszerszintű otromba hibák, amik ugyan bárhol előfordulhatnak néha, de ebből egyből tanulnak és többet nem hívják be. Mi meg minden meccsen ugyanazt próbáltuk lenyomni mindenki torkán, mert majd működni fog. Hát, nem nagyon dolgoznak azóta kirakat pozikban a résztvevők..
De 100 (inkább ezer) szónak is egy a vége: Maye kezdését kizárólag csak Maye fejlődési szintje fogja meghatározni. Ennek semmi köze nem lesz ellenfelekhez, támadófalhoz.
Amúgy ha a fal rossz 2 évig, akkor 2 évig ne kezdjen mert megütik és jaj mi lesz? Vagy év elején gyenge ellenfelek jönnek, akkor kezdjen (mindegy készen áll-e), de ha a 5.héttől a 4 topD jön, akkor meg üljön le, mert ilyen védelmek ellen még nem volt dolga?
Szóval itt csak az fog számítani Maye készen áll-e vagy sem. Ha igen, akkor menjen be a ringbe, kapjon pár pofont, ha úgy alakul akkor szenvedjen el pár intet és sacket, és majd hétről-hétre kielemzik vele együtt hogy kell másképp csinálni.
Az O-line cikket olvasva szembe jutott, hogy reagálni akartam ide, de aztán elfelejtettem: értem amit írsz és nagyjából egyet is értek vele - ugyanakkor nem azt írtam, hogy ne kezdjen két évig mert rossz a fal, hanem hogy ha ilyen rossz a fal (és az is marad attól tartok még egy ideig), akkor én azon igyekeznék, hogy ne a passzsiettetésben legerősebb védelmek ellen tegyem be először Maye-t a kezdőbe. Ha valaki most tanult meg úszni és épp próbálgatja a tudását, annak könnyebb dolga van rutint szerezni egy medencében, mint a Felső-Tisza örvényes szakaszain. Ha egyből a másodikkal próbálkozol és folyamatosan ki kell téged húznia a többieknek, akkor valószínűleg úgy fogod érezni, hogy mégsem tudsz úszni... pedig a tudásszint ugyanaz, csak más helyen teszed próbára.
Persze lehet, hogy ezt a Te olvasatodban úgy is fel lehet fogni, mint a készen állás egy szintjét, szóval nagy vita nincs köztünk és ha Maye nem lesz kezdő az elején, akkor nem fog igazságot tenni ebben egyébként sem senki - mert ki tudja majd megmondani, hogy azért nem kezdett, mert nem állt még készen vagy mert fokozatosan akarják bedobni a mély vízbe. Nálam lenne ebben egy folyamatos építkezés, de ha már egyszer kezdett akkor nyilván onnantól nem szabad kivenni, mert az megintcsak romobolná az önbizalmát.
Peti írta lejjebb, hogy ha egy QB készen áll és rendben van, akkor ő maga javít a falon.
Ráadásul ez amit írsz: "ha ilyen rossz a fal (és az is marad attól tartok még egy ideig)" semmi valósból nem táplálkozik, csak a tavalyi teljesítményből.
Azt kell észrevenni először, miért volt vállalhatatlanul történelmileg szar az OL.
1.botrányos coaching
2.botrányos feladatkiosztás
3.playbook igazodása a fal tudásához
4.QB nyomáskezelése játékok meghosszabbítása
5. Playcall, ami aztán végképp nem igazodott sem a fal, sem a QB,sem az elkapók skilljeihez
és a 6.pont az amit te írsz, vagyis az OL minősége, amiben egy Mafi és egy Lowe szerepelt.
Te viszont ahogy látom abból indulsz ki, hogy gyenge volt a fal és mindegy mitől. Az okokat nem vizsgálod, csak az okozatot látod és abból következtetsz egy teljesen más rendszerbe.
Mi változik:
1.coaching
2.feladatkiosztás, testreszabás
3.playbook és a fal szimbiózisa
4. QB és a nyomás, játékmeghosszabbító képesség
5.playcall
Tehát ha ugyanaz az 5 játékos alkotná a falat, ami a történelmi mélységet hozta el, akkor is jobbak lennének. Nem mondom, hogy NFL átlag, hanem hogy nem a vállalhatatlan kategória. Hogy teljesen szájbarágósan leírjam, az NFL átlag mondjuk 1-10-es skálán 5 és 6 között van. Mi tavaly 1-et értünk el, a Giants 2-3 között, a harmincadik csapat pedig 5-t. A 20.csapat meg 6-ot. A 15.meg mondjuk 6.2-t.
ha tavaly ez a felsorolt 5 fontos tényező nem áll fenn, akkor a tavalyi fal egy normális stábbal (OL, OC, QB Coach) értelmezhető playcall és playbook mellett, még a játékok meghosszabbítására alkalmatlan Jones tudásával is simán lett volt 4-6 közötti azon az 1-től 10-ig terjedő skálán.
Mert ennyit számít a működő rendszer.
Ráadásul történtek személyi változások, igaz nem olyanok, amitől a szrukoló elhiszi hogy minden oké, mert jött az egyetemről egy jó nevű gyerek. De egy Evan Neal sem váltotta meg a világot példának okáért. Akik jöttek, azok viszont alkalmasak lesznek arra, hogy ne a példátlan egyes teljesítményt adja le a pályára kerülő ötös.
Amúgy már tavaly is volt látható változás, amikor a stáb végre felfogta, hogy a Scar féle sémát kell tolni, mert azzal legalább futni tudunk és valamit javult a passzblokk is. Nem látványosat, de már egy hármas-négyes szintet a 10es skálán elért. A tavalyi edzőkkel és playcall mellett, azzal az ótvar gyenge támadóoldali elképzeléssel, ami mindenkit skilljein kívülre rakott.
Szóval én nem látom azt, hogy mitől lenne olyan rossz a falunk, hogy bárkit rejtegetni kellene miattuk. A tavalyinak se kellett volna olyannak lennie, csak ugye fejétől bűzlik a hal. Ha Peters képes arra, amiért Mayo hozta, akkor jelentős javulás lesz ahhoz képest, ami itt beégett mindenkinek. És hangsúlyozom Mac Jones első évét, amikor mindenki hajlandó volt a saját egységével úgy dolgozni, és olyan tervet alkotni, ami a nagy kirakóst egy fele vitte.
Gyors rövidpasszos játékokra épült a rendszer, ezért az útvonalak és a blokkolási sémák is erre épültek. Nem kellett kifejezetten bravúrt hozni minden playben ahhoz a falembereknek, vagy az elkapóknak, hogy sikerüljön a passzjáték. És mivel a futás se ment, amiben pedig legendásan jók voltunk mindig is Scarral, így nem kell diploma hozzá, hogy a földbeállás ne egyéni hibákra mutasson, hanem rendszerszintűre és feladatkiosztásra. Stevenson az egyik legrosszabb futó volt minden advanced statban az első 10 hétben, most meg hosszabbítást kapott és amúgy mindenki el is várja tőle a jó szezont. Pedig rossz volt tavaly, amíg nem volt jó semmi körülötte a rendszerekben.
Idén is joggal várjuk el a Mayo által alaposan felmért emberektől, hogy a HC keze alá dolgozzanak a kirakós rájuk eső részét illeszthetővé tegyék. Callahan féle suli nagyon jó ajánlólevél. Bricillo a Raiders OL-t rakta top10-be, most a Giants falát viszi, mert jó és ért hozzá. Nálunk őt váltotta Patricia. Én nem gondolom hogy rossz lesz a fal, mert semmi nem utal erre. Mármint arra, hogy olyan történelmileg rossz lesz, mint amitől rettegtek. Mayo és Wolf se gondolja, hiszen akkor nem ez történik az egységgel ami.
Természetesen nem lesz elit vagy jó fal ez, nem csak a két véglet van. NAgyon sűrű a mezőny a top14-30 között. Pl passblockban hogy mennyi ideig tartanak fel nyomást és mennyi időt adnak a QB-nek, nincs feltétlenül helyezésenként egy tized mp. És újra leírom, hogy 2.5mp a liga átlag amit adnak egy QB-nek a falak. A 30. csapat is tudta ezt nagyjából (2.3 körül volt azt hiszem a 10.héten), a Giants volt 2 körül, mi meg 1.6.
Értelmezhetetlen volt, de nem a játékosok miatt lett ennyire rossz. És ha 2.2 lett volna ez a szám és azzal vagyunk 31.helyen, akkor is már lényegesen jobban néz ki az O. De esélyt se kapott erre a támadósor vagy a fal, mert az egész el volt szúrva már a tervezőasztalnál.
Ha Mayo is így elszabja, vagy ennyire benézi az embereit, akkor 1 év után el kell küldeni, mert akkor alkalmatlan, ha valami NFL történelmileg szar és ezt tudják csak produkálni. Akkor ott a stábban lesz a hiba. DE én nem gondolom, hogy amit eddig róla tudunk, az alapján egy kókler lenne és ne működő rendszerekben gondolkozna. Már a QB room felépítése (játékos szerepek és az edzők beosztása) kapcsán is az rajzolódik ki, hogy nagyon is tudja mit szeretne. És ugyanez a tudatosság van az OL terén is, csak mivel ott nincs top pick, meg volt a tavalyi retinába égés a teljesítményben, így a szurkolók be vannak tojva.
De alaptalanul. Ráadásul ahogy Peti is írta, meg én is utaltam rá, itt minden Mayeről szól. Nem kell őt egy tavalyi jelenség miatt, amiből idén SEMMILYEN körülmény nem áll fenn, eldugni és babusgatni.
Az úszós példád nagyon erőltetett, mert Maye jól tud úszni és van mentőmellénye is. Te egy csónakot is akarsz mellé adni, DE AZT SOHA SENKI mellé nem rakták oda. Itt nagyon max arról van szó, hogy meg kell szoknia hogy hullámzik a víz a medencéhez képest és hát be fog nyelni egy-két korty vizet, de ezzel fog fejlődni. Amit te leírtál az egy analfabéta, beszari, alkalmatlan csóka, aki életében semmit nem oldott meg egyedül és csak patika körülmények között tud boldogulni. Na ilyen csak a mesében van..
És amúgy mindegy lesz mit gondolsz arról, hogy miért nem kezd, ha úgy alakul hogy Brissett vezeti ki a csapatot, mert ez nem hit kérdése, meg nem vita tárgya. Nincs olyan edző a világon, aki a jobb játékosát csak azért ülteti, nehogy az kapjon két pofont. Azért ültetik, mert nincs kész. Mentálisan, fizikálisan, technikailag, taktikailag az mindegy. Ha Maye nem áll készen bárhogyan akkor nem fog kezdeni, ha meg készen áll, és erre jó esély mutatkozik látva a fejlődését, a leadershipjét, munkamorálját, akkor kezdeni fog. Mindegy ki az ellenfél, és mindegy melyik 5 ember alkotja a falat.
Ja és az úszós példád alapján, ha soha nem fog kezdeni, akkor soha nem fog készen állni, mert amire szüksége van, azt csak élesben tudja megugrani.
Természetesen, ha Maye nem áll készen és bármilyen szempontból bizonytalan a starter szerep, akkor ezek a kritériumok validak. Ilyen esetben számíthat hogy ki az ellenfél, milyen a fal, stb.. De ugye itt akkor az a kontextus, hogy még bizonytalan a kezdési opció a QB szintje miatt és nem az hogy készen áll de valami más szempont miatt mégse jön.
HA 50-50 a szitu, akkor ezek lehetnek a mérleg nyelve és padozhatna Brissett mögött. Ahogy padozni is fog, ha nem áll készen. Ha viszont készen áll, akkor nincs mit mérlegelni külső tényezőkön.
Még Brady is mondta, hogy alapvetően egyetlen egyetemi QB sem áll készen az NFL-re. Persze nyilván az a jó ha minnél több tapasztalatot szerez, de ez lehet negativ tapasztalat is. (Lásd Jones) Ha már el kezd szellemeket látni mer a fal nem védi meg és akkor is korábban dobja el a labdát, ha a fal több időt biztosít neki, vagy emiatt mindent saját maga akar megoldani, akkor azok nagyon rosszat tesznek a fejlődéséhez és nem segítenek neki.
De hát Mac Jones első évében az NFL történetének egyik legjobb újonc teljesítményét adta le!! Ebből hogyan jutsz el oda, hogy nem állt készen meg szellemeket látott??
Mac Jones a második, de főleg a harmadik évére lett vállalhatatlan, amit már ezer oldalon leírtak, hogy nem (csak) az ő hibája, hanem óriási érdemei vannak benne a stábnak, a játékoshoz való hozzáállásnak, a posztok ignorálásának és a gameplannek is.
Ezen utóbbi gondok a kompetens stáb miatt nem állnak fent, és szakértő stábbal még maga a patás ördög Mac Jones is király újoncszezont rakott le.
ÉS pont Jonesnál láthattad, hogy akár 2. vagy 3. évében földbe áll egy QB ha nincs fala. Ez nem az újonc évek sajátja. Emiatt biztosan nem kell padra rakni, mert akkor ha nincs fal a 2. évébe se rakjuk be, mert akkor kerülne élesben a pályára és majd akkor szeppenne meg hogy jaj itt bántanak. És akkor ugye ugyanúgy nem szolgálná a fejlődését. Vagy akkor már el tudja viselni a rossz falat?
Miért tudja elvisel? Mert készen áll rá?
Na akkor ha készen áll az első évében, ugyanúgy el tudja viselni. Ezért van az, hogy ez csak Maye készen állásától függ.
Ha a fal miatt féltjük, és a fal rossz a 2. évére vagy még a 3.ra is, akkor ugyanúgy ne rakjuk be, hiszen attól félünk rossz a fal baja lesz.
Remélem Maye addig nem kerül a kezdő közelébe ameddig nincs fal. Nem akarnám, hogy Luck sorsára jusson.
Én úgy tudom van fal, legalábbis nem OL nélkül terveztük az évet. :)
Bővebben fentebb..
Kicsit más: megvannak a jegyek az októberi londoni meccsre, úgyhogy remélem meglesz életem első helyszíni Patriots meccsnézése. Jó, nem a Foxboró (talán majd lesz egyszer az is), de élőben látni őket mindenképpen új élmény lesz. Remélem addigra összeáll Maye, a csapat és a játékunk is annyira, hogy élvezni lehessen és jól elverjük a Jagset. :-) :-) :-)
Miközben érteni vélem sokak pesszimizmusát és kétkedéseit a támadófalat illetően, úgy érzem, van itt egy alapvető félreértés. Azt, hogy egy irányító hányszor és milyen gyakran kerül nyomás alá, három dolog határozza meg: a támadófal minősége, a séma, amiben játszik és maga az irányító. Ha hosszútávú tendenciákat vizsgálunk, akkor pedig egyértelmen kijelenthető, hogy utóbbi kettő lényegesen nagyobb szerepet játszik ezen a téren, mint a támdaófal, tehát elsősorban Maye és Van Pelt felelőssége, hogy ne verjék agyon Maye-t. Ebből pedig nekem az következik, hogy ha a támadófal nem történelmien szar, akkor ez nem lehet indok Maye padoztatására. Már csak azért sem, mert a játékstílusa egyébként nem indokolja, hogy fejre álljon attól, hogy nyomás alá kerül, ahogy egyébként a North Carolinán sem omlott össze attól, hogy gyenge fallal és középszerű elkapókkal kellett játszania.
Abszolút egyetértek.
Mac Jones egy elit fal, elit elkapók, elit séma után érkezett a Patsbe, ahol igazából egyik sem volt elit olyan szinten, ahogy azt az egyetemen tapasztalta, mégis kiváló 1. szezont produkált. Ha utána is hasonlóan QB komfortos környezetben dolgozhatott volna, akkor Maye most nem lehetne nálunk.
Az a Maye akinek semmi nem volt adott az egyetemi csapatában, ami elit lett volna. Ő hozzászokhatott a nyomáshoz, az elkapói hibáihoz és mégis kiváló teljesítményt tudott nyújtani, amiből látszik a benne lévő hatalmas potenciál. Nincsen semmi ok arra, hogyha Ő személyiségében, technikai, taktikai fejlődésében a stáb szerint megfelelő állapotban lesz, akkor ne Ő legyen a kezdő.
Egy ilyen potenciállal rendelkező újonc, de franchise QB-nak gondolt tehetséget nem babusgatni kell, hanem megfelelően fejleszteni.