Minden hétre egy szabály – Csapatkapitányok és a pénzfeldobás

A héten két, egymással összefüggő témakört veszek górcső alá: mi a feladata a csapatkapitányoknál és pontosan mitől is más egy pénzfeldobás, mint néhány jól megszokott egyéb csapatsportban? -TORESPONT-

Többségünk megszokta már, hogy az amerikai fociban – eltérően az Európában ismert legtöbb csapatsporttal – több csapatkapitányt is választanak. A Patriots csapatkapitányait vagy legalább is néhányukat talán fel is tudjuk sorolni (idén: Brady, D. McCourty, Slater, Andrews, White és Chung). Mit is csinálnak viszont ezek a srácok azon kívül, hogy ők egy csapatrész meghatározó arcai, akik elismerést vívtak ki maguknak az öltözőben és akikre – jó eséllyel – hallgatnak a társak?!

Ahogy a létszámból az kikövetkeztethető, az NFL-ben legfeljebb hat csapatkapitányt választhatnak. A közönség számára leginkább tetten érhető esemény, amin a csapatkapitányok jogosult részt venni az pedig a pénzfeldobás. Ekkor a csapatkapitányok közül egy ember (általában az, aki a játékvezetőkhöz legközelebb áll) lesz a „beszélő”. Ő mondja el a csapat választását a Referee-nek illetve választ ezután a lehetséges további opciókból (ezt részletesen lent olvashatjátok).

A csapatkapitányok másik fontos feladata, hogy jogosultak választani emellett büntetésnél is a csapatot érintő opciókból (pl. kérik/nem kérik a büntetést; melyik büntetést kérik – ha több van; honnan kérik kimérni – ha több lehetséges végrehajtási pont van; kérnek-e idő-lepörgetést).

Az edző egyébként jogosult a mérkőzés közben más csapatkapitányt is kijelölni – pl. ha sérülés miatt az eredeti csapatkapitány már nem tér vissza a mérkőzésen.

Pénzfeldobás

A mérkőzés kezdete előtt legfeljebb három perccel kerül sor a pénzfeldobásra a pálya közepén. A Referee és az Umpire mellett a csapatok legfeljebb hat – hat csapatkapitánya részvételével.

A Főbíró (Referee) bemutatja az érme két oldalát a csapatoknak. A magyar nyelv „fej vagy írásától” eltérően az angol „fejet és farkat” használ az érme két oldalára. Ezután pedig minden esetben a vendégcsapat kijelölt csapatkapitányát kérdezi meg a választásáról – őket illeti meg a választás joga.

Ez a választás ugyanakkor nem csak formalitás, mint azt az európai („gurulós”) fociból megszokhattuk. Hatalmasat lehet hibázni a választás során, ezért fontos, hogy olyan csapatkapitány válasszon, aki tisztában van a szabályokkal.

Opciók:

a) halasztás a második félidőre (ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a második félidőben fogják a visszahordást választani);
b) választás visszahordás és a rúgás elvégzése között
c) megjelöli azt a gólvonalat, amelyet a csapata fog védeni

Az eredeti választást nem lehet megváltoztatni.

Az NFL-ben meglehetősen ritka, de alacsonyabb szinten gyakran esnek abba a csapdába a szabályokat csak hézagosan ismerő csapatkapitányok, hogy amikor a második félidőt szeretnék támadással kezdeni, akkor halasztás helyett a rúgást választják. Az amerikai fociban ugyanis nem automatikus, hogy a második félidőt a másik csapat kezdi! Ahhoz, hogy egy csapat a második félidőben kezdjen, így a halasztást kell választania az első félidőben. Ha nem így tesz, az ellenfele valószínűleg nagyon hálás lesz és kétszer is örömmel várja majd, hogy visszahordhassa a labdát.

A Patriots-ot érintően az elmúlt évek során történt is néhány érdekes választás a pénzfeldobásnál. Előfordult, hogy Bill Belichick a Broncos elleni hosszabbítás során a visszahordás helyett a védett gólvonalat jelölte meg (ami a viharos szél miatt jó választásnak tűnt, mivel így a Denver széllel szemben támadt és puntolnia is kellett mezőnygól kísérlet helyett), de volt már kisebb kavarodás is a szintén hosszabbítás során történt választásból.

 

Forrás: NFL Szabálykönyv

Amennyiben más szabályokra is kíváncsi lennél, itt található még néhány cikk a szabályokkal, szabálytalanságokkal, szabályértelmezésekkel kapcsolatban.